Asi kritizētais portāls akademika.lv pērn saņēmis ES fondu atbalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Populārajā sludinājumu portālā ss.lv atrodami vairāk nekā simts piedāvājumu par naudu rakstīt dažādus studiju darbus. Šobrīd šo biznesu cenšas pārņemt portāls "akademika.lv". Mājaslapā solīts atvieglot studentu dzīvi, viņu vietā izstrādājot pat diplomdarbus. Par šādu piedāvājumu sašutuši ir augstskolu mācībspēki.

Kā rakstīts portāla "akademika.lv" mājaslapā, uzņēmuma mērķis ir sniegt studējošajiem atbalstu mācību procesā, par samaksu izstrādājot esejas, recenzijas un studiju darbus par jebkuru tēmu. Portāla vadītājs Aivars Platonovs lapas darbībā nesaskata likuma vai ētikas pārkāpumus, jo piedāvātas tiekot tikai konsultācijas un darbu paraugi.

„Pirmkārt, es vēlētos uzsvērt, ka Latvijā nav šādu normatīvo aktu, kas liegtu komersantam, šajā gadījumā akademika.lv, sniegt pakalpojumus akadēmiskajā jomā. Un arī mūsu mājaslapas noteikumos aicinām klientu sagatavotos iesniegtos darbus, - piemēram, ja klients prasa, lai konsultants uzraksta 3 - 5 lapas, kā viņš redz ievaddaļu, vai kaut kādu teorētisko literatūras apskatu, - nenodot un neuzdot par savējo,” saka Platonovs.

Savukārt pret šādu pakalpojumu sniegšanu studentiem asi iebilst Rīgas Stradiņa universitātes docents Vents Sīlis: „Prestižu un kvalitāti tas noteikti degradē. Es esmu kategoriski pret šādiem portāliem. Es pilnībā iebilstu pret šādu praksi, ka studenti par naudu pērk šādus tā sauktos darba paraugus, kas faktiski pilnīgi mierīgi var būt gatavi darbi.”

Sīlis ir pārliecināts - portāli, kas piedāvā studentiem gatavus studiju darbus, ir nosodāmi. Lai gan šis gadījums, kad darbs tiek uzrakstīts speciāli konkrētam studentam, nav klasisks plaģiātisma piemērs, docents joprojām to uzskata par zādzību: „Kāda starpība, kurš zog? Vai pats students, vai kāds, kas to dara viņa vietā? Skaidrs, ja viņi rada darbu no sākuma, no jauna, viņi uzskata, ka tas jau ir autentiskuma piemērs. Jā, šis darbs ir autentisks, ja to publicē īstie autori, bet šai gadījumā viņu princips ir, ka autors iesniedz ne savu darbu, bet pirktu.”

Kā stāsta izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete no "Vienotības", ministrija jau šobrīd ir sākusi vērtēt, vai akademika.lv studiju darbu rakstīšanas bizness ir legāls.

"No pakalpojumu pircēja viedokļa tas pilnīgi noteikti ir plaģiātisms. Es esmu lūgusi juristus izvērtēt, vai šeit nav pārkāpumi no šī portāla dibinātāju viedokļa, bet jau tagad ir pilnīgi skaidrs, ka tas, kas uzdod cita darbu par savu, neatkarīgi no tā, vai viņš par to ir maksājis naudā, graudā vai vēl kā citādi, ir uzskatāms par plaģiatoru, un attieksmei pret viņu ir jābūt stingrai un noraidošai," sacīja Druviete.

Lai gan mājaslapa it kā piedāvā konsultācijas, cenas internetā ir norādītas par lapu skaitu. Piemēram, bakalaura līmeņa studiju darba cena svārstās no 7 - 25 eiro par lapu atkarībā no termiņa. Kā stāsta Latvijas Universitātes mācību prorektors Andris Kangro, ja students tiek pieķerts, iesniedzot cita autora darbu, augstskola var viņu izslēgt.

Cīņai ar plaģiātismu Latvijas Universitāte un vēl desmit augstskolas ir izveidojušas diplomdarbu datu bāzi, kurā iespējams viegli konstatēt darbu sakritību. Pavasarī universitāte izslēdza piecus pēdējā kursa studentus par plaģiātismu bakalaura darbos.

Taču akademika.lv piedāvāto pakalpojumu izmantotājus ir grūtāk pieķert. Andris Kangro uzskata, to var darīt studiju darbu vadītāji: "Topošais absolvents strādā sadarbībā ar savu darba vadītāju. Un viņi satiekas pietiekami bieži vai arī sarakstās. Ja no vienas puses tas notiek negodīgi, no šī studenta, kas grib izmantot cita darbu, tad saziņa ar vadītāju daudz ko varētu atklāt un novērst šīs lietas."

Akademika.lv mājas lapas izstrādei īpašnieks SIA „AKCL" ieguva Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudu 4700 eiro apmērā.

To uzņēmumam pagājušajā gadā piešķīra biznesa inkubators „Magnus". Inkubatora vadītājs Agris Lapiņš uzsver, ka viņam nebija ne jausmas, ka pirms gada prezentētā konsultāciju ideja patiesībā ir studentu darbu rakstīšana. Jebkurā gadījumā, likuma pārkāpumus Lapiņš finansējuma piešķiršanā nesaskata.

Tikmēr mācību spēki uzskata, ka šāda studiju darbu pirkšana degradē Latvijas izglītību. 

Tas degradē visu prestižu un kvalitāti. Galu galā, tad mēs pazaudējam kopējo priekšstatu, kāpēc ir augstākā izglītība vajadzīga. Augstākā izglītība ir nepieciešama, lai cilvēkos radītu iemaņas, prasmes, un tās nevar rasties, ja jūs pats nerakstāt savus darbus," uzsver Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Kā stāsta akademika.lv vadība, šobrīd jau ir iesākta vairāku studiju darbu rakstīšana, bet klientu pieplūdumu uzņēmums varētu gaidīt semestru un mācību gadu beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti