Tieša runa

Tieša runa: ««Brexit» tuvojas. Ko varam sagaidīt?»

Tieša runa

Tieša runa: «Tuvojas Valsts prezidenta vēlēšanas. Ko gaidām?»

Tieša runa: «Kādas izmaiņas sagaida veselības nozares finansēšanas sistēmu»

Ārvalstīs dzīvojošo valstspiederīgo mītnes zemēm varētu prastīt daļu veselībai trūkstošās naudas

Viens no veidiem, kādā varētu iegūt daļu trūkstošā finansējuma veselības nozarei, būtu "rēķinu piestādīšana" tām Eiropas Savienības valstīm, kurās nodokļus maksā tie Latvijas valstspiederīgie, kas dzimteni apmeklē, lai saņemtu valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, izriet no veselības ministres Ilzes Viņķeles ("Attīstībai/Par") paustā Latvijas Televīzijas raidījumā "Tieša runa".

"Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datubāzē ir 2,2 miljoni iedzīvotāju, pēc tautskaites datiem šis skaitlis ir savādāks. Saliekot kopā - 400 tūkstoši [cilvēku] dzīvo ārpus Latvijas. No tiem 70 tūkstoši ir PMLP deklarējušies kā citas valsts nodokļu rezidenti. Savukārt 130 tūkstoši pērn vismaz vienu reizi ir izmantojuši Latvijā apmaksātus veselības pakalpojumus," teica Viņķele.

Tādējādi citas valsts nodokļu maksātāji Latvijā izmanto veselības aprūpes pakalpojumus. "Latvija var izrakstīt rēķinu par pakalpojumiem tai valstij, kur tiek maksāti nodokļi. Tas netiek praktizēts," uzsvēra Viņķele.

Šāda kārtība strādājot visā Eiropas Savienībā. Tā Latvija ir maksājusi astoņus - deviņus miljonus eiro par saviem pilsoņiem, kas saņēmuši veselības aprūpi citās bloka valstīs. "Jautājums - kādēļ mēs neesam izdarījuši šo mājasdarbu? Kādēļ 400 tūkstoši maksā nodokļus citā valstī, lai arī likums liek viņiem deklarēties? Šādā ceļā mēs varētu dabūt 12 miljonus eiro," teica Viņķele.

Ministre uzsvēra, ka iepriekšējās valdības plāns veidot divu grozu nodokļu sistēmu ir nepieņemams. "[Tā ir] dalīšana pirmās un otrās klases cilvēkos un ārstu padarīšana par nodokļu inspektoriem. Es ceru pārliecināt kolēģus, ka jāatsakās no idejas par diviem groziem," norādīja Viņķele.

Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride ("Attīstībai/Par"), runājot par citiem veidiem, kā atrast finansējumu veselības aprūpei, norādīja, ka varētu izskatīt dažādus medicīnas eksporta veidus. Lielisks piemērs esot Rīgas Stradiņa universitāte, kurā daudz naudas ienes ārvalstu studenti, kas izvēlas Latvijā apgūt medicīnu. Tomēr dažas universitātes slimnīcas uzvedoties kā "valsts valstī", akcentēja Skride.

KONTEKSTS:

No šī gada Latvijā bija jāsāk darboties veselības aprūpes finansēšanas modelim, kas balstās uz valsts veselības apdrošināšanu un paredz divus atšķirīgu līmeņu pakalpojumu grozus pacientiem, kas veic šos apdrošināšanas maksājumus, un tiem, kas tos neveic. Tomēr sistēma IT problēmu dēļ darbu nav sākusi, un visi iedzīvotāji joprojām saņem vienādus pakalpojumus. 

Pašlaik divu grozu sistēmas darbība veselības aprūpē atlikta līdz 1.jūlijam. Tomēr topošās valdības deklarācijas projekts paredz atteikties no diviem veselības aprūpes groziem. Viņķele intervijā LSM.lv jau iepriekš skaidroja, ka vēlas ieviest vienotu sistēmu, kurā visiem, neatkarīgi no tā, kādā nodokļu režīmā viņi strādā, būtu "ieejas biļete"- viņi solidāri piedalītos apdrošināšanas sistēmā.

Arī LSM.lv ministru aptaujā kā vienu no pirmajiem uzdevumiem veselības ministres amatā Viņķele minējusi - novērst pacientu diskrimināciju veselības aprūpē pēc viņu nodarbinātības veida.

12 komentāri
Zane Līvmane
Varbūt lai ķeras klāt privātklīnikām, kuras tiek dotētas no valsts budžeta līdzekļiem
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
To mēs gribētu redzēt,kā emancipētā Viņķele tiks pasūtīta uz poda.Gluži jau neteiks ''ej dirst'',bet jēga diplomātiski nemainīsies.
Anonīms lietotājs 22483
Un papēta, kur paliek tā nauda, ko par medicīnas pakalpojumiem maksā gan Latvijas iedzīvotāji, kad garo rindu spiesti izvēlas maksas izmeklējumu vai ārstēšanu, gan ārzemnieki. Pilsētā runā, ka medicīnas sistēmā šī nauda diez ko neieplūstot. Bet pat EVAK atgūšanā mēs nevaram atgūt tikpat, cik maksājam citām valstīm par mūsu valstspiederīgajiem sniegto neatliekamo medicīnas palīdzību, jo summas atšķiras. Ja cilvēks Vācijā pakrīt un salauž kāju, rēķins var būt rakstāms 5 cipariem, ko tad, ja cilvēkam ir EVAK, Vācija piedzeno no Latvijas. Ja vācietis Latvijā salauž kāju, rēķins ir pārdesmit eiro. Tāpēc rodas tā sajūta, ka mēs esam apdalīti. Migrējošais, mobilais, sezonālais darbaspēks visās valstīs ir puspelēka zona. Ir jāsaprot, ka pasaule ir mainījusies, ir cilvēki, kas vairs nav piederīgi tikai vienai valstij vien. Kaut vai tie paši mūsu skolotāji mēdz vasaras sezonās būt sezonālie strādnieki citā valstī. Mēs prasīsim Īrijai maksāt tāpēc, ka septembrī viņi atgriežas un iet pie ārsta LV?
Konstance Kalniņa
Cik man zināms,visi ārzemēs strādājošie maksā pilnas summas,lai tiktu pie ārsta uzreiz,bez garajām rindām.
Anonīms lietotājs 17877
Ja Latvijā valdībā būtu gudri cilvēki, tad viņi vienotos ar ES valstīm, ka piemēram Vācijā apdrošinātais var saņemt pakalpojumus LV un par to maksā vācu apdrošināšanas firma. Bet ir jābūt šādam līgumam. Tagad ir tā, ka ārzemēs šie cilvēki saņem , piemēram, zobārsta pakalpojumus par velti, bet LV maksā. Tad daudzi latvieši, kad te būs apdrošināti, varētu braukt kaut vai uz to pašu Vāciju pie zobārsta, vai uz izmeklējumiem, tur par velti un 100x labāka aparatūra un kvalitāte. LV izzustu rindas.
Laima Kundziņa
Zobārstniecības pakalpojumi Latvijā VISIEM ir par samaksu, jo šie pakalpojumi ir PRIVĀTPRAKSES! Rakstā stāstīts par VALSTS atmaksāto medicīnisko pakalpojumu izmantošanu! Te gan Viņķelei ir taisnība, jo ārzemēs strādājošie nemaksā Latvijas valstij nodokļus, līdz ar to VALSTS apmaksātos veselības pakalpojumus saņem uz Latvijā strādājošo rēķina, jo strādājošie Latvijā maksā nodokļus Latvijas valstij!!!
Anonīms lietotājs 22483
Bet kā jūs to iedomājaties? Latvija uzraksta vēstuli, piemēram, Īrijai "čau, Īrija, pie jums tur strādā un maksā nodokļus daudzi mūsu valstspiederīgie, cik tieši, mēs nezinām, bet daudzi, atvaļinājumos viņi brauc uz Latviju un iet pie zobārstiem, ginekologiem un taisa analīzes uz mūsu nodokļu maksātāju rēķina, tāpēc samaksājiet mums x00 000 000 eiro par to, ka pie mums brauc ārstēties tie mūsu valstspiederīgie, kas ir jūsu nodokļu maksātāji. Cik daudz un ko tieši viņi pie mums ārstējuši, nezinām, bet nu ieskaitiet mums to naudu mēneša laikā. Bučas, Ilze"
Sarmīte Štrausa
Gribu jautāt, vai ārzemēs strādājošie latvieši par saņemtajiem medicīnas pakalpojumiem šeit nemaksā? Zinu daudzus, kuri atvaļinājuma laikā apmeklē, piemēram, zobārstus, bet viņi tak par to samaksā. Kas tie par ļaudīm, kuri var saņemt kādu veselības aprūpi bez maksas?
Anonīms lietotājs 22483
Drausmīgs stulbums, ko tā Viņķele sarunājusi. Latvija nevar nevienai valstij izrakstīt rēķinus tikai par to vien, ka tās valstspiederīgie tur strādā un maksā nodokļus. Tas, par ko Latvija norēķinās ar citām valstīm un maksā tos miljonus, ir norēķini par ES veselības apdrošināšanas EVAK kārtībā Latvijas valstspiederīgajiem sniegtajiem medicīnas pakalpojumiem ārzemēs. Ir taču skaidrs, ka ir vairāk tādu Latvijas valstspiederīgo, kas ceļo uz citām ES valstīm vai periodiski tur uzturas, nekā ārzemnieku, kas iebrauc Latvijā, turklāt daudzās ES valstīs noteiktie tarifi ir ļoti lieli. Tie tad EVAK kārtībā tiek piedzīti no Latvijas. Latvija var piedzīt no citām valstīm līdzekļus par šo citu valstu valstspiederīgo medicīnisko aprūpi, kas ietilpst EVAKā.
Andris Bērziņš
Vai kāds zina, par ko te runā par to veselības apdrošināšanu? Pilns, nepilns, ceturtdaļgrozs??? Ja veselību apdrošina, tad visu! Kāds vēl tur pusgrozs? Un nevienā grozā par zobiem neiet runa. Zobi neskaitās pie veselības? No tiem jau sākas un beidzas veselība!
Anonīms lietotājs 6871
Jā, zobi neskaitās, jo tie ir par maksu pēc definīcijas visiem, izņemot bērnus. Grozā var būt dajebkas, tikai ne zobi, par to nav vērts runāt.
Anonīms lietotājs 6871
Man interesantāka šķita Skrides replika par to, ka ne visa veselībai piešķirtā nauda novirzīta reformai. Viņķele arī likās lietas kursā esam. To vajadzētu papētīt vairāk: KUR un KAM zzs ar čašku un reiznieci NOGRŪDA NAUDU, KAS BIJA IEDALĪTA VESELĪBAS SISTĒMAS REFORMAI?? Labi, nopirka aparatūru armijai, kurā bergmaņa padotie aptīra noliktavas un tirgojas netā, kamēr džeks plāta muti un stulbi smaida. Kas vēl nav zināms?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti