Sadaļas Sadaļas

Rīta intervija

Latvijas Drošības biznesa asociācijas vadītājs Jānis Zeps par drošību dziesmu svētku laikā

Rīta intervija

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš par OIK darba grupu

Intervija ar Latvijas Interneta asociācijas vadītāju Inu Gudeli

Asociācija: Cilvēkiem piecreiz jāpārdomā savu datu publiskošana

Cilvēkiem pirms savu datu sniegšanas publiskajā vidē, tostarp publicēšanas internetā, šis solis iepriekš piecas reizes jāpārdomā, šādu viedokli intervijā Latvijas Radio pauda Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektore Ina Gudele.

Runājot par jauno Vispārīgo datu aizsardzības regulu, Gudele atzina, ka regula ir pamudinājusi cilvēkus sākt aizdomāties, kādus datus viņi sniedz par sevi. Lielākā problēma, viņasprāt, ir tā, ka cilvēki pietiekami neizlasa līgumus un anketas, lai saņemtu, piemēram, atlaižu kartes veikalos.

Gudele norādīja, ka cilvēkiem vienmēr jāaizdomājas, kādus datus viņi sniedz un publicē par sevi, jo vēlāk šo publiski pieejamo informāciju var pārpublicēt bez personas atļaujas.

"Vēlreiz aicinu piecas reizes pārdomāt, pirms datus publicēt, jo tos var izmantot bez jūsu piekrišanas," sacīja Gudele.

Viņa atzina, ka pārspīlējumi par jaunās regulas prasībām vērojami no abām pusēm, arī no juridiskajām personām. Privātpersonām būs vajadzīgs laiks, lai saprastu savas tiesības, teica asociācijas vadītāja, norādot - cilvēki bieži vien nelasa tos materiālus, kas par šo tēmu bijuši gana daudz medijos, tostarp internetā.

Pēc viņas teiktā, uzņēmumiem būtisku izmaiņu datu apstrādē nav. "Tas, kas jauns – līdz šim uzņēmumi neuzskatīja par vajadzīgu informēt klientus par to, kādā veidā šos datus izmanto," teica Gudele.

Ja persona piedalās publiskā pasākumā, piemēram, izlaidumā, tad tā uzreiz dod savu piekrišanu bildēties un foto publiskai izmantošanai. Savukārt, ja personu fotografē uz ielas, tad gan tai ir tiesības jautāt, kādā veidā šīs bildes tiks izmantotas. "Un šajā ziņā daudzi grēko," teica asociācijas vadītāja, izsakot cerību, ka Datu valsts inspekcija sākotnēji brīdinās uzņēmumus par pārkāpumiem, nevis uzreiz sodīs. 

Arī valsts un pašvaldību iestādēs arvien vērojama nesaprašana par jauno regulu.

Tāpēc esot daudz pārspīlējumu un neizpratnes par to, cik lielā mērā mūsu normatīvie akti ļauj vai neļauj izmantot personas datus, piebilda Gudele.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula pieņemta 2017.gadā, bet piemērot to sāka no 2018.gada 25.maija.

Regula uzliek par pienākumu datu vācējiem un apstrādātājiem būt godprātīgiem pret tiem, kuru dati tiek vākti - izstāstīt un informēt par nosacījumiem. Tā paredz, ka personas dati nav uzņēmuma īpašums, ar kuriem tas var rīkoties, kā vēlas. Tāpat regula tiek uztverta kā motivācija sakārtot savu darbu, lai personas dati tiktu pienācīgi aizsargāti. Uzņēmumiem tīri praktiski tas paredz dažādu līgumu un dokumentu maiņu, kā arī personu datu drošības uzlabošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt