Ārstu biedrība rosina aizliegt darba vietā smēķēt skolotājiem, mediķiem, policistiem un augstākajām amatpersonām

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) rosina aizliegt darba vietās smēķēt skolotājiem, mediķiem, policistiem un valsts augstākajām amatpersonām. Šādu priekšlikumu biedrība nosūtījusi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, kas šobrīd skata grozījumus tabakas un citu smēķēšanas produktu aprites likumā. Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība) norāda, ka par biedrības priekšlikumu deputāti lūgs Saeimas Juridiskā biroja atzinumu.

 

Ārstu biedrība rosina aizliegt darba vietā smēķēt skolotājiem, mediķiem, policistiem un augstākajām amatpersonām
00:00 / 01:32
Lejuplādēt
Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā ir noteikti vairāki smēķēšanas ierobežojumi. Piemēram, likums liedz smēķēt bērnu klātbūtnē, skolās, parkos un daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās.

 

LĀB rosinājusi likumu papildināt ar aizliegumu smēķēt atsevišķu profesiju pārstāvjiem – skolotājiem, mediķiem, policistiem, kā arī valsts augstākajām amatpersonām, tostarp Valsts prezidentam, ministriem un deputātiem. LĀB prezidents Pēteris Apinis stāsta, ka aizliegums attiektos tikai uz smēķēšanu darbā.

"Loģika ir, protams, tāda, ka nevienā demokrātiskā valstī mēs nevaram iedomāties, ka kāda no valsts augstākajām amatpersonām smēķē. Es atgādināšu, ka [bijušais ASV prezidents] Baraks Obama uzreiz atmeta šo ligu, kad viņš tika ievēlēts, pat nesagaidot to brīdi, kad viņš kļuva par prezidentu," stāsta biedrības prezidents.

Apinis norāda, ka galvenais mērķis biedrības rosinātajiem smēķēšanas ierobežojumiem ir neļaut sabiedrībā veidoties priekšstatam, ka smēķēšana nav nekas slikts.

"Ja kāds skolotājs smēķē, tad tas ir fantastisks priekšlikums visiem delveriem darīt to pašu. Nedod Dievs, kāds skolotājs atnāk iedzēris uz skolu. Tā ir 100% ziņa, ka, bērni, tas nekas slikts nav. Tieši tāpat ir ar policistiem. Ja policists smēķē darba vietā, vienalga, kur viņš atrastos formā (..) nekas sliktāks, kā parādīt šādu negatīvu piemēru, nav iespējams," uzskata Apinis.

"Priekšlikums katrā gadījumā ir interesants, bet te noteikti vēl būs jādomā, kā to pārbaudīt, ja tā būs likumā noteikts," saka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Barča.

Viņa uzsver, ka deputāti nopietni izsver katru rosinājumu grozījumiem likumā, ko iesūtījušas nevalstiskās organizācijas. Barča stāsta, ka par aizliegumu vairāku profesiju pārstāvjiem smēķēt tikšot prasīts gan Saeimas Juridiskā biroja, gan Veselības ministrijas atzinums, lai noskaidrotu, vai priekšlikums nav diskriminējošs.

"Mums ļoti nopietni ir jāskatās uz cilvēktiesību jautājumiem, kā tie tiek risināti, jo ļoti nopietni šos jautājumus skata arī tiesībsargs. Lai mēs nenokļūtu Satversmes tiesā, mums ir nedaudz šis priekšlikums jāpapēta," saka Barča.

Deputāti jau ir panākuši vienošanos, ka cigaretēm veikalos būs jābūt novietotām pircējiem neredzamā vietā. Citus priekšlikumus, tostarp smēķēšanas aizliegumu pedagogiem, mediķiem, policistiem un valsts augstākajām amatpersonām, deputāti skatīs kādā no nākamajām sēdēm.

Par likumprojektu Saeimai vēl būs jābalso gan otrajā, gan trešajā lasījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti