Stāsti

Koris "Latvija" un Latvijas Radio "izglābj" BBC seriāla "Karš un miers" skaņu celiņu

Stāsti

Talsos atver Klaunu muzeju

Ārvalstu pīkstinātāji izkrāpj naudu no cilvēku atzvanīšanas

Ārvalstu «pīkstinātāji» izkrāpj naudu ar lētticīgo atzvanīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Februāra beigās strauji palielinājusies telefona krāpnieku aktivitāte. Uz Latvijas iedzīvotāju numuriem zvanīts gan no Eiropas un Krievijas, gan no Āfrikas valstīm. Saņemti neapmierinātu klientu lūgumi bloķēt šaubīgos numurus un sūdzības par neparasti lieliem telefona rēķiniem. 

Sociālajos portālos pēdējo nedēļu laikā parādījušies neapmierināti iedzīvotāju komentāri par iezvanīšanos jeb pīkstināšanu no ārvalstu numuriem. Iedzīvotāji, kuri mēģinājuši atzvanīt šiem numuriem, vēlāk saņem lielākus telefona rēķinus, jo atzvanīšanas gadījumā tiek iekasēta paaugstināta maksa par zvanīšanu uz ārzemēm.

Vēlāk noskaidrojies, ka šī ir kārtējā naudas krāpnieku shēma.

Mobilā operatora „TELE 2” pārstāvis Jānis Miķelsons skaidroja, ka „ šī shēma ir salīdzinoši veca un tajā nekas nemainās - tas, ko krāpnieks vēlas, ir ierosināt, lai viņam tiktu atzvanīts”.

“Pirms pāris gadiem bija neatbildētie zvani, kas tika saņemti tieši nakts laikā, jo cilvēki bieži vien uz nakti izslēdz skaņu, līdz ar to viņš nepiefiksē to, ka šāds zvans ir bijis. Un no rīta pamostas, ierauga kaut kādu svešu numuru un mēģina atzvanīt,” par shēmu stāstīja Miķelsons.

Numuru iegūšana notiek automātiskā ceļā – tiek ņemts Latvijas valsts telefona kods +371 un pievienoti astoņi cipari. Arī mobilā operatora „LMT” pārstāvis Vīgants Radziņš norāda, ka ir saņēmuši sūdzības pat no saviem darbiniekiem par mistiskiem laimestiem, par kuriem paziņots īsziņas formā.

„Laiku pa laikam mēs tāpat dzirdam, ka kāds ir izspraucies cauri kaut kādām drošības sistēmām. Un arī mums kolēģi saņem dažādas patīkamas vēstis par vinnētiem laimestiem un tā tālāk, bet nu, protams, ka tas viss ir jāignorē,” iesaka Radziņš.

Valsts policijas pārstāvis Dairis Anučins stāsta, ka par šādiem krāpšanas shēmām iepriekš pieķertas personas, kuras zvanījušas no Latvijas. Ārvalstu krāpniekus noķert līdz šim nav izdevies, jo gandrīz nav iespējams iegūt datus par šīm personām.

„Protams, ja tiek konstatēts, ka patiešām pēc tam šādā veidā nauda ir aizgājuši šim krāpniekam, tad policija var uzsākt kriminālprocesu, veikt izmeklēšanu, bet ir arī jāsaprot, ka šīs personas darbojas, visbiežāk, kaut kur no tālām ārzemēm, un pierādīšanas, sadarbības process starp valstīm var būt visai ilgs un sarežģīts,” skaidro Anučins.

Iedzīvotāji tiek aicināti izvairīties no šiem ļaundariem, vienkārši nobloķējot zvanītāju savā telefonā vai ziņojot par to savam mobilajam operatoram. Anučins uzsver, ka nevajadzētu ļauties šādiem ļaundariem un vienkārši ignorēt ārvalstu zvanītājus.

„Bet no policijas viedokļa, lai vispār izvairītos no šādām problēmām, kas var rasties, - vienkārši, ja cilvēks negaida zvanus no ārzemēm, tad nav vērts atzvanīt uz kaut kādiem aizdomīgiem ārzemju numuriem. Ja tiek saņemt šādi zvani, nekavējoties par to ir ieteicams informēt arī mobilo sakaru operatoru, kurš var arī šos numurus kaut kādā veidā pārbaudīt un piefiksēt. Nereaģējot uz šādiem zvaniem, no jebkādām tālākām problēmām pavisam noteikti būs iespējams izvairīties,” saka Anučins.

Pēdējais šāds iezvanīšanās gadījums nesen reģistrēts Zemgalē ar aizdomām par naudas krāpšanu no kāda Slovēnijas zvanītāja. Par šo gadījumu Valsts policijai ziņojusi kāda sieviete, kura saņēmusi telefona rēķinu nepilnu deviņdesmit eiro apmērā. Situācija vēl tiek izmeklēta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti