Ārvalstu investori aicina turpināt ekonomisko lietu tiesas izveidi

Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) un Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā (ATPL) paziņojumā medijiem pauda aicinājumu Latvijā turpināt darbu pie ekonomisko lietu tiesas izveides. Iepriekš Saeimas Juridiskās komisijas lēmumu par šī jautājuma virzības apturēšanu pirms trešā lasījuma Saeimā.

FICIL ir nevalstiska organizācija, kurā apvienojušies 38 ārvalstu kapitāla uzņēmumi no dažādām nozarēm, 10 ārvalstu tirdzniecības kameras Latvijā, Francijas Ārējās tirdzniecības konsultantu padome un Rīgas Ekonomikas augstskola.

 ATPL sastāvā ir vairāk nekā 140 uzņēmumu un individuālo biedru.

FICIL un ATPL kopīgā paziņojumā norāda, ka jaunākos notikumus redz kā politikas veidotāju un profesionāļu diskusiju ar mērķi rast labāko risinājumu valsts tieslietu sistēmas turpmākajai attīstībai. To ieskatā ir būtiski veicināt tiesu sistēmas darba efektivitāti un kvalitāti, nodrošinot turpmāku tiesu un tiesnešu specializāciju konkrētu lietu kategoriju izlemšanā.

"ATPL un FICIL aicina neapturēt aizsākto darbu pie tiesu sistēmas pilnveidošanas, ieviešot specializēto tiesu komercstrīdu risināšanai. Šāda tiesa, kas veiktu kvalitatīvu un efektīvu lietu izskatīšanu sarežģītos ekonomisko lietu jautājumos, ir nepieciešama šodien vairāk nekā jebkad agrāk, lai atjaunotu Latvijas ekonomiku pēc krīzes un veicinātu investoru uzticību,” norādīja ATPL valdes priekšsēdētāja un prezidente Zinta Jansone.

Specializētā tiesa skatītu strīdus, kas saistīti, piemēram, ar tiesiskās aizsardzības procesu, liela apjoma prasībām komercstrīdos, finanšu nodrošinājuma likuma normu piemērošanu uz konkurences likuma normu pārkāpumu pamata celtām prasībām. Šo jautājumu risināšanā esot nepieciešamas specifiskas zināšanas.

“Uzņēmēju un tiesu sistēmas profesionāļu viedoklis par specializācijas nepieciešamību un tās pozitīvo ietekmi uz efektīvu un profesionālu komercstrīdu risināšanu ir vienots. Nepieciešams kopdarbā panākt labāko risinājumu. Starptautisko aktualitāšu gaismā investīciju aizsardzības strīdu risināšanā Eiropas Savienības ietvaros Latvijas valstij ir jānodrošina tiesu specializācija arī šajā jomā,” norādīja FICIL Investīciju aizsardzības un tiesu efektivitātes darba grupas vadītājs Māris Vainovskis.

FICIL un ATPL cer, ka tiks turpinātas diskusijas, lai valsts spētu nodrošināt efektīvu un profesionālu komerclietu izskatīšana samērīgā laika periodā.

KONTEKSTS:

Specializētas tiesas izveide ir tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvās partija) iecere, ko valdība atbalstīja 2019. gada novembra sākumā. Ministra ieskatā šādas tiesas izveide uzlabotu sarežģītu lietu izskatīšanas kvalitāti un ātrumu.

Iecerēts, ka tiesa varētu sākt strādāt 2021. gada 1. janvārī. Idejas ierosinātāji cer, ka ar specializētas tiesas izveidi varētu uzlabot tiesu darba kvalitāti, kā arī samazināt sarežģītu lietu izskatīšanas termiņus. Tiesnešus, kuri jaunajā tiesā varētu strādāt, izraudzītos konkursā.

Saeima konceptuāli atbalstīja ekonomisko lietu tiesas kā specializētās pirmās instances tiesas izveidi 2019.gada decembrī. Taču 2020.gada pavasarī jaunu pretestību reformai izrāda partija “KPV LV”, kura nolēma prasīt Tieslietu padomes redzējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt