Rīta intervija

Intervija ar Jaunās konservatīvās partijas līderi Jāni Bordānu

Rīta intervija

Politologs Filips Rajevskis par situāciju Daugavpils domē

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide par veselības aprūpi

Asociācija: Obligātās veselības apdrošināšanas rezultātā var palielināties cilvēku ar invaliditāti skaits

Obligātās veselības apdrošināšanas rezultātā varētu pieaugt cilvēku ar invaliditāti skaits, kuriem valsts būs spiesta maksāt pabalstus visu viņu mūžu, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīti Veide.

Viņa norādīja, ka ģimenes ārsti obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā saskata riskus gan pacientu veselībai, gan arī valsts budžetam. "No nākamā gada 1. janvāra tiek plānots, ka ģimenes ārstiem būs jāskatās,  vai pacientis ir apdrošināts vai ne. Vai viņam pienākas pilna aprūpe vai ne. Ja pacients nebūs apdrošināts, viņam būs nepieciešams nosūtījums, bet, ja pacients nevarēs maksas pakalpojumu samaksāt, ģimenes ārstam būs jārisina šī situācija. Daudzi medikamenti nebūs iekļauti minimumā, tie ir dārgi, un to neregulāra lietošana var novest pie akūtām slimībām. Beigās pacients būs uz darba nespējas lapas, iestāsies invaliditāte, valsts maksās viņam pabalstu visu atlikušo mūžu. Situācija ir prognozējama slikti. Pasaules Veselības organizācijas eksperti jau pirms diviem gadiem ziņoja, ka Latvijai šāda sistēma nav pareiza," teica Veide.

Asociācija aicina atteikties no šādas sistēmas un visiem iedzīvotājiem piemērot vienādu veselības aprūpi.

LSM jau vēstīja, ka dažas Saeimā ievēlētās partijas uzskata, ka ir jāatceļ no nākamā gada iecerētā valsts veslības apdrošināšana. Savukārt veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)) tikmēr uzskata, ka cilvēkiem, kuriem pilna valsts apmaksāto pakalpojumu groza saņemšanai jāmaksā brīvprātīgas iemaksas, jāturpina to darīt.

Čakša Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” iepriekš sacīja, ka oktobrī - pēc vēlēšanām un dažu partiju paziņojumiem par sistēmas maiņu - brīvprātīgo iemaksu  aktivitāte bija zemākā nekā septembrī. “Attīstībai/Par!” iepriekš pat ieteica iedzīvotājiem brīvprātīgo maksājumu nemaksāt.

Tomēr Čakša ieteiktu visiem, kuriem tas jādara, turpināt iemaksāt brīvprātīgas iemaksas apdrošināšanas saņemšanai, jo pašlaik vēl nav izveidota valdība, un arī likuma grozīšanai, ja kāds vēlēsies sistēmu mainīt, būs nepieciešams laiks, savukārt likums par veselības apdrošināšanu stāsies spēkā jau 1.janvārī.

Čakša arī sacīja, ka veselības ministres darbs nav bijis nekāda medusmaize, taču iesāktās lietas viņa vēlētos turpināt, tādēļ, rēķinoties ar iespēju, ka veselības nozari vadīs cits cilvēks, viņu pārņemot duālas sajūtas. Ministre atzina, ka pagaidām visas partijas runājušas par iesākto darbu turpināšanu.

KONTEKSTS:

Iedzīvotāji var brīvprātīgi pievienoties valsts veselības apdrošināšanas sistēmai, lai no nākamā gada varētu saņemt vairāk nekā tikai pamata veselības aprūpi. Taču vairākas Saeimā jaunievēlētās partijas solījušas apstiprināto veselības aprūpes reformu mainīt vai atcelt pavisam. Apvienība “Attīstībai/Par!” un Jaunā konservatīvā partija uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri jau veikuši brīvprātīgo iemaksu, nauda būtu jāatmaksā.

2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Šobrīd gandrīz 1300 cilvēku ir samaksājuši aptuveni 140 000 eiro Nacionālajam veselības dienestam, lai būtu droši, ka arī nākamgad piekļūs valsts veselības aprūpes pakalpojumiem. Nauda jāmaksā tiem, kas pilnā apmērā nemaksā sociālās iemaksas un neiekļaujas kādā no valsts apdrošinātajām grupām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti