Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ārsti neiesaka Covid-19 antivielu testus

Ārsti neiesaka Covid-19 antivielu testus

Lielākās Latvijas medicīniskās laboratorijas sākušas piedāvāt Covid-19 antivielu testus. Tie domāti, lai pacienti, kuriem ir aizdomas, ka viņi, iespējams, pārslimojuši jauno koronavīrusu, to varētu pārbaudīt. Šādi testi Latvijā ir jaunums, un tos par samaksu var veikt ikviens interesents. Ārsti gan pašiem uz savu galvu veikt šos testus nemaz neiesaka.

Jau otro nedēļu noteikt antivielas piedāvā arī Latvijas lielās laboratorijas. Centrālajā laboratorijā pārbaudīti jau vairāk nekā 400 cilvēki, un interese aug ar katru dienu. Arī “Panorāma” sastop vairākus pacientus, kas analīzes nupat nodevuši vai gatavojas to darīt.

"Vienkārši no vēnas paņēma asinis. Es kaut kur februārī slimoju, bet nezinu, kas tas bija? Gribu paskatīties, varbūt tas bija koronavīruss. Ja būs, tad būs forši, bet, ja nebūs, tad nebūs. Nav tik dārgi arī," sacīja paciente Jevgēnija.

Testi, kas nosaka, vai koronavīruss ir izslimots, maksā 15 eiro katrs atsevišķi. Abi kopā – 30 eiro. Pārbaudīties izdomājusi pati, nevis ģimenes ārsts. "Es vienkārši lasīju ziņas, ka taisa šādus testus. Domāju, kāpēc gan ne? Ja tas ir tik viegli un var gūt pārliecību, tad kāpēc gan ne?" norādīja Jevgēnija.

Testu labprāt veiktu arī Jūlija, kas visu ārkārtējās situācijas laiku esot uzturējusies mājās, taču medicīniski pārliecināties nenāktu par ļaunu. "Patiesībā jā. Laikam jā. Vienkārši drošības sajūta, iespējams, ja varētu redzēt, vai esmu pārslimojusi vai ne," tā Jūlija.

Testi, ko patlaban piedāvā laboratorijas Latvijā, esot iegādāti Vācijā. Tie ir divu veidu un nosaka antivielu klātbūtni gan salīdzinoši īsā laikā pēc slimošanas, gan arī tad, kad pagājuši jau vairāki mēneši. Tiesa, arī šie testi nav 100% droši, un to, vai cilvēks atkārtoti nesaslims vai neaplipinās citus, negarantē.

"Manuprāt, šiem testiem nevajadzētu būt pieejamiem sabiedrības locekļiem, jo jāatceras, ka visas analīzes nozīmē ārsts, kuram ir medicīniskā izglītība un kurš saprot, kāpēc katru testu viņš nozīmē un kā to interpretēt," saka Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Aija Vilde.

Pozitīvas atbildes jau saņēmuši vairāki cilvēki. Paula Stradiņa slimnīcas infektologi arī vakar saņēmuši zvanu no ģimenes ārsta, kura pacients uz savu galvu veicis testu, saņēmis pozitīvu atbildi. Bet ko darīt tālāk?

"Tikpat labi var būt arī viltus pozitīvs un rasties tāda  nepamatota un maldīga drošības sajūta, un šādā gadījumā tas cilvēks var izraisīt uzliesmojumu un inficēt daudzus citus cilvēkus, ja nu gadījumā pats vēlāk inficējas. Noteikti nevajadzētu cilvēkiem pašiem iet un taisīt šo testu," saka Vilde.

Sabiedrībā, kurā ir zema šī vīrusa izplatība, daudz biežāki būšot viltus pozitīvie rezultāti, saka infektoloģe. Visiem, kam ir aizdomas par inficēšanos ar koronavīrusu, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas var nozīmēt analīzes uztriepēm no rīkles un deguna, nevis asinīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt