Dienas ziņas

Prezidents Egils Levits pārstāv Latviju Davosā

Dienas ziņas

Jelgavā atklāj Rietumu dispečervadības centru

Atver Latvijas ārējās un drošības politikas gadagrāmatu

Ārpolitikas gadagrāmatas veidotāji: Aizvadīts vētrains gads, un šis nebūs mierīgāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atverot ikgadējo Latvijas Ārpolitikas institūta veidoto gadagrāmatu, eksperti secina, ka ārpolitikā un drošībā aizvadīts vētrains un izaicinājumu pilns gads. Taču arī šis nebūs mierīgāks. Lielvaras turpinās sacensties par ietekmi uz pasaules skatuves, un Latvijai tajā būs jāspēj noturēties. Gadagrāmatas atvēršana ir arī kā sagatavošanās jau ceturtdien, 23. janvārī, Saeimā gaidāmajām jau par tradīciju kļuvušajām ārpolitikas debatēm.

ĪSUMĀ:

  • Ārlietu ministrs Rinkēvičs: Šis gads sācies trauksmaini; gads solās būt radošs un dinamisks.
  • Ārpolitikas institūta direktors Sprūds: Drošības situācija pasaulē joprojām būs nemainīgi tramīga.
  • Pēc Sprūda domām, izaicinājumu spektrs Latvijai šogad būs ļoti plašs.
  • Šogad plānota Baltkrievijas prezidenta vizīte, kurā būs jārunā arī par "neērtiem jautājumiem".
  • Ārpolitikas institūta direktors uzskata – svarīgs būs 5G tehnoloģiju jautājums.

Eksperti grāmatā apkopojuši Latvijas ārējās un drošības politikas izaicinājumus
00:00 / 03:03
Lejuplādēt
Latvijas ārējās un drošības politikas gadagrāmata tiek izdota jau septīto reizi. Grāmata tradicionāli tiek prezentēta janvārī, neilgi pirms tradicionālajām ārpolitikas debatēm Saeimā. Šoreiz grāmatas autori, kuru vidū ir pētnieki, Latvijas vēstnieki un politiķi, aplūko 2019. gada Latvijas ārējās un drošības politikas izaicinājumus, ieskicējot prognozes arī šim gadam.

 

Berlīnes  mūra krišanas, Baltijas ceļa, Latvijas dalības NATO un Eiropas Savienībā gadadiena un daudzi citi nozīmīgi notikumi izcēluši aizvadīto gadu. Taču arī jaunais sola gan vēsturiskus atceres brīžus, gan spraigu ārpolitiku, kurā nāksies pieņemt nevienu vien atbildīgu lēmumu, secina gadagrāmatas, kas publicēta gan latviešu gan angļu valodā, autori. Pasaulē uzkarst klimata krīze, tuvojas ASV prezidenta vēlēšanas, un allaž aktuālas ir attiecības ar tuvākajiem kaimiņiem

Eksperti norāda, ka pagājušais gads Latvijai nesis uzlabojumus drošības situācijā, tomēr nav izpalikuši arī jauni starptautiski un reģionāli pārbaudījumi.

Grāmatas prezentācijas sākumā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka šis gads sācies trauksmaini, ar to domājot situāciju Tuvajos Austrumos un saspīlējumu ASV un Irānas attiecībās. Kā uzskata ministrs, šis gads solās būt radošs un dinamisks – aktuāls būs gan "Brexit" un nākotnes attiecību veidošana ar Lielbritāniju, gan Eiropas Savienības daudzgadu budžeta jautājums. Tāpat Latvija rūpīgi turpinās sekot norisēm Krievijā.

Savukārt, pēc Latvijas Ārpolitikas institūta direktora Andra Sprūda domām, drošības situācija pasaulē šogad joprojām būs nemainīgi tramīga. "Principā gada sākums jau ir parādījis, ka sprāgt var dažādās vietās un dažādi. Tas var būt gan militāri, gan tehnoloģiski, gan ekonomiski."

Sprūds skaidroja, ka izaicinājumu spektrs Latvijai šogad būs ļoti plašs, proti, gan globāla, gan reģionāla mēroga.

Piemēram, šogad tiek plānota Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vizīte Latvijā, kurā būs jārunā arī par "neērtiem jautājumiem".

"Pie mums brauc Aleksandrs Lukašenko. Tas ir noteikti pozitīvi vērtējams, jo parāda, ka Latvija var sarunāties ne ar vienkāršiem partneriem. No viens puses, ļoti svarīga vizīte, no otras puses - būs jautājumi par cilvēktiesībām, par elektrības iepirkumiem un transporta plūsmām. Spektrs ar mūsu kaimiņu ir plašs un nepavisam nav vienkāršs," sacīja Sprūds.

Ārpolitikas institūta direktors arī piebilda – svarīgs būs 5G tehnoloģiju jautājums, kur ieņemt pozīciju nepavisam nebūs viegli. Tāpat turpināsies "vēstures futbols" ar Krieviju. 

""Vēstures futbols" noteikti turpināsies. Jautājums – kā pasniegsim savu vēsturi. Tā vien šķiet, ka Krievija no militārās diplomātijas šķietami pārgājusi uz vēstures ofensīvas diplomātiju. Tāpat būs jautājums par 5G un to, kāda būs Latvijas pozīcija. Tas nav tikai par 5G, tas ir par tehnoloģiju attīstību, par attiecībām ar Ķīnu un ASV," klāstīja Ārpolitikas institūta direktors.

Jaunu pavērsienu nesuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina izsludinātie grozījumi Krievijas konstitūcijā, kas liecina par varas nostiprināšanos. "Tas, kas mūs dara ļoti bažīgus, ir tas, ka starptautiskajām tiesībām vairs nebūs prioritātes pār nacionālajām tiesībām, kas ir pretrunā ar starptautisko tiesību būtību," sacīja ārlietu ministrs. 

Arī ASV un Ķīnas tirdzniecības strīdi, spriedze Tuvajos Austrumos, protesti, kas nerimst daudzās pasaules valstīs, tieši vai netieši skars arī Latviju. 

"Fundamentālā līmenī mums nebūtu jāgatavojas lielam karam Tuvajos Austrumos vai, pasarg Dievs, Austrumāzijā, bet skaidrs, ka spriedze pastāv un visos šajos notikumos ir arī nejaušības elements," sacīja Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošais pētnieks Toms Rostoks.

Sprūds piebilda, ka katrs gads nes jaunus izaicinājumus, tomēr vienlaikus arī jaunas iespējas. Vēl viens no Latvijas izaicinājumiem būs savu interešu aizstāvība starptautiskajās organizācijās. Tomēr dalība šajās organizācijās mums sniedz arī iespēju sniegt tām savu pienesumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti