Panorāma

Dabā atgriežas divi ronēni

Panorāma

Pirmo poti saņēmuši vairāk nekā pusmiljons Latvijas iedzīvotāju

Ārste: dermatologu trūkums laukos ir kritisks!

Ārste: Dermatologu trūkums reģionos ir kritisks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas melanomas pacienti vērsušies Veselības ministrijā un Nacionālajā veselības dienestā, pieprasot pārskatīt gan ādas ārstu pieejamību, gan valsts tarifus dermatologiem. Katru gadu melanoma ir nāves iemesls vairāk nekā 70 cilvēkiem. Ne visi pie ārsta nokļuvuši laikus. Un īpaši grūti tas ir reģionos, kur ārsti strādā uz izsīkuma un izdegšanas robežas.

Jēkabpils slimnīcas poliklīnikā dermatoloģes Gundegas Provais pieņemšanas laiki aizņemti līdz augusta beigām. Augustā atvērs pierakstu septembrim. Tāpēc tagad pacientus raksta gaidītāju rindā.

“Man ir 75 pacienti jau trīs dienu laikā, un paši varam spriest, kas notiks līdz 1. augustam. Situācija ir dramatiska, kritiska, dermatologu reģionos ļoti trūkst,” norādīja daktere Provais.

Jaunā ārste intereses pēc noskaidrojusi, ka 115 dermatologiem ir līgums ar valsti un tikai 48 strādā ārpus Rīgas.

“Izdegšana attīstās vēl straujāk. Tas ir pats grūtākais ārstam – teikt “nē”. Mēs esam mācījušies, lai palīdzētu. Mums jāsaka “nē”. Ir 75 gaidītāji. Ir pieraksts četrus mēnešus. Tas ir grūti. Jo pacients nāk tagad ar psoriāzi, ar dermatītu bērniem, zīdaiņiem,” pastāstīja dermatoloģe.

Arī šonedēļ kādai 39 gadus vecai sievietei ārste atklāja melanomu. “Tie bija 4 milimetri, (..) bet, pieliekot dermatoskopu, mēs jau redzam,” pastāstīja Provais.

Par manipulāciju ar šo īpašo lupu, kas lielā palielinājumā ļauj redzēt ādu, ārstam maksā vienu eiro. “Mīnus visi šie nodokļi, un tas ir 20–30 centi. Tātad manas zināšanas, diagnosticējot melanomu agrīni, maksā 20 centus. Te man uzreiz ir ko piebilst. Rezidentūra ir maksas, tie ir 5000 eiro gadā, ir praktiski viena budžeta vieta. Man arī ir studiju kredīts. Mēs nevaram vainot jauno ārstu, ka viņš, tikai patriotisku jūtu vadīts neatgriežas reģionā. Viņš vienkārši neredz iespēju, kā, poliklīnikā strādājot, veicot hronisko pacientu aprūpi un ārstēšanu, neredz iespēju attīstībai un sevi uzturēšanai,” sacīja Provais.

Jēkabpils slimnīcas poliklīnikā dermatoloģes Gundegas Provais, 2021.gada jūnijs
Jēkabpils slimnīcas poliklīnikā dermatoloģes Gundegas Provais, 2021.gada jūnijs

Jaunajai ārstei piekrīt arī slimnīcas vadība. “Rezidentūra un valsts tarifi – jārisina abi šie jautājumi,” pauda Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Margarita Meļņikova.

Jēkabpilī slimnīca sedz mācību maksu rezidentūrā, pretī prasot, lai jaunais ārsts tieši tikpat gadus nostrādā slimnīcā vai poliklīnikā. “Savukārt mēs maksājam šim vienīgajam valsts rezidentūras speciālistam vismaz divas reizes mazāk par šo darbu. Bet tas darbs ir sarežģīts,” sacīja Meļņikova.

Tādu entuziastu kā Gundega Provais nav daudz: “Es nevēlos kļūt par ārstu, kas tikai dala receptes, kas neizrunā ar pacientu.”

“Mēs nevaram runāt par agrīnu melanomas diagnostiku vai labi aprūpētu hroniskas dermatozes pacientu, ja mums nav pretī speciālistu,” norādīja slimnīcas vadītāja.

“Es esmu patriote, sava reģiona patriote, es nāku no Jēkabpils. Mana ģimene te dzīvo. Un tāpēc ir vēlme atgriezties un palīdzēt šeit,” pastāstīja jaunā ārste.

Maijā atzīmē melanomas modrības mēnesi. Biedrība “Soli priekšā melanomai” aicina Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu pārskatīt pakalpojumu tarifus, palielināt valsts apmaksāto konsultāciju skaitu un ļaut nosūtījumu pie onkologa izsniegt arī dermatologam, kuram nav līguma ar valsti.

Melanoma ir bīstamākā ādas vēža forma. Ar to ik gadu saslimst 200, bet mirst vairāk nekā 70 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti