Panorāma

Apšauba aprūpes centra "Baldone" slēgšanas iemeslus

Panorāma

Ārsti apsveic atteikšanos no diviem groziem

Top jaunas prasības rotaļlaukumiem

Ārsti: Prasības rotaļlaukumiem nepaglābs bērnus no traumām, ja vecāki «urbsies telefonos»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Dažādi lūzumi, sasitumi un izsisti zobi – joprojām ik gadu desmitiem bērnu gūst traumas rotaļlaukumos. Ierēdņi sagatavojuši stingrākas prasības rotaļlaukumu īpašniekiem, taču mediķi atgādina – situācija jūtami uzlabosies tikai tad, kad vecāki pievērsīs lielāku uzmanību savu atvašu aktivitātēm.   

Ne vienā vien Rīgas mikrorajona pagalmā vēl kopš padomju laikiem saglabājušies improvizēti rotaļlaukumi. Taču tagad to dienas, iespējams, ir skaitītas, jo Ekonomikas ministrija sagatavojusi jaunas drošuma prasības bērnu rotaļlaukumiem.

Jaunie noteikumi tapuši pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) veiktas pārbaudes. Tās laikā apsekoti 58 rotaļlaukumi dažādos Latvijas novados, un tajos visos atrastas bērnu drošību apdraudošas nepilnības.

Trūkumi atrasti ne tikai vecajos, padomju laiku rotaļlaukumos, bet arī nesen izveidotajos. Visbiežākie pārkāpumi – neatbilstīgs laukuma segums (piemēram, betons vai asfalts), bojātas atrakcijas un elementi, starp kuriem var iesprūst bērna galva.

PTAC šādas laukumu pārbaudes veic jau 11 gadus.

“Tā situācija diemžēl neuzlabojas mūsu pārbaužu rezultātā. Mēs tik daudz skaidrojām pašvaldībām prasības, gan veicām kontroles, pieprasījām veikt korekcijas, novērst nepilnības. Bija uzlabojumi, bet ne tādā mērā, kā to vajadzētu,” atzina PTAC pārstāve Linda Rinkule.

Tādēļ centrs kopā ar Ekonomikas ministriju sagatavojis jaunu noteikuma projektu, kurš nosaka konkrētas tehniskās prasības rotaļlaukumiem, kā arī paredz pienākumu īpašniekam rotaļlaukumus reģistrēt PTAC un regulāri tos pārbaudīt.

Noteiktos gadījumos būs nepieciešama arī rotaļlaukuma izvērtēšana īpašās akreditētās iestādēs. Ja īpašnieks neņems vērā aicinājumus novērst neatbilstības, viņam draudēs naudas sods līdz pat 14 000 eiro.

Šīs prasības attieksies ne vien uz pašvaldību rotaļlaukumiem, bet arī tiem, kas izvietoti publiski pieejamās privātās teritorijās, piemēram, kempingos, lielveikalos un atpūtas centros.

Dažādas traumas tieši spēļu laukumos ik gadu Latvijā gūst vismaz 50 bērnu. Galvenokārt tie ir apakšdelma lūzumi, galvaskausa sasitumi un izsisti zobi. Bērnu slimnīca to jūt ikdienā. It īpaši reizēs, kad tiek atvērts kārtējais lielais rotaļlaukums.

“Tur vienkārši ir interesanti bērniem, tas ir kaut kas jauns, viņi vēl nav iepazinuši, un galvenais, ka tur ir liels pieplūdums. Tiešām daudz bērnu vienā laikā, un tiešām tajā dienā būs mums vairāki desmiti gadījumu, kad bērni satraumējušies.

Un tiešām braukuši viens pēc otra no viena rotaļlaukuma. Tādi gadījumi bija,” stāstīja Bērnu slimnīcas bērnu ķirurgs Dmitrijs Solopčuks.

Stingrākas prasības rotaļlaukumiem ārsts vērtē pozitīvi, tomēr uzsver – nekādi noteikumi neuzlabos situāciju, ja vecāki pie rotaļlaukuma sēdēs un urbsies telefonā, nevis sekos līdzi savas atvases aktivitātēm.  

“Vecākiem ir jākontrolē [bērni] katru sekundi, protams. Tāpat kā mājās, tāpat kā uz ielas, tāpat kā visur,” uzsvēra Solopčuks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti