Panorāma

Ar jaunu amatu cer paātrināt kriminālprocesu izmeklēšanu

Panorāma

Valsts segs pusi no izdevumiem pieminekļu nojaukšanai

Pieaudzis gūto traumu skaits, gādājot malku

Ārsti ceļ trauksmi par aizvien vairāk traumām, gādājot malku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pieaug Latvijas iedzīvotāju gūto traumu skaits, tajā skaita, piemēram, mehāniskās ierīcēs sadragājot pirkstus, plaukstas un rokas locītavas. Trauksmi par to ceļ Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārsti. Šomēnes vairākas traumas notikušas, gatavojot ziemai malkas krājumus.

Lielākā daļa no smagi savainotajiem pacientiem bija nolēmuši pašu spēkiem sagatavot malkas krājumus ziemas sezonai. Agrāk vienkārši tika pasūtīta jau gatava malkas krava, bet tagad cilvēki nolemj paši sazāģēt un saskaldīt atvesto baļķu kravu.

Nereti kādreiz iegūtās prasmes skaldīt ar cirvi aizmirsušās. Vai arī nupat iegādātais zāģis vai malkas skaldītājs ir tikpat bīstamas ierīces kā ierocis, ja tiek darbinātas un lietotas, neievērojot visus drošības nosacījumus un prasības, kas minētas instrukcijā.

“Pārsvarā tie ir cilvēki, kas strādājuši mājās ar mājas instrumentiem. Izmaksas ir pieaugušas un radījuša vēlmi pašiem darīt to, ko agrāk neveica, un izmantot ierīces, ko cilvēki nepārvalda,” zināja stāstīt Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars.

Savainojumi, kas gūti ar dažādām mehāniskām ierīcēm un darba instrumentiem, ir ārkārtīgi kropļojoši. Pēc smagas operācijas sekos ilgs rehabilitācijas periods, un bieži vien pacientam paliks gūtās traumas sekas.

“Palīdzēju draugam skaldīt malku, un aizgāja šķērsām. Pārcirtu īkšķa cīpslu, iecirtu artērijā,” pastāstīja Mikroķirurģijas centra pacients Jānis Pētersons.

“Visas problēmas sākas, ja neievēro darba drošību. Tāpat, ja cilvēks ir noguris, beidzam darbu, jo nogurumā cilvēks biežāk veic neuzmanības kļūdas,” norādīja Pastars.

Ārsti aicina pieaugušo domāt par bērnu drošību, gan iesaistot dažādos palīgdarbos, gan nosūtot brīvlaikā padzīvot pie vecvecākiem.

“Ir bērni, kas piedalās saimniecības darbos, un tas ir forši, bet ir jāizdomā, vai bērns to spēj. Šomēnes veicam rekonstrukciju četrgadīgai meitenītei, vienu pirkstu varējām piešūt, otru nē,” pastāstīja mediķis.

Ārsti atgādina, ka, gūstot traumu, pēc iespējas ātrāk jāizsauc neatliekamā palīdzība un jāsameklē arī amputētā ķermeņa daļa. To nedrīkst dezinficēt un saldēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti