Sadaļas Sadaļas

Ārsti: transtaukskābēm produktos jābūt ierobežotām ar likumu

Transtaukskābēm jābūt ierobežotām ar likumu no 2013. gada, uzskata ārsti. Tam piekrīt ražotāji, ja šī norma attiektos gan uz pašmāju, gan ievesto pārtiku

Šodien Uztura padomē un Ārstu biedrībā, diskutējot gan par pieļauto Dānijas profesora kļūdu, gan par pašu kaitīgo vielu, ražotāji bija emocionāli un to sauca par ārvalstu lobiju, kamēr ārsti kļūdā saskatīja iespēju cīņai, kā samazināt sirds un asinsvadu saslimšanas. Cīņa pret transtauksābēm vai pret ražotāju- tik dažādi viedokli izskan no ārstu un ražotāju puses. Tiekoties Uztura padomē, šodien dāņu profesors Stīns Stenders atvainojās par pieļauto kļūdu, kas radījusi zaudējumus "Laimai", bet ārsti vērtē, ka tā tikai ļaus ierobežot šīs vielas izmantošanu. Līdz 2013. gadam tas būtu brīvprātīgi, bet pēc tam noteikts ar likumu.

Kopenhāgenas Universitātes profesoram Stīnam Stenderam viegli drebēja rokas, kad viņš atvainojās Latvijas iedzīvotājiem ražotājam "Laima" par patiesi uzdoto kļūdaino informāciju no laboratorijām. Tomēr gan pārtikas uzņēmumu federācijai, gan "NP Food" pārstāvjiem tas izraisīja smieklus. Pārtikas uzņēmums "NP Food", kas pārstāv arī "Laimu", ar Pārtikas uzņēmumu federāciju vērtē, ka nav iemesla ticēt, un to sauc par ārvalstu koncernu lobiju.

Tomēr kardiologi un ārsti ir pateicīgi profesoram par viņa pieļauto kļūdu. Ārsti vērtē, ka līdz 2013. gadam ražotāji brīvprātīgi var samazināt transtaukskābju saturu produktos, bet pēc tam jābūt regulētam ar likumu, un tas nozīmētu, ka ēdienā uz 100 g kaitīgās vielas nedrīkstētu būt vairāk kā 2% . Veselības ministrs Juris Bārzdiņš uzskata, ka par to ir iespējams vienoties.

Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītājs Didzis Šmits atzīst, ka ražotāji ir gatavi vienoties par normām, piemēram, transtaukskābju apjoma samazināšanu un norādīšanu uz marķējuma.

Transtauksābes ir hidrogenēti augu tauki. Samazinot to apjomu uzturā, iespējams pat par 40 procentiem samazināt sirds un asinsvadu saslimšanas, kā arī saslimšanu ar cukura diabētu un citām slimībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt