Panorāma

Aktualizē diskusijas par veselības aprūpes finansēšanu

Panorāma

Zaļā partija sola nesašķelties

Top HIV rīcības plāns 2018.–2020. gadam

Ārsti prasa ar AIDS cīnīties tā sākumstadijā un izvairīties no stereotipiem par slimību

Lai gan imūndeficīta vīruss Latvijā jau sen vairs nav narkomānu un cietumnieku slimība, Veselības ministrijas (VM) izveidotajā “HIV infekcijas ierobežošanas rīcības plānā” nākamajiem trim gadiem joprojām dominē šīs riska grupas. Ārsti un pacientu organizācijas iebilst, aicinot mainīt gan izpratni, gan konkrētus punktus.

Tāpat ārsti un pacienti mudina nodrošināt sistēmu, lai zīdaiņi HIV nepārmanto no mammas. Tāpat ir jāārstē visi vīrusa nēsātāji – ne tikai tie, kas ir sasnieguši AIDS stadiju. Tiek arī uzstāts uz plašāku ārstu izglītošanu, lai viņi nebaidītos pārbaudes piedāvāt ikvienam.

Arī Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Ažiņa norāda, ka mūsdienās slimnieks ir heteroseksuāls cilvēks, kas nācis no labas ģimenes un ir ieguvis labu izglītību.

Lai arī gandrīz visās Eiropas valstīs ārstē visus HIV vīrusa skartos, Latvijā joprojām gaida, kad imunitātes šūnas sasniegs ļoti zemus rādītājus. Ārstēšana sākas vien tad, kad sasniegta AIDS stadija. Šāda ārstēšana arī valstij maksā dārgāk. “Tikko infekcija ir pierādīta, ir jābūt terapijai. Visi tā dara! Visas valstis! Arī Igaunija. Tikai Īrija un Lietuva ne,” saka Ažiņa.

Arī šo pieeju mediķi cer ierakstīt jaunajā plānā, tāpat kā centienus panākt, lai zīdaiņi neslimotu ar HIV.

“Vairāk nekā 70 jaundzimušo bērniņu Latvijā ir ar HIV, kamēr Pasaules Veselības organizācija saka, ka šim skaitlim jābūt nullei! Tā ir ārstējama, un bērni nedzimst HIV inficēti.

Plānā mēģināsim to [ātru slimības ārstēšanu] panākt!” pauž biedrības “Baltijas HIV asociācija” vadītāja Inga Upmace.

Ar nozari saistītie brīnās, kāpēc VM ierēdņi neņem vērā UNAIDS vadlīnijas, kas saīsināti tiek dēvētas par 90-90-90.  Tie ir centieni panākt, lai līdz 2020. gadam 90% cilvēku, kam ir HIV, zinātu par savu infekciju, no viņiem 90% būtu pieejama terapija, un 90% pacientu, kas ārstējas, panāktu sekmīgu rezultātu.

VM atzīst, ka tik lielu priekšlikumu skaitu nav pat gaidījuši, jo padomus devušas gan nevalstiskās organizācijas, gan ārsti un privātpersonas. Ministrijā sola, ka priekšlikumus ņems vērā un iespēju robežās iestrādās arī jaunajā politikas plānošanas dokumentā

Tāpat plānots aktīvs darbs tieši jauniešu izglītošanā, apmācot pedagogus.

Tiesa, jau tagad VM atzīst, ka finansējuma trūkuma dēļ pilnībā atcelt imunitātes šūnu slieksni, no kura sāk ārstēt HIV pacientu, nav iespējams.

Projekta sabiedriskā apspriešana paredzēta pirmdien, 3.aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti