Panorāma

Panorāma

Panorāma

ASV tiesnesis par korupcijas lietu iztiesāšanu Latvijā

ASV kadeti Ādažos mācās komandas latviešu valodā

ASV kadeti Ādažos mācās komandas latviešu valodā

Otrdien, 5.jūnijā, Ādažu bāzē, turpinoties militārajām mācībām “Sabre Strike”, ierakumos plecu pie pleca stājās Latvijas armijas profesionālie karavīri un viņiem piekomandētie ASV kadeti, kuriem šī bija pirmā nopietnā lauka kauju mācību pārbaude. Latvijas karavīri uzsver – šoreiz amerikāņiem bija ko pamācīties, tostarp komandas latviešu valodā.  

Par Latvijā notiekošajām mācībām “Sabre Strike” liecina poligona malā izvietotās artilērijas iekārtas, savukārt pa ceļiem pārvietojas kara tehnika.  Ādažu poligonā Latvijas karavīri trenējas kopā ar ASV akadēmiju kadetiem. Uzdevums nav viegls, ir jāstrādā pāros, turklāt te visas komandas tiek dotas angļu valodā.

Kadeti, pirmā kursa studenti, šajās mācībās ir pakļauti Latvijas otrās mehanizētās brigādes komandieriem. Kā atzīst abu valstu kareivji, tieši valodas barjera ir galvenais izaicinājums.

“Tieši valodas barjera ir smagākais darbā. Viņi runā labi angliski, bet kaujas karstumā pēkšņi sāk dot komandas savā valodā, jo tad ir vienkāršāk dot komandas. To palīdz atrisināt žestu valoda,” atzīst ASV armijas kadets Raiens Frīmens.

Tikmēr ASV armijas kadete Džordžija Reivena kopā ar draudzeni Rianu sākušas apgūt komandas latviešu valodā.

“Šo mācību laikā es esmu iegaumējusi dažus interesantus latviešu vārdus, piemēram, “pielādēt”. Ir interesanti iemācīties to, kā pārvarēt šīs grūtības,” saka Džordžija.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) dižkareivis Vairis Čačs stāsta:  “Viņi paši mācās tos vārdus, ko mēs pamatā pielietojam kaujās – uguns veidi, pa pāriem, pielādēt.. To viņi mācās pa vakariem teltīs, kad ir brīvais laiks.”

“Grūtības nav nekādas. Mēs esam karavīri un mums jāmāk sastrādāties ar jebkuru karavīru, vienalga no kādas nācijas viņš nāktu,” saka Nacionālo bruņoto spēku kareivis Klāvs Niklass.

Tāpat šajās mācībās ASV kadeti tikuši pie iespējas izmēģināt Latvijas armijā esošo bruņojumu.

“Mana interesantākā pieredze kopējās mācībās bija apgūt 50. kalibra ložmetēju. Šāda iespēja mums bieži negadās, tādēļ atbraukt šurp un mācīties kopā ar citas valsts armiju ir ļoti aizraujoši,” atzīst ASV kadete Riana Lousija.

Tikmēr citi kadeti  tikuši pie iespējas pašaut ar G36 triecienšautenēm.

“Šīs šautenes ir mazliet atšķirīgas, bet Latvijas kareivji mums vakar parādīja, kā tās izjaukt un tīrīt. Tajā visā ir līdzības, tā kā mēs tikām galā visai ātri,” atklāj ASV kadets Džeisons Rounijs.

 Tikmēr Latvijas armijas komandieri atzīst – ASV kadetiem, no kuriem daudziem šī ir pirmā lauku mācību pieredze, vēl ir daudz darāmā.

“Viņu karavīri vismaz pagaidām nespēj vadīt, bet pēc kāda laika, kad viņi būs līderi, viņi būs ieguvuši to pieredzi, kādu amerikāņu armija īpaši netrenē, un viņiem būs jauns skats uz dzīvi,” uzskata NBS kapteinis Jānis Posse.

Pēc augstskolas pabeigšanas šie kadeti ASV iegūs jaunāko virsnieku pakāpes, turpinot dienestu vai nu ASV armijā, vai Nacionālajā gvardē.

“Būt par komandieri nozīmē, ka jums jābūt komunikācijas spējai un kritiskajai domāšanai. Šī ir iespēja sadarboties ar ārvalstu armiju, iegūt jaunas idejas. Šī pieredze viņiem ļaus kļūt par labākiem virsniekiem,” piebilst ASV armijas pulkvežleitnants Tods Burkhards.

 Vēl viena treniņu diena ASV kadetiem Ādažos būs trešdien, savukārt jau ceturtdien viņi kopā ar Sauszemes spēku otro mehanizēto brigādi dosies turpināt treniņus uz Skrundu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti