ASV pētnieki: Iespējams, pilieni ar «Covid-19» gaisā var saglabāties ilgāk nekā gripas vīrusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atšķirībā no parastās gripas pilieni ar Ķīnas koronavīrusu "Covid-19" gaisā var saglabāties ilgāk pat tad, kad slimais cilvēks pēc nošķaudīšanās jau aizgājis, norāda ASV pētnieki no prestižā Džona Hopkinsa zinātniskā centra. Ir arī citas kopīgas un atšķirīgas lietas "Covid-19" un gripai.

ĪSUMĀ:

  • Ir daudz līdzību gripai un "Covid-19".
  • ASV zinātnieki izpētījuši, ka "Covid-19" gaisā pilieni saglabājas ilgāk nekā gripas vīrusi. 
  • "Covid-19" ir bīstams, jo pret to nav vakcīnas. Īpaši bīstams vīruss ir veciem un slimiem cilvēkiem.

"Covid-19" no cilvēka uz cilvēku var ceļot arī caur dažādām virsmām. Tāpat kā gripas gadījumā, arī "Covid-19" ir raksturīga gana laba dzīvotspēja.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks, mikrobiologs Kaspars Tārs pastāstīja, ka "Covid-19" uz virsmām var saglabāties pat līdz astoņām dienām.

Galvenie infekcijas ceļi, kā vīruss nonāk cilvēkā, ir trīs – mute, deguns un arī acis, par kurām nereti tiek aizmirsts. Nav arī vērts lietot parastās sejas maskas, jo vīrusa piliens ir ļoti smalks, tas maskai tiek cauri, ja vien seju nesargā kāds īpašs respirators.

Pirmie slimības simptomi tāpat kā gripai, tā arī "Covid-19" var parādīties pēc pāris dienām vai arī tikai pēc divām nedēļām, pat vēl ilgāk.

Arī simptomi gripai un "Covid-19" ir līdzīgi - drudzis, augsta temperatūra, sauss klepus un grūtības elpot. Arī veseļošanās ceļš ir vienāds - gultas režīms un imunitātes stiprināšana.

Liela daļa ar to visu veiksmīgi tiek galā, un vīruss tiek uzveikts, savukārt mirstība ir to cilvēku vidū, kuru imunitāte par vīrusu izrādās vājāka.

Pašreizējā "Covid-19" statistika liecina, ka lielākie draudi šajā ziņā ir vecākiem cilvēkiem un tiem, kas ar kaut ko jau slimo. Proti, vidējā mirstība no šī vīrusa pašlaik caurmērā ir divu līdz trīs procentu robežās, bet pacientiem vecumā virs 80 gadiem tā jau ir 15%, savukārt pacientiem, kuriem ir sirds un asinsvadu slimības, - ap 10%.

"Protams, ka viņš ir daudz bīstamāks, ja cilvēkam jau ir kaut kādas papildu problēmas -  vēža slimniekiem tā varētu būt problēma, kuri jau lieto ķīmijterapiju, kas supresē imūno sistēmu.  Vecāka gada gājuma cilvēkiem…  Labās ziņas ir tādas, ka šis vīruss nav diez ko bīstams bērniem, ir ļoti maz konstatētas bērnu nopietnas saslimšanas vai nāves gadījumi, patiesībā maziem bērniem neviens letāls gadījums vēl nav konstatēts. Laikam jaunākajam bija 9 gadi, viens gadījums, bet cilvēkiem virs 60, it sevišķi virs 70 gadiem, tur jau ir stipri bēdīgāka tā prognoze, jo tur varētu būt tā mirstība jau kaut kādi padsmit procenti," pastāstīja Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks Tārs.

Vai satraukumam ir pamats?

Satraukuma kritiķi norāda, ka ar parasto gripu slimo un mirst daudz vairāk cilvēku pasaulē. Šis apgalvojums ir patiess. Caurmērā no mums pazīstamās gripas ik gadu pasaulē mirst no aptuveni 300 līdz pat 600 tūkstošiem cilvēku. Latvijā pēdējos gados - vairāki simti. Tomēr ir vairāki pretargumenti.

Pirmkārt, gripas rokraksts mediķiem ir pazīstams, un, otrkārt, pret gripu ir vakcīnas. Pret koronavīrusiem vakcīnu cilvēkiem nav.

"Pasaule ir pilna ar vakcīnām pret koronavīrusiem, tikai tās visas ir veterinārās vakcīnas. Tātad gan kaķiem, gan suņiem, gan liellopiem, gan cūkām, pat vistām ir pieejamas šīs te vakcīnas pret šo dzīvnieku specifiskajiem koronavīrusiem. Pārsvarā tās ir novājinātas vīrusu kultūras," pastāstīja pētnieks Tārs.

Tas ir līdzīgi kā gripas vakcīnas cilvēkiem, bet koronavīrusa gadījumā šāda metode nozīmētu riskēt ar cilvēku dzīvībām. Tiesa, tagad, izplatoties Uhaņas vīrusam, zinātnieki jau sākuši meklēt veidus, kā cilvēkus riskam nepakļaut, bet vakcīnu tomēr radīt.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs - Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā. Latvija, reaģējot uz situāciju Eiropā, lēma ieviest piesardzības pasākumus iebraucējiem no Itālijas ziemeļiem, Dienvidkorejas un Irānas. Vienlaikus infektologi brīdinājuši, ka "Covid-19" neizbēgami nonāks arī Latvijā, bet uzdevums ir pēc iespējas attālināt vīrusa nonākšanu mūsu valstī cerībā sagaidīt vakcīnu. 

Inficēšanās ar "Covid-19" konstatēts arī Igaunijā un Lietuvā. Latvijā līdz 2. martam pārbaudīti 114 pacienti, bet nevienam "Covid-19" netika atrasts. Taču pirmdienas pēcpusdienā Veselības ministrija (VM) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apstiprināja, ka arī Latvijā pirmajam pacientam diagnosticēta koronavīrusa izraisītā slimība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti