Ārpolitikas ziņojums: Pandēmija iezīmē jauna līmeņa izaicinājumus atsevišķām valstīm un organizācijām

Šī gadsimta trešā desmitgade aizsākusies ar pandēmijas krīzi, kura iezīmē jauna līmeņa izaicinājumus gan atsevišķām valstīm, gan starptautiskām organizācijām un multilaterālisma principam kopumā. Tas uzsvērts ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ("Jaunā Vienotība") ikgadējā ārpolitikas ziņojumā.

ĪSUMĀ no ziņojuma:

  • Pasaulē dažādas norises ietekmē un ietekmēs Covid-19 pandēmija.
  • Tādām globālām organizācijām kā ANO un PVO jāveic reformas.
  • Galvenie drošības izaicinājumi Baltijas reģionā saistīti ar Krieviju.
  • Pēdējo gadu laikā ir pieaugušas Ķīnas ambīcijas.
  • ES un Ķīnas attiecības sarežģītas, bet stratēģiski svarīgas.
  • Akcentē lielvaru sāncensību tehnoloģiju jomā un digitālajajā pasaulē.
  • Latvija un ES turpinās izdarīt spiedienu uz neleģitīmo Baltkrievijas prezidentu.

Ārpolitikas ziņojums: Pandēmija iezīmē jauna līmeņa izaicinājumus atsevišķām valstīm un organizācijām
00:00 / 03:04
Lejuplādēt
Ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma veidošana par paveikto un iecerēto darbību valsts ārpolitikā un Eiropas Savienības jautājumos nu jau kļuvusi par tradīciju. Atšķirībā no citiem gadiem, ziņojumā šogad nereti lasāms tas, kā dažādas norises ietekmē un ietekmēs Covid-19 pandēmija. Tā, piemēram, pēc ministra domām,

 

Covid-19 krīze ir apliecinājusi, ka tādām globālām organizācijām kā ANO un Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir jāveic reformas to efektivitātes palielināšanai.

PVO gadījumā izgaismojusies realitāte, ka starptautiskās sabiedrības gaidas kopumā ir lielākas par pašreizējām organizācijas spējām atbalstīt valstis spēcīgu veselības sistēmu veidošanā, neatstājot nevienu novārtā pandēmijas laikā. Savukārt ANO gadījumā netika īstenots ģenerālsekretāra aicinājums pārtraukt pasaules konfliktus un koncentrēties uz cīņu ar Covid-19 vīrusu, jo pastāvīgās ANO Drošības padomes dalībvalstis nespēja vienoties par rezolūcijas tekstu.

Tāpat ziņojumā iezīmēti Krievijas un Ķīnas politikas virzieni. Rinkēvičs uzskata, ka Krievijas ārpolitikā nav mainījies uz revizionismu tendētais kurss, un bija novērojami dažādi destruktīvi Krievijas centieni īstenot savas intereses starptautisko organizāciju ietvaros.

Galvenie drošības izaicinājumi Baltijas reģionā, tāpat kā līdz šim, ir saistāmi tieši ar pastāvīgajiem Krievijas centieniem nodrošināt militāro pārākumu reģionā.

Pieminot Ķīnu, ministrs atzinis, ka pēdējo gadu laikā ir pieaugušas Ķīnas ambīcijas spēlēt nozīmīgu lomu diplomātisko, ekonomisko, drošības, klimata un citu globāla mēroga jautājumu risināšanā. Stratēģiskā sāncensība starp ASV un Ķīnu kļūst arvien plašāka un intensīvāka. Arī Eiropas Savienības (ES) un Ķīnas attiecības ir izaicinājumiem pilnas un sarežģītas, taču tās ir arī stratēģiski svarīgas, atzinis ministrs.

Ziņojumā vieta atvēlēta arī lielvaru sāncensībai tehnoloģiju jomā un digitālajai pasaulei. Norādīts, ka cīņa par vērtībām un ietekmi digitālajā pasaulē ir viens no galvenajiem jautājumiem starptautiskajās attiecībās mūsdienās. Ziņojumā ministrs norādījis:

"Nedaudzas tehnoloģiju kompānijas, kurām ir liela un nepārskatāma ietekme pār informācijas plūsmām, nespēj savās digitālajās platformās izskaust naida runu un masveida apzinātu vai netīšu cilvēku maldināšanu.

Tas rada sabiedrību un starptautiskās kārtības destabilizācijas un pat vardarbības un karu riskus reālajā pasaulē."

Ministrs ziņojumā arī apliecinājis, ka Latvija un ES kopumā turpinās izdarīt spiedienu uz pašreizējo neleģitīmo Baltkrievijas prezidentu, uzturot un paplašinot sankciju sarakstu, kā arī ierobežojot politiskos kontaktus. Ziņojumā uzsvērts, ka arī 2021.gadā tiks atbalstīta Baltkrievijas sabiedrība, tostarp neatkarīgie mediji, kā arī pēc iespējamās varas maiņas sniegts atbalsts demokrātisko reformu veikšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt