Dienas ziņas

Plāno Daugavpils šosejas četru joslu posma remontu

Dienas ziņas

Madonā tapis saulespuķu sienas gleznojums

Kurš maksās par tekstila atkritumu apsaimniekošanu?

Asociācijā bažījas – kurš nākotnē maksās par tekstila atkritumu apsaimniekošanu?

Pašvaldībās, kur jau uzsākta tekstila savākšana, iedzīvotājiem pašreiz par to nav jāmaksā, taču Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija paudusi bažas, ka jau nākamgad, kad tekstila šķirošana būs obligāta visās pašvaldībās, cilvēkiem var nākties par to maksāt. Iemesls esot nepieņemtās likuma izmaiņas saistībā ar Dabas resursu nodokli, kas paredzēja, ka arī par tekstila atkritumu apsaimniekošanu maksā ražotājs. 

Ik gadu Latvijas tirgū nonāk 25 tūkstoši tonnu tekstilmateriālu. Tekstila atkritumu šķirošana Latvijā jāievieš no nākamā gada. Vairākas lielās pilsētas un Pierīgas pašvaldības to jau uzsākušas, uzstādot tiem atsevišķus konteinerus. Iedzīvotājiem jāievēro vien nosacījums, ka tajos drīkst ievietot tikai tīrus un nesaplēstus apģērbus un apavus.

Šādu konteineru apsaimniekošanas izmaksas pašreiz gulstas uz uzņēmumu pleciem.

Izmaiņas Dabas resursu nodokļa likumā paredzēja, ka tekstila atkritumu apsaimniekošanas sistēmu  finansēs tekstila ražotāji, taču izmaiņas netika pieņemtas, tāpēc Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija ReTV pauda bažas, ka par to varētu nākties maksāt iedzīvotājiem. Viens no iemesliem ir arī ierobežotās iespējas otrreizējai izmantošanai nederīgo tekstilu nosūtīt uz pārstrādes rūpnīcām.

Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs sacīja: "Bažas ir par to, ka jārēķinās – šis otrreizējais materiāls vismaz pirmos divus, trīs gadus uz pārstrādi reti kur iet, un līdz ar to viņš ies no pelēko, zaļo konteineru masas, kas aiziet uz apglabāšanu poligonā. Kā jūs zināt, poligonā Dabas resursu nodoklis ar katru gadu tiek celts augšā. Tas ir tas cipars, kas sadārdzinās."

Dobelē, kur tekstila konteineri uzstādīti tikai februāra beigās, komunālo pakalpojumu vadītājs gan sacīja, ka sadarbības partneris apliecinājis, – vismaz šogad un nākamgad maksa par tekstila atkritumiem tarifā netikšot iekļauta.

SIA "Dobeles komunālie pakalpojumi" valdes loceklis Ivars Spole norādīja: "Es domāju, ka situācija labosies. Ministru kabinets sapratīs, ka jāpaplašina ražotāju atbildības sistēma attiecība par tekstilizstrādājumiem. Jāmaksā tam, kas rada šos atkritumus, nevis visiem nodokļu maksātājiem."

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere skaidroja: "Šāds priekšlikums kopā ar pārējiem tika iesniegts Ministru kabinetā pagājušā gada septembrī budžeta pakotnes ietvaros, bet no šīs pakotnes tas tika izņemts ārā, jo valdība nevirzīja uz priekšu normatīvos aktus, kur paredzēti jauni nodokļu objekti vai palielināt nodokļu likmes."

Ministrijā arī norādīja, ka Dabas resursu nodokļa likums neesot vienīgais, kas problēmu atrisinātu. Atbilstoša norma šobrīd iestrādāta arī Atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumos.

"Likumprojekts šobrīd atrodas saskaņošanā, bet visai drīz tiks iesniegts Ministru kabinetā un tālāk virzīts uz Saeimu pieņemšanai. Protams, būtu labi, ja abi šie likumprojekti virzītos vienlaicīgi, bet viss pamats tiks ielikts jau šai otrā likumā," teica Vesere.

Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija aprēķinājusi, ka izdevumi gan tekstila savākšanai, gan apglabāšanai, kas šobrīd aiziet uz poligonu, izmaksā apmēram trīs miljonus eiro. Vidēji rēķinot, tas esot divi eiro uz katru cilvēku. Jāpiebilst, ka no 2025. gada Latvijā paredzēts savākt jebkuras kvalitātes tekstilizstrādājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt