Ārstu biedrība iebilst pret Andas Nulles atsaukšanu no rehabilitācijas centra «Vaivari» vadītājas amata

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) ir nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, premjeram Krišjānim Kariņam un Veselības ministrijai (VM), paužot protestu un dziļu neizpratni par VM lēmumu atsaukt no amata Nacionālā rehabilitācijas centra (NRC) "Vaivari" ilggadējo valdes priekšsēdētāju Andu Nulli, informēja LĀB pārstāve Evija Ansonska. Veselības ministrija arī publicējusi dienesta pārbaudes ziņojumu.

LĀB valdes ieskatā VM valsts sekretāre Indra Dreika ir pieņēmusi "katastrofālu, veselības aprūpei un pacientiem absolūti kaitniecisku un nozares profesionāļiem pilnīgi nesaprotamu lēmumu, kas nodara kaitējumu nacionālai drošībai un stabilitātei svarīgajai veselības nozarei". Tāpēc LĀB aicina valsts augstākās amatpersonas aktīvi iesaistīties šī jautājuma taisnīgā noregulējumā.

LĀB vēstulē pauž neizpratni, ka VM savu lēmumu pamato ar interešu konflikta situāciju, kam pirms vairāk nekā astoņiem gadiem pēc VM un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārbaudes jau rasts tiesisks risinājums.

Lai varētu izvairīties no interešu konflikta, jebkura lēmuma pieņemšana, kas varētu būt saistīta ar Nulles tuviniekiem vai uzņēmumu, kurā viņa nelielā slodzē ir darba ņēmēja un strādā kā ģimenes ārste (lai saglabātu ārsta sertifikātu), tika deleģēta otram NRC "Vaivari" valdes loceklim, norādīja LĀB.

Veselības ministrija informāciju par Nulles pārkāpumiem smalki aprakstījusi 15 lapaspušu garā dienesta pārbaudes ziņojumā.

Publiskots dienesta pārbaudes ziņojums par "Vaivaru" rehabilitācijas centra vadītājas atstādināšanu
00:00 / 03:44
Lejuplādēt

Sazvanīta trešdienā, Nulle ar ziņojumu ir iepazinusies un aizvien tam nepiekrīt. Viņa norādīja uz Dreikas aroganto vadības stilu – mobingu un bosingu, kas vijies cauri abu sadarbībai jau sen. Nulles saskata arī iespējamu personīgu atriebību. Proti, laikā kad Indra Dreika vēl strādājusi Jūrmalas domē, Nulle bloķējusi daļas "Vaivariem" piederošās zemes nodošanu Jūrmalas pilsētai. Pati Dreika gan visa veida pārmetumus noraidījusi, skaidrojot – dienesta pārbaudē konstatētie fakti

LĀB vēstulē valsts augstākajām amatpersonām un VM teikts, ka bažas par VM pēkšņā lēmuma politisko raksturu vairo fakts, ka lēmums steigā pieņemts laikā, kad notiek ne tikai jaunās valdības veidošana un nākamās VM politiskas vadības izraudzīšanās, bet arī konkurss uz NRC "Vaivari" valdes priekšsēdētāja un valdes locekļu vietām, kurā savu kandidatūru pieteikusi Nulle.

"Atgādinām, ka valsts un tās institūciju pienākums ir nodrošināt, lai ārstniecības iestādes Latvijā vadītu nozares profesionāļi ar atbilstošu izglītību un pieredzi, īpaši ārkārtas situācijā kādu piedzīvojām Covid-19 pandēmijas laikā un pašlaik, kad mums tepat blakus norisinās Krievijas–Ukrainas karš," teikts vēstulē.

LĀB norādīja, ka NRC "Vaivari" ilggadējā valdes priekšsēdētāja Nulle kopā ar komandu ir izveidojusi ne tikai spēcīgu un mūsdienīgu rehabilitācijas centru Vaivaros, viņa ir iedzīvinājusi rehabilitācijas pakalpojumus visā Latvijā.

"Par to viņai ir pateicīgi gan Rīgas, gan reģionu ārstniecības iestāžu vadītāji, bet jo īpaši – pacienti. Arī Ukrainas kara varoņi, kas Nulles vadībā ir saņēmuši pasaules līmeņa rehabilitāciju un iespēju uz cilvēka cienīgu dzīvi," paziņojumā medijiem pauda LĀB. "Nulle ar savu personību uzskatāmi pierādījusi, ka izcils ārsts ar mūsdienīga menedžera talantu, ne vienmēr ir politiski ērts, bet viennozīmīgi – valstiski svarīgs sabiedrības veselības nodrošināšanā," uzsvērts LĀB vēstulē.

Nulles atstādināšana no "Vaivaru" rehabilitācijas centra vadītājas amata aktualizē arī jautājumu par VM valsts sekretāres darba stilu
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Arī Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs uzskata, ka Nulles atstādināšana no "Vaivaru" vadītājas amata nav atbalstāma.

Savukārt par VM valsts sekretāres nepieņemamo vadības stilu, kuru tai pārmet arī Nulle, slimnīcu biedrības sēdēs nākoties dzirdēt gana bieži arī no citiem kolēģiem.

"Kaut kas līdzīgs ir dzirdēts no slimnīcu vadītājiem. Vairākās sēdēs ir bijusi apmēram tāda pati situācija," vērtēja Kalējs. Savukārt par VM pārmetumiem slimnīcu biedrības vadītājs sacīja: "Mēs zinām, ka ministrija vairs tur tādā formātā neeksistēs, jo "Attīstībai/Par!" [ministrs VM] jau vairs nav, un tas ir tāds pirms-beigu kliedziens. Kaut ko pierādīt... bet nu tie argumenti, kas tur ir minēti, vismaz pēc mūsu ziņām, tie nav patiesi."

VM ar dienesta pārbaudes ziņojumā konstatēto vērsusies arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), lai lūgtu birojam izmeklēt iespējamos pārkāpumus. VM piebilda, ka veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") nav saņēmis oficiālas sūdzības par Dreiku.

KONTEKSTS:

VM otrdien, 18. oktobrī, notikušajā NRC "Vaivari" ārkārtas dalībnieku sapulcē pieņemts lēmums atsaukt no amata valdes priekšsēdētāju Andu Nulli saistībā ar uzticības zaudēšanu interešu konflikta dēļ. VM valsts sekretāre Indra Dreika skaidroja, ka Nulle centra vadītājas amatu ir savienojusi ar darbu ģimenes ārsta praksē "Vaivaru" telpās. Nulle ir zaudējusi uzticību, jo kā centra vadītāja pieņēmusi lēmumus, kuri labvēlīgi ietekmējuši viņas ģimenes ārsta praksi.

Nulle tikmēr norādīja, ka Dreikas paustais ir meli. Viņa esot atturējusies no lēmuma pieņemšanas par dalību šajā projektā. Lemšana tika uzticēta otram valdes loceklim. Taču dokumentus viņa parakstīja, jo nebija citas iespējas. Patiesais atstādināšanas iemesls, viņasprāt, ir Dreikas izvērstais mobings pret viņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti