Panorāma

Putina sabiedrotā meitas slepkavībā Krievija vaino Ukrainu

Panorāma

Panorāma

Ārsti: Uz elektroskrejriteņa tikai ar ķiveri!

Ārsti aicina: Uz elektroskrejriteņa tikai ar ķiveri!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Stradiņa slimnīcas neiroķirurgi ceļ trauksmi par daudzajām smagajām galvas traumām, ar kurām slimnīcā regulāri ieved elektroskrejriteņu lietotājus. Lauzti galvaskausi un smadzeņu kontūzija skūteristiem kļuvusi par ārstu ikdienu. Mediķi uzsver, ka smadzeņu traumas ir ar ļoti smagām sekām – neciešamām galvassāpēm, epilepsiju vai invaliditāti uz mūžu. Tāpēc vienīgais risinājums būtu obligāta ķiveres lietošana, ja stājas pie elektroriteņa stūres.

Aizvien biežāk brauciens mājās no jautras ballītes ar elektroskūteri beidzas slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā. Un ļoti daudziem braucējiem ir smagas galvas traumas.

Pabeidzis vienu galvas operāciju, neiroķirurgs Egils Valeinis dodas uz jauno moduļu slimnīcu. Tajā guļ nākamais pacients. Vīrietis, kurš dzērumu ir izgulējis, bet viņa kritiena sekas nav paredzamas.

“Šis vīrietis tika atrasts nokritis pie sava skūtera, krietni lietojis alkoholu un ieguvis smagu traumu – galvaskausa pamatnes lūzumu. Viņam arī asinsizplūdums un smadzeņu kontūzijas perēkļi,” pastāstīja Valeinis.

Traumu smagumu redz radiologi datortomogrāfijas izmeklējumā.

“Redzam pieres kaula lūzumu, redzam, ka ir gaiss gar smadzenēm. Galvas smadzenes ir želejveida konsistences, un ne velti daba mums ielikusi tās galvaskausā. Bet no lielāka vai mazāka trieciena tās cieš,” skaidroja Stradiņa slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs Kārlis Kupčs.

“Kad viņi ir skaidri un atžirguši, tad nožēlo to, ko ir darījuši. Bet tas ir par vēlu,” zināja stāstīt Valeinis.

Šādi pacienti iestājas aizvien biežāk. Visbiežāk tie ir gados jauni vīrieši pamatīgā reibumā.

Un ārstu pieredze liecina, ka ar skūteri gūst daudz smagākas traumas nekā braucot ar riteni.

“Pagājušajā piektdienā vienu izrakstījām, tagad naktī uz pirmdienu iestājies nākamais. Bieži. Un šīs traumas ir ļoti smagas. Ķiveres neviens neizmanto.

Var iestāties vienas ķermeņa puses kustību traucējumi, redzes zudums, lēkmes pēc iegūtās kontūzijas, epilepsijas lēkmes,” pastāstīja Valeinis.

“Galvas smadzenes ir mūsu dators. Ja mēs nopērkam mobilo telefonu, mēs uzreiz pērkam aizsargstiklu. Bet, kad braucam ar elektroskūteri, mēs neliekam ķiveri. Kāpēc? Mans ieteikums ir vienmēr lietot aizsargķiveres, ko vajag noteikt ar likumu,” pauda Kupčs.

Ārsti pieļauj, ka elektroskūteru aizliegšana Latvijā nebūtu vienkārša, bet to lietošanu tikai ar ķiverēm gan iespējams panākt.

KONTEKSTS:

Šovasar ārsti vairākkārt cēluši trauksmi par traumatismu, cilvēkiem pārvietojoties ar elektriskajiem skrejriteņiem jeb elektroskūteriem. Traumas gūst arī pusaudži, turklāt daļai cietušo – sekas uz mūžu.

Tāpat plašu rezonansi raisīja 30 gadus veca vīrieša nāve pēc kritiena, kurš avarēja, reibumā braucot ar elektroskūteri. Policija vēlāk rīkoja reidus, pieķerot reibumā esošus skrejriteņu braucējus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti