Kopumā interese par vakcināciju šogad ir lielāka nekā pagājušā gadā, atzīmēja SPKC.
Līdz ar aukstāku un sausāku laiku Latvijā jau ierasti sāk aktīvāk izplatīties gripa. Līdz novembra sākumam valsts apmaksāto poti bija saņēmuši 63 tūkstoši cilvēku. Un tas ir krietni vairāk nekā pērn, kad oktobrī un novembrī sapotējās nedaudz virs 67 tūkstošiem.
Vakcinēties taisās teju visi Latvijas Radio Rīgas ielās uzrunātie cilvēki, kuri uzskata, ka cilvēkiem pret vīrusiem ir jācīnās dažādos veidos un viens no efektīvākajiem ir tieši vakcīna.
Uzrunātie cilvēki sacīja:
"Šajā gadā diemžēl vēl neesmu veikusi [vakcināciju], bet vispār gribētos."
"Pret gripu es vakcinējos labprāt. Jau divus gadus to esmu taisījusi, bet šogad kaut kā nav sanācis."
Lai nodrošinātu plašāku sapotēto skaitu, valsts ir paplašinājusi sarakstu, kas vakcīnu var saņemt bez maksas. No pirmdienas tas attiecas arī uz bērniem līdz 17 gadiem (ieskaitot) un cilvēkiem virs 50 gadiem. Taču pastāv bažas, vai pošu pietiks visiem gribētājiem. Nopietnas problēmas esot Liepājas ģimenes veselības centrā, kur ledusskapjos palikušas vien četras potes, taču pieprasījums ir krietni lielāks. Turklāt pasūtīt jaunas vairs neesot iespējams.
Ģimenes ārste Linda Reicle stāstīja: "Manuprāt, tā ir absurda situācija. Neskatoties uz visu to darba apjomu, kas ir gan mums, gan SPKC un visiem pārējiem, tomēr ir jāsaprot, tas mūsu iedzīvotāju skaits, iedzīvotāju aktivitāte, jāpaskatās uz iepriekšējiem pāris gadiem, kāds kovida laikā ir gripas vakcinācijas apjoms un kārtīgi aprēķināt, cik tās vakcīnas vajadzēs, un izplatīt."
Savukārt SPKC pārstāve Larisa Savrasova norādīja: "Es pieļauju, ka, iespējams, sākumā, veicot septembra pasūtījumu, varbūt nebija pareizi saplānots un paredzēts, cik cilvēku atsauksies uz vakcināciju esošās riska grupās."
Savrasova norādīja, ka valsts šogad apmaksā 119 tūkstošus vakcīnu, no kurām visas jau ir sadalītas pa vakcinācijas iestādēm. Un tas nozīmē, ka noliktavā nevienas potes vairs nav. Skaits izvēlēts, balstoties uz iepriekšējo gadu pieprasījumu, kad, piemēram, pērn vakcīnas palikušas pāri.
Savrasova skaidroja, kā ārstiem tagad rīkoties: "Vēl joprojām prioritāri ir vakcinējamas pašas pirmās riska grupas, kuras sāka vakcinēties oktobrī. Ja tām riska grupām nepietiek krājumu, tad ārstniecības iestādēm ir iespēja novirzīt šos pacientus uz tiem vakcinācijas kabinetiem, kur vakcīna ir pieejama."
Savrasova pieļauj, ka valsts apmaksāto vakcīnu skaits var būt palielināts, taču par to Nacionālais veselības dienests vēl lemšot.