Latviju kritizē par maigiem sodiem cilvēku tirgotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijā joprojām nav ieviesti minimālie standarti cilvēku tirdzniecības novēršanā. Tas secināts ASV Valsts sekretāra Reksa Tilersona publicētajā ziņojumā „Par cilvēktirdzniecības novēršanu”. Vislielāko kritiku Latvija saņem par pārāk maigajiem sodiem cilvēku tirdzniecībā iesaistītajiem. Visbiežāk vainīgie cietumā nemaz nenonāk, bet saņem nosacītu brīvības atņemšanu.

ASV Latviju kritizē par maigiem sodiem cilvēku tirgotājiem
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Bargākais sods, ko likums paredz par cilvēku tirdzniecību ir 15 gadi cietumā. ASV jaunākajā pētījumā secina, ka Latvijā aiz restēm cilvēku tirgotāji nonāk reti. Piemēram, pērn par cilvēku nosūtīšanu seksuālai izmantošanai notiesāti 10 cilvēki. Cietumsodu, kas mazāks par gadu, saņēma divi no viņiem. Pārējos tiesa sodīja ar nosacītu brīvības atņemšanu. Savukārt visi četri pērn par cilvēktirdzniecību notiesātie saņēma tikai nosacītus sodus.

Iekšlietu ministrijas speciāliste cilvēktirdzniecības novēršanas jautājumos Lāsma Stabiņa ASV ziņojumu atzīst par objektīvu. Tiesneši savos spriedumos ir neatkarīgi, bet tajā pašā laika redzams, ka viņi pilnībā neizmanto likumā noteiktās iespējas, piespriest cilvēku tirgošanā notiesātajiem brīvības atņemšanas sodus, "un no tā izrietošā rekomendācija Latvijai noteikt notiesātajām personām bargus sodus ir vērā ņemama.”

Katra tiesā izskatāmā lieta esot vērtējama individuāli, un tikai tiesnesis var lemt par atbildību pastiprinošiem un mīkstinošiem apstākļiem.

“No malas skatoties, ir absurdi, ka tiesām neatradās pamats sodīt vainīgās personas bargāk. Ir pamats šaubām, ka tiesnešiem trūkst izpratnes par cilvēktirdzniecības nozieguma bīstamību sabiedrībai,” norāda Stabiņa.

Likums tiesnešiem liek nemitīgi pilnveidot savas zināšanas, tostarp par cilvēktirdzniecību. Ministrijas pārstāve pieļauj, ka nosacītus sodus tiesneši piemēro neizpratnes dēļ. Tādēļ tiesas spriedējiem biežāk jāapmeklē apmācības par šī nozieguma izpausmēm un sekām.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesu kolēģijas vadītājs Juris Stukāns nepiekrīt viedoklim par izpratnes trūkumu. Spriežot tiesu, tiesneši vadās pēc likuma. Savukārt ASV viedoklis balstās tikai uz statistiku, nevis katra atsevišķa sprieduma analīzi:

“Sēžot Amerikā un zinot situāciju ar cilvēku tirdzniecību Amerikā, loģiski, ka viņi ar savu izpratni skatās uz mūsu statistiku. Pilnīgi dažādas valstis un dažāda izpratne par dzīvi. Tāpēc ir jāanalizē konkrētas lietas, nevis statistiski, ka tur ir tāds sods vairumā vai tāds sods. Latvijā mums lielākais skaits gadījumu ir [tā, ka] ar cilvēka piekrišanu viņš kaut kur tiek sūtīts. Līdz ar to tie apstākļi ir pavisam citi.”

Tiesnesis uzsver: valsts, krimināllikumā nosakot soda sankcijas – tikai brīvības atņemšanas sodu vai arī kādu alternatīvu -, parāda, par cik kaitīgu uzskata konkrēto noziegumu.

Ir jāstrādā pie tā, lai atbildīgās institūcijas mācētu atpazīt cilvēktirdzniecības upurus, saka resursu centra sievietēm “Marta” valdes priekšsēdētāja Iluta Lāce. Cilvēku tirdzniecības jomā joprojām sabiedrībā valda aizspriedumi, sakot, “viņa ir tikai prostitūta”, tā vainojot upuri:

“Tāpēc mēs redzam, ka ir daudz vairāk upuru, bet nav sodīto. Redzam, ka ir upuri un cilvēki tiek izmantoti, un ir tīkli, kas to organizē, bet viņi par to netiek sodīti.”

Policija sāk atpazīt cietušos, bet aktīvākiem jākļūst arī sociālajiem darbiniekiem un pašvaldībām. Labs piemērs ir Valmiera un Liepāja. Tur atbildīgie dienesti rīko darba grupas, apspriežiet, kas ir tie cilvēki, kuri varēti tikt pakļauti vervēšanai. Strādā ar šīm riska grupām.

Latvijā cilvēktirdzniecībai visbiežak tiek pakļautas sievietes, kuras iesaista prostitūcijā gan Latvijā, gan ārvalstīs.

ASV ziņojumā Latviju uzslavēta par palīdzības programmas ieviešanu upuriem, kā arī par veiksmīgu cīņu ar fiktīvajām laulībām. Tomēr vēl Latvijai jāpastiprina pūles cilvēktirdzniecības upuru atklāšanā, īpašu uzmanību pievēršot bērniem bērnunamos. Jāturpina izglītot arī policisti, prokurori un tiesneši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti