Dienas notikumu apskats

ASV Teksasas štats neilgā laikā piedzīvo sērijveida sprādzienus

Dienas notikumu apskats

Bankām būs jāpārtrauc sadarbība ar "čaulas kompānijām"

Ārsti-rezidenti e-veselības sistēmā nevar izrakstīt e-receptes

Ārsti rezidenti sūdzas: viņi nespēj izrakstīt e-receptes

Lai arī Latvijā atbilstoši normatīvajiem aktiem ārsti rezidenti drīkst izrakstīt pacientiem parastās receptes, e-veselības sistēmā šāda iespēja viņiem ir liegta – sistēma viņus neatpazīst kā ārstniecības personas.

ĪSUMĀ:

  • Pēc likuma rezidenti ir ārstniecības personas un receptes drīkst izrakstīt.
  • E-veselības sistēma jaunajiem ārstiem neļauj rakstīt receptes.
  • Rezidenti var sistēmā izrakstīt receptes cita ārsta vārdā, kurš pat pacientu nav redzējis.
  • Veselības dienests: tā ir kļūme, rezidenti receptes drīkst izrakstīt.
  • Saeimas atbildīga komisija prasa situāciju atrisināt, domājot arī par ārstu palīgiem.

Par šādu problēmu trešdien, 21. martā, Saeimas Sociālo lietu komisijas deputātus informēja Latvijas Jauno ārstu asociācija. Tā lūdza atbildīgajām iestādēm iespēju atrisināt šo problēmu iekļaut ārstus rezidentus e-veselības sistēmā, kur viņi var izrakstīt receptes patstāvīgi, nevis sertificēta ārsta vārdā.

Latvijā šobrīd ir aptuveni tūkstotis ārstu rezidentu, liecina Latvijas Jauno ārstu asociācijas informācija. Vairākums strādā trīs lielajās klīniskajās universitātes slimnīcās, citi arī reģionālajās slimnīcās. Recepšu rakstīšana ārstam ir ikdienas sastāvdaļa.

„Izrakstot pacientu no stacionāra, mēs viņu izrakstam ar medikamentu receptēm,” stāsta Jauno ārstu asociācijas valdes locekle Ieva Glāzere, norādot - lai arī pēc likuma ārsts rezidents ir ārstniecības persona, kas ir tiesīga izrakstīt parastās zāļu receptes, ārsti rezidenti e-veselības sistēmā to nevar izdarīt.

Jauno ārstu asociācijas valdes locekle Ieva Glāzere par liegumu e-sistēmā ārstiem rezidentiem izrakstīt zālesLaura Dzērve
„Mēs portālam principā netiekam pielaisti, jo mūs neatpazīst kā ārstniecības personas. Savukārt slimnīcās, kur ir šīs veselības sistēmas, caur kurām mēs piekļūstam e-veselībai, tur mums ir jānorāda sertificēts ārsts, kura vārdā mēs izrakstam medikamentu receptes. Bet principiāli mēs - ārstniecības personas, kurām likumdošana nosaka, ka mēs spējam izrakstīt receptes, e-veselības sistēmā nevaram to izdarīt,” sacīja Glāzere.

Tāpat neesot arī izslēgta ļaunprātības iespēja, ka, lai izrakstītu recepti, rezidents norāda sistēmā sertificētu ārstu, kurš pat nav bijis iesaistīts pacienta ārstēšanā un slimnieku nav redzējis. Jaunie ārsti arī uzsver, ka nepretendē rakstīt kompensējamo zāļu receptes, kas tiem pēc likuma ir liegts, tikai parastās e-receptes.

Par e-veselību atbildīgajā Nacionālajā Veselības dienestā uzsver – tehniskām problēmām piekļūt e-veselībai rezidentiem nevajadzētu būt. Pirmie rezidenti no Stradiņa slimnīcas un Bērnu slimnīcas šai sistēmai jau piekļūst, sacīja dienesta pārstāve Linda Freimane.

„Šeit pēc būtības ir jautājums par nepieciešamās informācijas sasniegšanu Veselības Inspekcijā un, protams, ievērojot to, kas noteikts normatīvajā regulējumā par to, ko kurā brīdī, kādas darbības rezidents var veikt un šo darbību saskaņošana ar konkrētās iestādes ārstiem,” skaidroja Freimane.

Tomēr Saeimas sociālo lietu komisijā Jauno ārstu asociācija aicināja sakārtot jautājumu, lai ārsti rezidenti varētu izrakstīt parastās e-receptes.

„Acīmredzot likumu nevajag grozīt, tie ir valdības noteikumi, kur būtu tas jānorāda vai jāprecizē,” secināja Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča no Zaļo un Zemnieku savienības, norādot, ka jautājums jāatrisina.

„Jautājums ir ne tik vien par rezidentiem, bet arī par ārsta palīgiem, kurus mēs atpazinām kā feldšerus, un par medicīnas māsām, un šādu jautājumu es sēdes beigās uzdevu Veselības ministrijai, un vēl pēc komisijas mēs vienojāmies ar valsts sekretāru (Aivaru) Lapiņu Veselības ministrijā, ka šo jautājumu viņi nopietni izskatīs,” sacīja Barča.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija rosinājusi Veselības ministrijai izskatīt iespēju e-recepšu un darbnespējas lapu izrakstīšanā iesaistīt ģimenes ārstu palīgus un māsas kā komandas locekļus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti