Sadaļas Sadaļas

Krustpunktā

Krustpunktā izvaicājam Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu

Krustpunktā

Žurnālisti par atbalstu krīzes skartajiem, piketu Marsa parka idejas aizstāvībai

Krustpunktā diskusija: Izdienas pensijas un to slogs uz valsts budžetu

Arodbiedrības gatavas diskutēt par izdienas pensiju pārskatīšanu, bet grib kaut ko vietā

Iekšlietu darbinieku arodbiedrība un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība ir gatava izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanai, bet tad ir nepieciešams kaut kas tā vietā, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" teica Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Armands Augustāns.

"Labāk vienreiz par visām reizēm atrisināt, kuram ir tiesības saņemt izdienas pensiju un kuram jāpārskata, iesaistot sociālos partnerus," teica Augustāns. Viņš uzsvēra, ka izdienas pensiju saņēmējus tracina, ka katru gadu par šo jautājumu tiek runāts.

Vienlaikus Augustāns norādīja, ka iekšlietu struktūrās ir pārāk mazas algas, lai piesaistītu darbiniekus, ja izdienas pensiju vairs nav. Viņš aicināja politiķus izpētīt to, kā izdienas pensijas īsteno citās valstīs.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa norādīja, ka Latvija nākotnē, iespējams, nevarēs atļauties visiem izmaksāt izdienas pensijas, jo arvien jaunas nozares tās vēlas.

Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Krišs Lipšāns sacīja, ka ministrijas redzējums ir - izdienas pensijas ir jāpārskata, tas jautājums nevar palikt neatrisināts. Pēc viņa domām, šoreiz valdībai ir lielāka politiskā griba īstenot reformas.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs ("KPV LV") raidījumā norādīja, ka grūti runāt par politisko gribu šajā jūtīgajā jautājumā, ko nav varēts atrisināt jau desmitiem gadu. Viņš rosināja, ka varētu pārskatīt izdienas pensijas katrai nozarei atsevišķi, skatoties, kuriem vajadzētu pielikt klāt kādus labumus, lai neatņemtu motivāciju strādāt, piemēram, kā tas ir policijā.

Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības un veselības aprūpes eksperts Pēteris Leiškalns diskusijā uzsvēra, ka izdienas pensijas ir vēsturiska palieka no aizgājušajiem laikiem. Izdienas pensijas nav vajadzīgas, jo konkrētajā vecumā, piemēram, militārajā jomā tie ir pat 38 gadi, iespējams, cilvēks nevar vairs strādāt savā nozarē, bet viņš var pārkvalificēties. Viņaprāt, izdienas pensija pat nemotivē cilvēkus normāli attīstīt sevi, kad viņi ir briedumā, jo izdevīgāk ir iet izdienas pensijā.

Leiškalns uzsvēra, ka vajadzētu izdienas pensijas tarificēt, šo naudu iemaksājot saņēmējiem 3. pensiju līmenī, bet nākotnē vajadzētu normālu algu cilvēkiem maksāt tagad. Pēc Leiškalna teiktā, jauniem cilvēkiem naudu ģimenes uzturēšanai vajag tagad.

KONTEKSTS:

Valsts kontrole aprēķinājusi, ka valsts uzņemto saistību apmērs izdienas pensiju izmaksai nākotnē jau ir sasniedzis vismaz 4,5 miljardus eiro. Valsts kontrole jau iepriekš bija pievērsusies izdienas pensijām, kritizējot šo sistēmu. Bet aplēses par saistību apmēru tiek aprēķinātas pirmo reizi.

Labklājības ministrijā atzina, ka visi esošie speciālie izdienas pensiju likumi par tiem atbildīgajiem resoriem būtu jāpārskata, nosakot samērīgu pārejas periodu un izvērtējot gan izdienas pensijas piešķiršanas, gan izmaksas nosacījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt