Asociācija: Nekavējoties jāizmeklē uzbrukums žurnālistam Dundam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) kategoriski nosoda vardarbīgo žurnālista darba traucēšanu, kas trešdien tika vērsta pret televīzijas kanāla „PBK” ziņu reportieri Alekseju Dundu, un aicina nekavējoties izmeklēt uzbrukumu, sacīja LŽA valdes priekšsēdētāja Anda Rožukalne.

Kāds Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas darbinieks vakar kāda uzņēmuma pārbaudes laikā pielietojis fizisku spēku un spēcīgi pagrūdis žurnālistu, kurš centies iekļūt pārbaudāmā uzņēmuma telpās. VID par šo incidentu ir atvainojies masu mediju pārstāvim un uzsācis dienesta pārbaudi.

Incidents noticis vakar, kad "Pirmā Baltijas kanāla" (PBK) žurnālists Aleksejs Dunda vēlējies iegūt plašāku informāciju par veikalā Brīvības ielā notiekošo kratīšanu. Dunda centies iekļūt veikalā - tā kā centrālā ieeja bija slēgta, žurnālists mēģinājis telpās iekļūt pa dienesta ieeju. No žurnālista sižeta redzams, kā Dundu izgrūž laukā pa durvīm un viņš nokrīt zemē.

Žurnālists atzīmē, ka viņš pirms incidenta Finanšu policijas darbiniekam pateicis, ka viņš ir masu mediju pārstāvis un ka vēlas vairāk uzzināt par notiekošo kratīšanu. Taču tā vietā, lai pieklājīgi pateiktu, ka žurnālisti šādās pārbaudēs nedrīkst piedalīties, Finanšu policijas darbinieks pielietojis fizisku spēku.

„Vai normāls cilvēks tā grūstītu otru cilvēku? Es saprotu, ka viņš veica pārbaudi un es, visticamāk, traucēju. Saprotiet, šis darbinieks ir ļoti liels - liela auguma un sver ap 100 kilogramiem. Es pēc grūdiena tā aizlidoju. Varbūt viņš negribēja, lai es aizlidoju, bet uzmanīgi izstumt, bet nesanāca un es nokritu. Viņš varēja vienkārši pateikt - ka nevaru dot nekādus komentārus, vēršaties pie VID Komunikāciju daļas,” spriež Aleksejs Dunda.

Žurnālists saka, ka pēc notikušā vērsies policijā, kur ierosināts kriminālprocess. Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja pienākumu izpildītāja Ināra Pētersone šodien tikšanās laikā Dundam visa VID vārdā atvainojusies par notikušo.

„Viennozīmīgi, tas nav pieņemams. Vienalga, vai darbā ar nodokļu maksātāju vai ikdienā, bet nu vardarbība nav tas līdzeklis, kādā veidā risināt (..) Protams, ir jāizvērtē arī apstākļi. Vai tā bija nejauša, vai cilvēkam paslīdēja kāja un viņš krita. Vairāk izskatās, ka nē, tā nevarētu būt. Bet nu jāizvērtē visi apstākļi,” tā Ināra Pētersone.

Pētersone klāsta, ka viņa savā daudzu gadu darbā VID šādu incidentu piedzīvojusi pirmo reizi. Žurnālista grūšanā vainotais Finanšu policijas darbinieks iestādē strādā daudzus gadus un nekādi pārkāpumi viņa darbā līdz šim nav konstatēti. Viņa versija par incidentu veikala pārbaudes vietā gan atšķiroties no žurnālista stāstītā. Notikušo skaidros VID sāktajā dienesta pārbaudē.

„Gadījums ir tiešām ļoti nepatīkams, jo izskatās, ka valsts institūcijas pārstāvis ir bijis ļoti nesavaldīgs,” Anda Rožukalne, Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītāja, vienlaikus atzinīgi vērtē VID vadības operatīvo reakciju- dienests neizvairījās no notikušā skaidrošanas un atvainojās žurnālistam. Asociācijas vadītāja gan cer, ka dienests būs uzdevuma augstumos arī incidenta pārbaudē un vainīgo saukšanā pie atbildības.

„Protams, atvainošanās ir laba lieta, bet šoreiz būtu pamatīgāk jāizmeklē, jo žurnālists ir iesniedzis iesniegumu policijā un ir fiksēti viņa miesas bojājumi. Bet nu šoreiz varbūt vajadzētu paskatīties, ka varbūt ir arī nopietnāk jāreaģē,” secina Anda Rožukalne.

VID dienesta pārbaudi plāno veikt mēneša laikā. Pēc tam lems, vai šajā gadījumā ir ierosināma disciplinārlieta.

LŽA atgādina, ka likums „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” aizsargā žurnālistu tiesības vākt informāciju jebkurā ar likumu neaizliegtā veidā. Turklāt žurnālista pienākumu izpildes traucēšana Latvijā ir administratīvs pārkāpums - par to paredzēta atbildība Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā.

LŽA izsaka protestu pret žurnālista aizskaršanu un aicina Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) vadību un finanšu ministru, kura padotībā darbojas VID, nekavējoties izvērtēt šo gadījumu un, lemjot par vainīgas personas sodīšanu, stingri iestāties par mediju brīvību kā demokrātiskas valsts pamatvērtību.

LŽA biedru sniegtā informācija liecina, ka dažādu valsts institūciju pārstāvji vai citas personas regulāri traucē žurnālistu darbu, liedzot iespēju savākt profesionālo pienākumu pildīšanai nepieciešamu informāciju.

Incidents, kas nofiksēts videoierakstā, notika Rīgā, Brīvības ielā 84, kur žurnālists ar operatoru ieradās pēc kāda uzņēmēja sniegtās informācijas, ka viņam piederošā veikalā tiekot veiktas izmeklēšanas darbības, bet viņš par to neesot informēts.

Kā redzams PBK veidotajā sižetā, pēc tam, kad žurnālists mēģināja iekļūt telpās pa dienesta ieeju, viņš tika izgrūsts laukā pa durvīm tā, ka nespēja noturēties kājās un nokrita zemē. Žurnālists vērsās policijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti