Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Gurķi «Kliģenos» gaidāmi agrāk nekā pērn

Baltijas prezidenti aprīlī tiksies ar D. Trampu

ASV amatpersona: Cīņa pret korupciju ir nacionālās drošības jautājums

Cīņa pret korupciju, naudas atmazgāšanu un finanšu sistēmas uzlabošana ir arī nacionālās drošības jautājums, norāda ASV valsts sekretāra vietnieks Džons Salivans, kurš ceturtdien, 22. februārī, ieradies vizītē Latvijā.

Salivanam ceturtdien Rīgā tiekoties ar Latvijas ārlietu ministru, galvenais sarunu temats bija situācija ar “ABLV” banku un finanšu sektoru kopumā.  

Salivans ir ASV valsts sekretāra Reksa Tilersona vietnieks. Salivana ierašanās Rīgā iezīmē ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas līdz šīm augstākās amatpersonas vizīti Latvijā, kas gan norit uz skandālu fona, kas skāruši Latvijas finanšu sektoru.

ASV valsts sekretāra vietnieks teica, ka FINCEN apsūdzības pret “ABLV” banku norāda uz nopietnību, ar kādu ASV izturas pret naudas atmazgāšanu, īpaši tādu, kas skar Savienoto Valstu nacionālās drošības intereses.

Drošības draudi var ieņemt dažādas formas, tostarp tā ir „korupcija un mēģinājumi graut finanšu sistēmas integritāti”, teica Salivans.

„Savienotās Valstis satrauc naudas atmazgāšana. Tā iespaido mūsu NATO sabiedroto Latviju. Mēs cieši sadarbojamies ar mūsu partneriem Latvijas valdībā, lai pievērstos problēmām, kas saistītas ar korupciju un finanšu reformu. Mēs atbalstīsim Latvijas valdību tās darbā iznīdēt korupciju un uzlabot finanšu sistēmas darbību,” pauda Salivans.

“Tas nav tikai jautājums par labākas vides radīšanu Latvijas ekonomiskajai labklājībai, tas ir arī nacionālās drošības jautājums,” uzsvēra Saivans.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) pēc tikšanās norādīja, ka visi ir ieinteresēti, lai izmeklēšanas raiti ritētu uz priekšu. Kas attiecas uz “ABLV” banku un ASV paziņojumu par vēršanos pret to, Rinkēvičs atgādināja, ka ir dotas 60 dienas laika, kas tiks izmantotas, „lai sadarbotos ar ASV partneriem un izmeklētu apsūdzības”.

„Mēs esam ieinteresēti sakārtot veselu rindu jautājumu, kas skar finanšu sektoru, tāpēc ka tas ir vistiešākajā veidā ne tikai valsts reputācijas jautājums, bet tas ir arī lielā mērā valsts drošības jautājums. Jo netīra nauda rada netīru politiku, un netīra politika iespaido arī mūsu valsts neatkarību un drošību, un arī mūsu sabiedroto drošību. Bet mēs šo ASV paziņojumu neredzam kā kādu uzbrukumu Latvijai vai kādu kampaņu pret Latviju. Mēs to redzam kā palīdzīgu roku un atbalstu to problēmu risināšanā, kas mums ir jāatrisina,”  pauda Rinkēvičs.

ASV valsts sekretāra vietnieks Salivans teica, ka Savienotās Valstis, tostarp Tieslietu ministrija, Finanšu ministrija un Valsts departaments, cieši sadarbojas ar Latvijas iestādēm un sniedz tām visu nepieciešamo informāciju.

Vēl trešdien, 21. februārī, ar līdzīgu paziņojumu klajā nāca ASV Valsts departaments.

Trešdien LTV raidījumā “Tieša runa” Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs Jēkabs Straume bilda, ka ASV nav iesniegusi nekādus papildu pierādījumus ziņojumā paustajam apgalvojumam, ka komercbankas vadība ar kukuļdošanu ietekmējusi arī amatpersonas. Uz Latvijas Televīzijas jautājumu, vai tas notiks, Salivans skaidru atbildi nesniedza.

“Neizpaužot sīkākas detaļas par šo situāciju, gribu apstiprināt, ka ASV valdība, ne tikai Valsts departaments, strādā ciešā sadarbībā ar Latviju, lai risinātu problēmas, kas tika apspriestas FINCEN ziņojumā, un kopumā atbalstot Latvijas centienus cīņā ar korupciju un finanšu iestāžu reformēšanā,” sacīja Salivans.

Rinkēvičs savukārt uzsvēra, ka Latvijas valdība iestājas par to, lai visi fakti, kas minēti FINCEN ziņojumā, tiktu rūpīgi izmeklēti. Iespējas padziļināt sadarbību arī šajā, ne tikai aizsardzības, ekonomikas un izglītības jomā, tikšot apspriestas ASV un Baltijas valstu prezidentu samitā 3. aprīlī Vašingtonā. Tas, ka šī ilgi gaidīta tikšanās  starp valstu vadītājiem notiek, esot stratēģiskās partnerības apliecinājums.

 “Protams, šim samitam ir ļoti liela simboliska jēga, jo tas arī atzīmē Baltijas valstu simtgadi,” norādīja Rinkēvičs.

Martā Vašingtonā notiks arī ārlietu ministru tikšanās ar valsts sekretāru Reksu Tilersonu, informēja Rinkēvičs.

KONTEKSTS:

Pēc ASV paziņojumiem par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās bankai radās grūtības. Lai apturētu strauju līdzekļu aizplūšanu no bankas, FKTK svētdien, 18.februārī, pēc ECB instrukcijām nolēma uz laiku noteikt “ABLV Bank” maksājumu ierobežojumus.

"ABLV Bank" pirmdien, 19.februārī, paziņoja, ka nolēmusi lūgt aizdevumu Latvijas Bankai līdz 480 miljoniem eiro. Latvijas Banka aizdeva teju piecreiz mazāku summu – 97,5 miljonus eiro, pretī saņemot vērtspapīru ķīlu. Šajā finanšu tirgus darījumā netiek izmantoti valsts budžeta līdzekļi. Turklāt par labu centrālajai bankai dotās vērtspapīru ķīlas vērtība būtiski pārsniedz aizdevuma apjomu, norāda Latvijas Bankā.

Komercbanka pirmdien arī paziņoja, ka kopš pagājušās trešdienas, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas atmazgāšanas shēmās, līdz svētdienai, kad bankai noteikti ierobežojumi, no "ABLV Bank" izņemti 600 miljoni eiro. Izejošo maksājumu skaits bija palielinājies divarpus reizes.

"ABLV Bank" bija uzdots līdz trešdienai, 21.februārim, izstrādāt un FKTK iesniegt komercbankas darbības situācijas stabilizācijas plānu. To, pēc "ABLV Bank" pārstāvju iepriekš teiktā, bija plānots otrdien, 20. februārī, prezentēt ECB. Plāns paredzot pārdot daļu no komercbankas rīcībā esošā vērtspapīru portfeļa, kura vērtība kopumā esot aptuveni 1,5 miljardi eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt