Arvien biežāk kriminālpārkāpumos cietušie iegūst valsts kompensācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Arvien biežāk gan pilngadīgie, gan nepilngadīgie, kas ir atzīti par cietušajiem kriminālprocesos, realizē savas tiesības uz valsts kompensāciju. Domas dalās, vai iemesls ir pieaugošo pārkāpumu skaits vai sabiedrības lielāka informētība par šādu iespēju.

Arvien biežāk kriminālpārkāpumos cietušie iegūst valsts kompensācijas
00:00 / 01:37
Lejuplādēt
Arvien biežāk cietušie īsteno tiesības saņemt valsts kompensāciju. Vairāk ir gan kompensācijas pieprasījumu, gan arī lēmumu par kompensācijas izmaksu.

 

Pērn iesniegti 869 pieprasījumi, no kuriem lemts izmaksāt kompensāciju 753 gadījumos. Tas nozīmē, ka pērn pieprasīts par 13% vairāk kompensāciju un arī izmaksātas tās ir 5% vairāk gadījumu nekā vēl gadu iepriekš.

Kādos gadījumos kompensācijas var saņemt, skaidro Juridiskās palīdzības administrācijas juridiskās nodaļas vadītāja Iveta Laicāne: "Lai personai rastos tiesības uz valsts kompensāciju, ir jāpastāv trīs priekšnoteikumiem: pirmkārt, persona ir atzīta par cietušo kriminālprocesā, otrkārt, noziedzīgais nodarījums ir izdarīts tīši un, treškārt, iestājušās kādas no šādām sekām – iestājusies personas nāve, cietušajam nodarīti smagi vai vidēji smagi miesas bojājumi, aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība, cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris vai inficēts ar HIV, B vai C hepatītu."

Audzis arī tieši nepilngadīgo cietušo pārstāvju pieprasījumu skaits. Pērn iesniegti 235 pieprasījumi, no kuriem pieņemts lēmums izmaksāt kompensāciju 193 gadījumos, kopā izmaksājot vairāk nekā 268 000 eiro.  Šī gada pirmajos piecos mēnešos saņemti jau 127 pieprasījumi. Kompensācija izmaksāta 111 gadījumos - kopā izmaksāti 207 500 eiro.

Laicāne domā, ka pieprasījumu pieaugumu ietekmē vairāki faktori. "Tas, visticamāk, ir izskaidrojams ar to, ka valstī kopumā ir pieaudzis dzimumnoziegumu skaits, kuros ir cietušas nepilngadīgas personas, kā arī kopumā ir pieaugusi cilvēku informētība par valsts kompensācijas saņemšanas iespēju."

Advokāts Aldis Pundurs, kurš strādā ar lietām, kas nonāk Juridiskās palīdzības administrācijā, gan uzskata, ka dzimumnoziegumu skaits nav kompensāciju izmaksas skaita palielināšanās iemesls.

"Cilvēki ir vairāk informēti. Lietu jau vairāk nepaliek. Vairāk kategoriju cilvēkiem pienākas kompensācijas un vairāk viņi ir informēti. Līdz ar to arī vairāk saņem," sacīja Pundurs.

Laicāne skaidroja, ka maksimālā kompensācijas summa ir piecu minimālo mēnešalgu apjomā. Šogad tie ir 2150 eiro. Kompensācijas apmēru aprēķina, ņemot vērā minimālo algu tajā gadā, kurā persona atzīta par cietušo.

"Valsts kompensāciju izmaksā 100% apmērā, ja ir iestājusies personas nāve. 90% apjomā, ja cietušajam nodarīti smagi miesas bojājumi, aizskarta nepilngadīgā cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība vai cietušais ir cilvēktirdzniecības upuris. 70% apmērā, ja nepilngadīgajam nodarīti vidēji miesas bojājumi vai nepilngadīgais cietušais ir inficēts ar HIV, B vai C hepatītu. Un 50% apmērā, ja personai ir nodarīti vidēji smagi miesas bojājumi vai cietušais inficēts ar HIV, B vai C hepatītu," 

Laicāne skaidroja, ka kompensācijas saņemšanas gadījumā cietušais ar naudu var rīkoties pēc saviem ieskatiem, proti, tā nav paredzēta konkrēti, piemēram psiholoģiskās palīdzības saņemšanai vai citiem rehabilitācijas pasākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti