Ārvalstu studentu Latvijā mazāk; ieceļotājiem pašizolācija kopmītnēs vai īrētos mājokļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apkopotie dati liecina, ka jaunajā studiju gadā Latvijas augstskolās kopumā krities ārvalstu studentu skaits. Šogad Latvijā studijas mazāk uzsāk studenti tieši no trešajām valstīm - Indijas, Pakistānas, Uzbekistānas. Vairāk uzņemti studenti no Vācijas, Zviedrijas un Somijas. Liela daļa studentu vēl tikai ceļos uz Latviju. Daudziem nāksies ievērot pašizolāciju – daļa universitāšu to piedāvā savās dienesta viesnīcās, daļa aicina izolācijas mītnes vietu šiem studentiem uzmeklēt pašiem.  

 

Ārvalstu studentu Latvijā mazāk; ieceļotājiem pašizolācija kopmītnēs vai īrētos mājokļos
00:00 / 07:16
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • IZM dati: jaunajā studiju gadā Latvijā mazāk ārvalstu studentu.
  • Aptaujātās augstskolas: daudzi studenti vēl nav ieradušies.
  • RSU ir 400 ārvalstu studenti, par 20% vairāk nekā pērn, bet mazāk no trešajām valstīm.
  • RSU studentiem, kuriem jābūt pašizolācijā, mītne šim mērķim jāatrod pašiem.  
  • RSU Ārvalstu  studentu asociācija: daudzi šovasar nevarēja apciemot ģimenes.
  • RTU ārvalstu studentu pieteikumu par 50% mazāk, uzņemto skaits līdzīgs kā pērn.
  • LLU šogad uzņēma vairāk citvalstu studentu nekā pērn.
  • LLU 44 potenciālie studenti patlaban ir pašizolācijā atsevišķā dienesta viesnīcā.
  • LU ārvalstu studenti dienesta viesnīcās varēs ierasties pēc pašizolācijas perioda.

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) kopumā patlaban uzņemti aptuveni 400 ārvalstu studentu, kas ir par 20% vairāk nekā pērnajā  rudenī. Tiesa gan, šogad mazāk studentu pieteikušies no trešajām valstīm epidemioloģiskās situācijas dēļ.

Šogad RSU lielākoties ieradīsies studenti no Vācijas un Zviedrijas. Universitāte klātienes studijas sāks 5. oktobrī, un veselības studiju prorektors Guntis Bahs norāda, ka tiem ārvalstu studentiem un arī latviešu studentiem vai pasniedzējiem, kas bijuši valstīs ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku, ir jāpavada 14 dienas pašizolācijā.

Mītnes vieta izolācijai arī jaunajiem studentiem jāatrod pašiem.

Tāpat ārvalstu studentiem būs jāaizpilda dažādas veidlapas un jāapliecina ierašanās laiks, tādējādi universitāte plāno pārliecināties, vai students klātienes lekcijās ierodas tikai pēc pašizolācijas perioda. Patlaban vēl neskaidrību par klātienes studentu skaitu rada neziņa par ceļošanas pieejamību.

Arī Rīgas Stradiņa universitātes Ārvalstu studentu asociācija jau pirms mēneša sākusi informēt jaunos ārvalstu studentus par pašizolācijas mītnes vietas uzmeklēšanu un to, kādās platformās attālināti iegādāties pārtiku.

Lielākā daļa studentu ir atraduši mītnes, ko īrēt pašizolācijas laikā, taču asociācijas vadītāja Hanna Katarīna Šoberla apstiprināja, ka jaunajiem studentiem ir neskaidrības par to, vai būs iespējams uz mācību sākumu atceļot uz Latviju.

“Ja tas ir pirmais studiju gads, es domāju studenti no citām valstīm mācībām pieteicās, jau rēķinoties, ka pasaulē ir šī pandēmijas situācija. Mums ir bijuši e-pasti no jaunajiem studentiem par to, ka vēstniecība iesaka patlaban neceļot, bet, domāju, tas šobrīd jau ir vispārējs ieteikums no vēstniecību puses. Taču par to, vai iegūt izglītību Latvijā, gala lēmums ir pašu studentu un viņu ģimeņu ziņā. Kādā brīdī mums visiem ir nācies pieņemt tādu lēmumu, bet tagad tas ir daudz sarežģītāk ceļošanas ierobežojumu dēļ. Turklāt lidojumu patlaban ir mazāk un biļetes ir dārgākas,” norādīja Šoberla.

Runājot par mācību procesu, viņas ieskatā – patlaban izvēlēts labākais risinājums, lai pārliecinātos, ka mācības turpinās.

Vienlaikus asociācijas uzskata, ka RSU klātienes studijas varēja sākt agrāk septembrī, kad bijis arī mazāk ceļošanas ierobežojumu un studentiem būtu vieglāk ierasties Latvijā.

Tāpat ārzemju studentu pārstāve stāstīja, ka RSU kopumā jau studē aptuveni 2300 ārvalstu studenti un daļai no šiem studentiem šogad nav bijusi iespēja apciemot savas ģimenes, īpaši studentiem no Šrilankas un Indijas.

“Mēs šiem studentiem kopš Covid-19 krīzes sākuma esam piedāvājuši arī psihologu palīdzību, jo tas ir radījis mentālu spriedzi,  zinot, ka viņi nevar pamest Latviju un ceļot, lai šogad satiktu savas ģimenes. Taču mums ir stipra ārvalstu studentu kopiena šeit, un mēs rīkojam spēļu vakarus vai pulcējamies tiešsaistē, lai būtu kopā arī ar tiem studentiem, kas nevarēja doties uz savām mītnes zemēm. RSU ir vismaz pāris simti tādu studentu,” stāstīja Šoberla.

Savukārt Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) studiju gads sāksies 14. septembrī. Ārvalstu studentu pieteikumu skaits šajā universitātē samazinājies par 50%, lēsa universitātes studiju prorektors Uldis Sukovskis.

RTU Ārzemju studentu departamenta direktora vietniece Zane Purlaura gan papildināja, ka, lai arī interese krietni mazinājusies, tomēr uzņemto citu valstu studentu skaits ir līdzīgs kā pērn rudens semestrī – aptuveni 600 studentu.

Šiem studentiem RTU piedāvā pašizolēties studentu dienesta viesnīcās.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studiju prorektors Aigars Laizāns informēja, ka šogad uzņemts vairāk citvalstu studentu nekā pērn – šobrīd tie jau 129 ārzemju studenti, un 44 potenciālie studenti patlaban ir pašizolācijā atsevišķā universitātes dienesta viesnīcā. Lielākoties tie ir studenti no Eiropas valstīm.

Bet līdzīgi kā Stradiņa universitātē arī Latvijas Universitātes (LU) ārvalstu studenti dienesta viesnīcās varēs ierasties pēc pašizolācijas perioda.

Tikmēr Izglītības ministrijas pirmie apkopotie dati par studentu uzņemšanu liecina, ka šogad kopumā augstskolās uzņemto studentu skaits ir 17 000 (pērn bija 20 tūkstoši studentu) un 5% no tiem ir ārvalstu studenti, bet pērn tie bijuši 11% no visiem studiju uzsācējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti