Rīta Panorāma

Intervija ar Armandu Nikolajevu par atkritumu škirošanu

Rīta Panorāma

Sausuma dēļ varētu pieaugt mandeļu cenas

Krīze veselības nozarē. Saruna ar Latvijas Jūras medicīnas centra valdes priekšsēdētāju Jāni Birku

Ārsts: Jebkuras šaubas par Covid-19 vakcīnu līdzinās miršanas apliecības izrakstīšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sēt šaubas par Covid-19 vakcīnu vai pat pierunāt nevakcinēties nozīmē izrakstīt miršanas apliecību, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Jūras medicīnas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Birks.

Viņa vadītais medicīnas centrs pēc diskusijām darbinieku starpā piekritis uzņemt Covid-19 slimniekus, lai palīdzētu Latvijas slimnīcām. Pašlaik skābekļa pievade, kas nozīmīga Covid-19 pacientiem, nodrošināta 17 gultām. Kopumā paredzēta 31 gulta, bet pašlaik ir tehniskas problēmas, ko mēģina atrisināt.

Centrā nodrošinās arī 15 aprūpes gultas pacientiem, kuriem nav Covid-19, bet citas saslimšanas.

Tādējādi kopā centrs slimnīcām palīdzēs ar 46 gultām. Centrs vēl gaida valsts atbalstu, par ko valdība varētu lemt nākamnedēļ.

Centra darbiniekiem bijuši dažādi apsvērumi, kāpēc piekrists strādāt ar Covid-19 pacientiem: lai palīdzētu publiskā sektorā strādājošajiem kolēģiem, iespēja nopelnīt, kā arī iespēja strādāt tuvāk mājām tiem, kuri dzīvo Vecmīlgrāvī (Covid-19 slimniekus izvietos telpās Vecmīlgrāvī).

Visi centra darbinieki ir vakcinēti. Bijusi viena apkopēja, kurai dēls aizliedzis vakcinēties pret Covid-19. Tādēļ sieviete aizgājusi no darba. Birks uzsvēra, ka viņam tas nav izprotams. Viņam nav skaidrs, kādēļ cilvēki nepotējas pret Covid-19, redzot statistikā, ka vakcinētie mazāk slimo, mazāk nonāk slimnīcā, kā arī mazāk mirst.

"Es nesaprotu, kāpēc cilvēki nepieņem šos lēmumus, kāpēc bērni pierunā nevakcinēties. Viņi, iespējams, izraksta miršanas apliecību.

(..) Jebkura šaubu sēšana par vakcināciju ir miršanas apliecības izrakstīšana," sacīja Birks.

Viņš aicināja gan politiķus, gan citus publiski redzamus cilvēkus, kā arī plašāku sabiedrību rūpīgi domāt un būt atbildīgai par to, ko un kādai auditorijai saka par vakcinēšanos pret Covid-19.

Birks pieļāva, ka neticība zinātnei, medicīnai un statistikai ir padomju mantojums, kas joprojām Latvijā ir klātesošs.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Pēc tam beigsies mājsēde, bet plāno saglabāt virkni Covid-19 ierobežojumu.

Latvijā slimnīcās jau pārsniegta Covid-19 slimnieku uzņemšanas kapacitāte. Tāpēc valdība lēmusi, ka pakāpeniski par 3,6 miljoniem eiro atvērs vēl līdz pat 2500 gultām Covid-19 slimniekiem. Covid-19 pacientu ārstēšanai slimnīcās būs nepieciešami vēl 6,55 miljoni eiro. Vienlaikus slimnīcās trūkst personāla, un mediķi no privātā sektora, kā arī nozarē nestrādājošās ārstniecības personas aicinātas palīdzēt ar Covid-19 slimniekiem.

"Veselības centrs 4" vadītājs Māris Rēvalds izteicies, ka patlaban 85 privātā sektora medicīnas darbinieki izrādījuši gatavību doties palīgā slimnīcām. Palīdzēt aprūpēt Covid-19 pacientus uz Stradiņa slimnīcu dosies Samariešu apvienības brīvprātīgie, kuri sniegs psihoemocionālo un praktisko palīdzību ar vīrusu sasirgušajiem.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.

Krīzes situāciju slimnīcās veicina arī gausā vakcinācija, kas pašlaik kļuvusi aktīvāka, tostarp tādēļ, ka daudzviet vakcinācija pret Covid-19 būs pienākums, kas būs obligāts arī pēc ārkārtējās situācijas beigām. Pašlaik vismaz vienu poti pret Covid-19 Latvijā līdz šim saņēmuši vairāk nekā 70% iedzīvotāju, kuri sasnieguši 12 gadu vecumu, liecina aģentūras LETA veiktie aprēķini, izmantojot Nacionālā veselības dienesta  datus par vakcinētajiem līdz 1. novembrim un Centrālās statistikas pārvaldes datus par provizorisko iedzīvotāju skaitu pa vecuma grupām Latvijā 2021. gada sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti