Panorāma

Audžuģimeņu likums finiša taisnē

Panorāma

Atklāj atjaunoto un paplašināto Mežaparka Lielo estrādi

Kongresā pulcējas pasaules latviešu zinātnieki

Ārzemēs strādājošie latviešu zinātnieki grib Latvijai dot svaigu skatienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Piedāvāt svaigu skatījumu uz Latvijas problēmām Rīgā ieradušies ārvalstīs dzīvojošie latviešu zinātnieki. Gaismas pilī sācies ceturtais Pasaules latviešu zinātnieku kongress, un plānots, ka to varētu apmeklēt ap 750 gaišāko prātu no 24 valstīm.

Zinātne nav lieka greznība, kam tērēt naudu var atļauties vien pārtikušākās valstis – šādiem vārdiem ceturto Pasaules latviešu zinātnieku kongresu Gaismas pilī pirmdien, 18. jūnijā, atklāja eksprezidente un psiholoģijas doktore Vaira Vīķe Freiberga.

“Mums ir nepieciešami, augsti izglītoti ļaudis, specializēti ļaudis, kas spēj izvērtēt to, kas citur pasaulē sasniegts (..) Zinātnei ir jābūt prioritārai visu kopējo izdevumu laukā,” klātesošos uzrunāja bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Kongresa mērķis ir pulcēt vienuviet gaišākos latviešu prātus, kas pielietojumu raduši ārvalstīs.

Piemēram, otrdien gaidāmo medicīnas sekciju vadīs Teksasas universitātes mācībspēks Uģis Gruntmanis, kurš, jau ilgstoši pats strādājis ASV un atkārtoti aicinājis pie sevis arī citus jaunos speciālistus no Latvijas. “Šie divi latvieši strādā šajās laboratorijās: viens jau vairākus gadus, viens tikai šomēnes pievienojās (..) Tu viņam vari pilnībā nodoties šim projektam, tev nav jādomā, kur tev vēl uz kaut kādu otro darbu jāskrien vai jāpiestrādā, lai tev būtu pašam ko paēst un bērnus ko paēdināt,” klāsta Gruntmanis.

Kongresa pirmās dienas tēma bija zinātnes devums sabiedrības drošības veicināšanā. Vienā no diskusijām piedalījās arī kiberdrošības pētnieks no ASV, kurš jau iepriekš ieradies Latvijā, lai sekmētu kiberdrošības studiju programmu ieviešanu mūsu augstskolās. “Jāsaka, ka jums vēl tāls ceļš ejams. Dažas universitātes ir, bet tās vēl tikai gatavojas ieviest kiberdrošības programmas (..) Bet mēs jau kopš 2010. gada izstrādājam ietvaru šādai apmācībai un ceram, ka varēsim palīdzēt to pielāgot šejienes apstākļiem,” komentē kiberdrošības pētnieks no ASV Viktors Pjotrovskis.

Savukārt stratēģiskās komunikācijas pētnieks no Lielbritānijas Latviju slavē, norādot – norādot – šeit izpratne par stratēģiskās komunikācijas nozīmi ir augstāka nekā citviet pasaulē.

“Pēdējos trīs, četros gados visi pēkšņi runā par stratēģisko komunikāciju. Tas gan nenozīmē, ka visi saprot, ko tas nozīmē, bet tas tad arī ir mūsu darbs – izskaidrot,” norāda Londonas Karaļa koledžas Stratēģiskās komunikācijas centra direktors Nevils Bolts.

Viņš ir viens no ārvalstu pētniekiem, kas cieši sadarbojas ar Latvijā bāzēto NATO stratēģiskās komunikācijas centru, kura vadītājam Jānim Sārtam ir komentārs. “Ja tu gribi problēmu risināt, tev jāatrod gudrākie prāti, kādi ir šajā tēmā, jāsasauc kopā un jāmēģina radīt risinājumu šim visam, bez šaubām (..) Es redzu, ka ne tikai mūsu jomā, bet arī citās jomās Latvija arvien vairāk integrējas starptautiskā zinātnes apritē,” pauda Sārts.

Kamēr Ziedoņa zālē notiek dažādu referātu priekšlasījumi un zinātnieku diskusijas par aktuālajām tēmām, tepat Gaismas pilī apmeklētājiem ir iespēja ar zinātni iepazīties arī vienkāršākā un atraktīvākā veidā.

Šeit vietējie pētnieki gatavi pastāstīt par savu pieredzi ceļojumos uz zemes poliem, gatavojot saldējumu vai pētot ūdens dzīles.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti