Panorāma

Režisoram Varim Braslam -- 75!

Panorāma

Z. LiepiņA «Transcendentālās oratorijas» pirmatskaņojums

ASV karavīrus pārsteidz labie apstākļi Ādažos

ASV karavīrus pārsteidz labie apstākļi Ādažos

ASV karavīrus, kas ceturtdien ieradās Latvijā, pārsteidz labie dzīves apstākļi Ādažu militārajā bāzē. Visvairāk amerikāņu karavīri priecājas par karsto ūdeni.

Militārās mācības varētu sākties jau nākamnedēļ, bet piektdienas rītā – karavīriem tiekoties ar Latvijas valsts amatpersonām, ASV ģenerālmajors īpaši uzsvēra NATO gatavību nepieciešamības gadījumā aizstāvēt Latviju.

„Es gribu, lai tas ir pilnīgi skaidrs. Ja Latvijai vajadzēs NATO palīdzību, es garantēju – NATO nāks palīgā,” sacīja ģenerālmajors Ričards Longo.

150 ASV karavīri šo nakti pavadījuši iekārtojoties telpās, kuras par mājvietu sauks aptuveni pusgadu. Militāro apmācību grafiks vēl tikai top, tāpēc ir laiks iepazīt Ādažu bāzi un arī latviešu karavīrus. „Mums ir ļoti paveicies, ka šeit ir sporta zāle, ir sporta laukumi, mēs varam spēlēt futbolu, rokasbumbu, basketbolu, esam jau runājuši par sacensībām ar latviešu karavīriem,” saka karavīrs Ēriks Bouns.

„Viņiem ir zināmi ierobežojumi, tāpat kā mums, mūsu karavīriem ir ierobežojumi, atrodoties ārvalstīs, bet tas ir viņu komandieru atbildībā. Protams, ka viņiem ir brīvais laiks sestdiena, svētdiena – viņi ir profesionāļi. Bet mēs arī nodrošināsim, radīsim viņiem iespēju redzēt Latviju, redzēt mūsu kultūru, dabu, tautu iepazīt labāk,” skaidro Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube.

Pagaidām gan pirmie iespaidi par Latviju gūti tikai ceļā no lidostas līdz bāzei. „Šī ir tiešām skaista zeme, cik nu redzējām pa ceļam no lidostas uz šejieni,” saka karavīrs Kurts Rizeks. „Un laikapstākļi, līdz šim ir bijuši tiešām lieliski,” piebilst cits karavīrs Džons Tagarts.

„Ja godīgi, domāju, ka dzīvosim uz lauka, bet šeit ir lieliski, mums ir gultas, labs ēdiens. Un latviešu karavīri ir ļoti draudzīgi, mums pat iedeva atsevišķu istabu sievietēm,” norāda ASV armijas pārstāve Aleksandra Kima. „Šeit man ļoti patīk daba, arī cilvēki tādi jauki, nestaigā drūmām sejām, laipnas acis. Un, kad ieraudzīju paneļu mājas, uzreiz sapratu – šeit bijusi Padomju savienība,” ar saviem iespaidiem dalās ASV armijas kareivis Vjačeslavs Kramovs.

ASV armijas karavīrs Vjačeslavs dzimis Krievijā, jau pēc Padomju savienības sabrukuma, bet kopā ar vecākiem pārcēlies uz dzīvi Amerikas savienotajās valstīs. „Tur izlēmu iestāties dienestā, gribēju zināt, kā tas ir. Armija vispār ir vērtīga pieredze vīrietim, nav svarīgi – kādas valsts, armija paliek armija,” secina Kramovs.

Vienā istabiņā kopā dzīvo 12 ASV kareivji un to, kurš gulēs divstāvu gultas augšējā un kurš – apakšējā stāvā – viņi izlemj pēc tā, kuram augstāks rangs. Kam augstāks – guļ apakšā. „Apstākļi, tie ir daudz labāki, nekā bija mūsu apmācības laikā Vācijā. Tur tie bija ļoti vienkārši. Te mums ir gultas, matrači, viņi ir sarūpējuši pat spilvenus. Mums ir karsts ūdens un pat izlietnes,” saka Bouns.

Katram arī skapītis, kur glabāt somu, ķiveres un ieročus. Lielākajiem gan tur vietas nepietiekot, tie paglabāti zem gultām. Bouns stāsta, ka daži kareivji saviem ieročiem dod vārdus, kas parasti ir draudzeņu vārdi.

Automāts katram ir savs, un puiši stāsta – tas ir kā gabaliņš no mājām, kas ceļo līdzi, dodoties kārtējā rotācijā uz ārvalstīm. Visgrūtāk atšķirtību no mājām ir panest tiem, kurus mājās gaida sieva. „Jā, viņa ir izpētījusi visu – kur tieši es dodos, kas notiks, kārtīgi iedziļinājusies,” atzīst ASV armijas karavīrs Stīvens Freizers.

„Reizēm mums nepietiek laika sazināties ar ģimeni, tad kļūst smagi. Bet pie tā pierod,” secina Kima.

Šobrīd tiek prognozēts, ka 150 ASV karavīri Ādažu militārajā bāzē uzturēsies līdz pat gada beigām, kas ir krietni ilgāk nekā rotācijās ierasts. Latvijas nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube gan skaidro – iespējams, šos puišus pēc kāda laika nomainīs kādas citas vienības karavīri.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti