Panorāma

Pauze pirms partiju sarunām

Panorāma

Saeima, iespējams, nepabeigs darbu pie OIK ierobežošanas

Atskaitās par e-veselības ieviešanu

Ārsti joprojām kritiski par e-veselību; ministrija lūgs naudu pilnveidošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

E-veselības sistēmas ieviešana līdz šim izmaksājusi 16,4 miljonus eiro, bet paveiktas vien nepilnas trīs ceturtdaļas no solītā. Ieviestas e-receptes, izmēģina e-nosūtījumus, tāpat pacientu datus ģimenes ārsti jau labu laiku apstrādā elektroniski. Sistēma daudz kritizēta gan par tās saturu, gan biežiem pārrāvumiem, un ārsti to joprojām novērtē uz 3 ballēm no 10. Veselības ministre sola, ka sistēmu vēl pilnveidos.  

ĪSUMĀ:

  • No iepriekš solītā pašlaik sistēmas darbībā - tikai trīs ceturtdaļas.
  • Dažas ieceres neieviesa, jo nebija lietderīgi.
  • No piektdaļas atteicās naudas trūkuma dēļ
  • Čakša sistēmu novērtē uz 6 no 10.
  • E-veselību lieto vairāk par prognozēto, tāpēc nākamgad lūgs papildu naudu sistēmas uzturēšanai.
  • Ģimenes ārstu asociācija sistēmu novērtē uz 3 no 10: tā bieži uzkaras un ir nepilnīga.
  • Čakša kritikai piekrīt un sola, ka sistēmu vēl pilnveidos.

Īsts haoss – tā pirms pusotra gada e-veselības ieviešanu raksturoja ģimenes ārsts no Staļģenes Ainis Dzalbs. Kopš pagājušā gada vasaras ir bijis laiks, lai sistēmu uzlabotu. Bet ģimenes ārsts aizvien izteikumos par e-veselību ir ass un to salīdzina ar mobilajiem telefoniem, ko lietojām šī gadsimta sākumā.

“Ļoti labi šīs programmas ir salīdzināt ar tālruņiem. Ar pirmajiem tālruņiem, kas bija ienākuši Latvijā, pieņemsim, “Ericsson” vai “Nokia”, ar mūsdienīgiem “IPhone”. Abi divi tie ir tālruņi, bet funkcijas un iespējas ir pilnīgi atšķirīgas,” pauda Dzalbs.

Miljonus vērtais e-veselības projekts publiski kritizēts visai bieži. E-veselības ieviešana sākumā kavējās, bet pēcāk sistēmā radās pārrāvumi, kas līdz pat pusstundai apturēja ģimenes ārstu darbu.  

Kas padarīts e-veselības ieviešanas trīs gadu posmā, par to atskaiti valdībai otrdien, 23.oktobrī, sniedza veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība).

No iepriekš solītā patlaban esot izpildītas nepilnas trīs ceturtdaļas. Piemēram, ieviestas e-receptes un izmēģina e-nosūtījumus.

Pavisam neliela daļa plānoto aktivitāšu netika ieviestas, jo nesaskatīja to lietderību, bet aptuveni no piektdaļas iepriekš plānotā nācies atteikties naudas trūkuma dēļ.

“Šobrīd man ir prieks, ka sistēma strādā. Protams, viņai vēl joprojām ir nepieciešami uzlabojumi, lai viņa strādātu labāk un labāk,” atzina Čakša.

Jautāta, cik balles viņa dotu sistēmai no viens līdz desmit, ministre sacīja, ka šobrīd “liktu stabilu sešinieku, bet tādu stabilu sešinieku, jo ļoti daudz kas jau strādā”.

“Ir uzlabojusies ātrgaita un veiktspēja, bet noteikti, ka viņu var ar katru dienu modernizēt, lai tas būtu vieglāk,” piebilda ministre.

Viņa stāstīja, ka lietotāju skaits, kas strādā portālā, ir lielāks  nekā prognozētais sistēmas izstrādes laikā. Tāpēc nepieciešama papildu nauda portāla darbības uzturēšanai. To lūgs piešķirt jau nākamā gada budžetā, bet precīzu summu pagaidām nenosauc.

Tam, ka sistēma nestrādā pietiekami ātri un ērti, piekrīt arī Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide. Sistēma aizvien mēdz uzkārties, un bieži vien šķiet, ka ērtāk būtu rakstīt papīru kalnus, nevis lietot datoru.

“Tas varbūt no pusstundas līdz pat divām stundām, ārstiem šis darbs pagarinās. Mēs kā ģimenes ārsti, kas ikdienā strādā ar šo sistēmu, jau mūsu sapulcē piektdien ielikām neapmierinošu atzīmi. Tā kā ballēs no viens līdz desmit tas būtu trīs,” sacīja Veide.

Ģimenes ārsti tāpat norāda, ka lielākās problēmas rodas saistībā ar e-recepšu izrakstīšanu, īpaši, kad uz aptieku pēc zālēm dodas nevis pats pacients, bet viņa tuvinieki.  

Sarežģīti esot aizpildīt e-receptes tā, lai aptiekās nerastos pārpratumi. Tāpat e-receptēs nevar izrakstīt kompensējamās medicīniskās ierīces.

Čakša teic, ka kritikai kopumā var piekrist un sistēmu turpmāk vēl pilnveidos.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti