Arvien vairāk EVAK karti atzīst par būtisku ceļošanai Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) Latvijas iedzīvotāji, ceļojot pa Eiropu, var saņemt valsts apmaksātu neatliekamo medicīnisko palīdzību ārvalstīs. Bezmaksas veselības aprūpi nodrošina Eiropas veselības apdrošināšanas karte EVAK. Karte dod tiesības saņemt valsts apmaksātu neatliekamās medicīnas pakalpojumus tādā pašā apjomā, kādā tie ir nodrošināti attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

Ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti EVAK Latvijas iedzīvotājiem ir tiesības saņemt valsts apmaksātu neatliekamo medicīnisko palīdzību visās ES dalībvalstīs, kā arī Norvēģijā, Īslandē, Lihtenšteinā, Šveicē un Horvātijā. Tas nozīmē, ka slimnīcās pacientiem ir tādas pašas ārstēšanās izmaksas kā attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

„Slimnīcām, kurās nodrošina publisko veselības aprūpi ir pienākums pieņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Lielākajā vairākumā gadījumu tas strādā bez problēmām. Var būt arī veselības iestādes, kur nepieņem Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Tādos gadījumos Eiropas Komisija var izmeklēt un to arī darīs, ziņojot par problēmām attiecīgās valsts amatpersonām. Nesen tas tika izdarīts Spānijas gadījumā, kad slimnīcās, kurās nodrošina publisks veselības aprūpi, nepieņēma Eiropas veselības apdrošināšanas karti,” skaidro Eiropas veselības aģentūrā.

Gadījumā, ja neatliekamie medicīnas pakalpojumi netiek apmaksāti, pacientam jāsaglabā kvītis un jāiesniedz tās atmaksai Nacionālajā Veselības dienestā. Eiropas veselības apdrošināšanas karte neapmaksā plānveida veselības pakalpojumus un pacientu iemaksas. Palīdzības nepieciešamību izvērtē ārsti un katrā valstī ārstēšanās izmaksas ir atšķirīgas.

Pirms saņemt pakalpojumu pacientam ir jāiepazīstas ar izmaksām. „Pacientam vienmēr ir tiesības jautāt ārstam, kas man būs kā neatliekamā palīdzība, cik tālu es varu saņemt neatliekamo palīdzību balstoties uz EVAK, un kur jau sāksies palīdzība, par ko man būs jāmaksā pašam. Valstīs atšķiras arī pacientu iemaksas. Dažās valstīs ir pacientu iemaksas, dažās valstīs nav. Pacientu iemaksas EVAK karte nesedz, tā sedz tikai to pamat pakalpojuma daļu,” norāda Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Lapiņa.

Lapiņa arī atklāj, ka Eiropas veselības aprosināšanas karte saīsina birokrātisko procesu. Lai ārstētos pacientam ir jāuzrāda vien zilā kartiņa. Viņa atzīmē - karte domāta ceļotājiem. Tās derīguma termiņš vienā valstī ir trīs mēneši. Eiropas veselības apdrošināšanas karte neaizstāj ceļojumu apdrošināšanu.

Taču studente Maija, kas daudz ceļo, paļaujas uz EVAK karti un papildu neapdrošinās. „Ja tu pērc apdrošināšanu, ir jāmaksā liela naudas summa, lai vispār to nopirktu. Un tu nezini vai to vajadzēs, vai nevajadzēs. Tā kā šajā gadījumā ar EVAK karti es varu teikt, ka man nav vajadzējis to izmantot, bet bez EVAK kartes es nekur nedodos ārpus Latvijas, tā tāpat kā pase ir līdzi,” uzsver studente.

Aktīvā tūrisma piekritējs Miks ir izmantojis Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Viņš atklāj ka EVAK sistēma darbojas, tomēr ir svarīga arī ceļojuma apdrošināšana, jo EVAK nesedz visas izmaksas. „Tev nav jābaidās, ka var atteikt kādu pakalpojumu, vai pieprasīt milzīgas naudas summas. Visādi citādi es neredzu nekādus milzīgos ieguvumus, ka tas dod iespējas neapdrošināties parastā ceļojumu apdrošināšanā. Vienu reizi sanāca izmantot un tad es pieturos pie tā, ka vienmēr apdrošinos. "

Pēc Eiropas veselības aģentūras datiem Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir diviem no pieciem eiropiešiem. Latvijā ik gadu izsniedz vairāk nekā 50 tūkstošus EVAK kartes. Bez maksas karti var saņemt, ierodoties Nacionālā veselības dienesta filiālē vai nosūtot aizpildītu pieteikuma veidlapu saņemt to pa pastu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti