Dienas ziņas

Ventspilī ziemas peldētāju salidojums

Dienas ziņas

Amatpersonas traģiskajās avārijās vaino vadītāju pārgalvību

Palīdz ārzemju latviešu bērniem mācīties latviešu valodu

Ārzemju tautiešu bērniem ar «Skype» palīdzību māca latviešu valodu

Lai palīdzētu ārzemēs dzīvojošo latviešu ģimeņu bērniem apgūt un uzturēt dzimtās valodas prasmes, Rankas pamatskolā izstrādāta neformālās apmācības programma. Šobrīd tai pieteikušies deviņi Anglijā dzīvojoši bērni un jaunieši, kuri nedēļas nogalēs sēžas pie datora un ar „Skype” palīdzību sazinās  ar skolotājiem Latvijā, lai veltītu laiku mācībām latviešu valodā. 

Darbu ar ārzemju skolēniem uzņēmušās divas Rankas pamatskolas skolotājas, kas nu jau paguvušas savus apmācāmos iepazīt, notikušas pirmās „Skype” sarunas un skolotājas priecājas par bērnu entuziasmu un interesi.

Skolotāja Mārīte stāsta, ka viņai jau ir  zināma pieredze šāda veida valodas mācīšanā: „Man pašai ir krustbērns, kas Anglijā jau ir 11 gadus, viņš dzima tur. Lai es sarunātos ar viņu, tad man ir tā: vai nu viņš latviešu valodu mācās, vai es angļu. Es viņu piespiežu latviski mācīties.”

Skolas direktore stāsta, ka rudenī bijusi Anglijā tikties ar šīs idejas iniciatoriem latviešu skoliņā “Sprīdītis”, ko izveidojuši paši vecāki. Tad arī apzinātas vēlmes, nonākts pie secinājuma, ka šai jābūt tieši neformālās izglītības programmai, kas ietver arī Latvijas vēsturi, paražas, folkloru, tomēr pats galvenais – ļauj mācīties latviešu valodu.

„Es tā parunāju ar tiem bērniem – viņi jau domā angļu valodā, runā ar grūtībām. Bet labā lieta ir tā, ka vecāki vēlas saglabāt  saikni ar dzimteni un tieši to latvietību tiem bērniem iemācīt,” saka Rankas pamatskolas direktore Laima Braše.

Jaunākajam no skolēniem ir seši gadi, vecākajai meitenei – 16. Vispirms veikti testi, lai noskaidrots katra prasmju un zināšanu līmeni, tas ir dažāds, tāpēc arī apmācības notiks ar katru individuāli. „Viena daļa jau runā labi, viņi saprot labi, daži nē, īpašas grūtības ir ar garumzīmēm. Viens bērns saka – es jau tā protu labi, bet man tās strīpiņas, es nezinu par tām strīpiņām,” stāsta skolas direktore.

Tā kā mācības tikko sākušās, par rezultātiem spriest grūti, tomēr skolā vērtē - šādai programmai noteikti ir nākotne.

Vasarā Rankas skolotāji savus apmācāmos varēs satikt arī klātienē, jo tiks rīkota nometne vietējo un ārvalstu latviešu bērniem. Tai jau pieteikušies dalībnieki no Anglijas, Īrijas, Igaunijas un Spānijas. Nometnes rīkošanu, tāpat kā mācību programmas izveidi un realizāciju atbalsta Gulbenes novada pašvaldības reemigrācijas komisija.

Jau ziņots, ka pirmdien publiskots apjomīgs pētījums, kurā aptaujāti vairāk nekā 14 tūkstoši aizbraucēju 118 valstīs. Secināts, ka gandrīz trešā daļa tautiešu neplāno atgriezties Latvijā. Tomēr lielākā daļa joprojām jūs saikni ar Latviju un pieļauj, ka pēc kāda laika perioda varētu atgriezties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti