Panorāma

PREZIDENTS TIEKAS AR SKELETONISTIEM UN BOBSLEJISTIEM

Panorāma

Par četru miljonu izkrāpšanu – pieci aizturētie

Pedagogi rīt tomēr piketēs

Arodbiedrība un valdība tomēr nespēj vienoties par pedagogu algu celšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kompromiss pedagogu algu jautājumā vēl nav panākts. Valdība piedāvā arodbiedrībai sākumā veikt reformas izglītības jomā un tad, ja arī valsts budžets nepiedzīvos kādu pēkšņu satricinājumu, runāt par algu celšanu jau no šī gada 1. septembra. Izglītības darbinieku arodbiedrība šādu piedāvājumu neuzskata par drošu. Lai arī arodbiedrības un politiķu diskusijas turpināsies trešdien, vienlaikus pedagogi neatkāpjas no saviem solījumiem rīkot piketu pie Saeimas nama.

ĪSUMĀ:

  • Valdība piedāvā skolotāju algas paaugstināt, ja notiks iecerētās reformas izglītības sistēmā un budžets pildīsies tā, kā iecerēts.
  • Skolotājus šāds piedāvājums neapmierina, un viņi rīt piketēs pie Saeimas.
  • Ministre atzīst – finanšu avota algām pagaidām nav.
  • Sarunas par skolotāju algām turpināsies rīt.

"Konkrēti mēs piedāvājam, ka no valdības puses mēs varētu budžeta otrajā lasījumā ierakstīt to arī budžeta likumā, ka,

 ja īstenosies šīs jau apsolītās un iecerētās reformas izglītības sistēmā un ja valsts budžets pildās tā, kā tas ir iecerēts, mēs darīsim visu, lai atrastu nepieciešamos līdzekļus, lai varētu paaugstināt pedagogu algas jau no 1. septembra,"

valdības piedāvājumu skaidroja premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Arodbiedrība un valdība tomēr nespēj vienoties par pedagogu algu celšanu
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

Uz žurnālistu jautājumiem gan viņš nevēlējās atbildēt. Arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) bija nerunīga.

Viņa tomēr piekrita pastāstīt, ka arī, viņasprāt, priekšnoteikums pedagogu algu paaugstinājumam ir budžeta izpilde, kā arī intensīvāks darbs pie skolu optimizācijas un efektivizācijas procesa.

"Kas ir redzams jau maija mēnesī - tajā brīdī, kad pašvaldības ir iesniegušas savu skolu stratēģiju un ir skaidri redzams, kā modelējas skolu tīkls. - tajā brīdī valdība ir gatava algu paaugstinājumu pieņemt no 2019. gada 1. septembra. Arodbiedrība uz šo pagaidām nepiekrīt, gaidot skaidru indikatīvu pozīciju, kas norādītu, kur ir finanšu avots. Finanšu avota šobrīd nav," stāstīja ministre.

Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga norādīja, ka vērtēs turpmākos priekšlikumus, ko cer sagaidīt trešdien, un sliktākajā gadījumā lems par pedagogu streiku.

"Vai tur būs pietiekami pierādīts, ka šo naudu var iegūt grafika izpildē - no tā būs atkarīgs, vai būs streiks vai nebūs. Šodienas izklāstītais mums nedod pietiekamus pierādījumus,

ka šo naudu var atrast ar tām idejām, kas tika izklāstītas no ministriem un premjera," teica Vanaga.

Viņa uzsvēra – skolu tīkla reforma nespēs nodrošināt trūkstošos deviņus miljonus eiro pedagogu darba samaksas paaugstinājumam, tāpēc viņa piedāvā šos jautājumus nošķirt.

"Arī šobrīd mēs dzirdējām: ja reformas iedos finansējumu, tad mēs septembrī varam runāt par darba samaksas paaugstinājumu. Mēs joprojām uzstājam, ka likums ir spēkā. Visi likumi šajā valstī ir jāpilda, un šodien dienas kārtībā ir pietiekami daudz reformu, kas skar pedagogu darba apjomu. Un mēs uzskatām, ka pedagogi ir pelnījuši šādu atalgojuma paaugstinājumu par 40 eiro, ņemot vērā šī brīža ekonomisko situāciju, reformu daudzumu, pats būtiskākais, spēkā esošo likumu pildīšanu," skaidroja arodbiedrības vadītāja.

Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" Vanaga arī uzsvēra, ka skolotāju uzdevums nav satraukties par reformām, jo viņu darbs ir mācīt skolēnus.

Trešdien plkst.9 arodbiedrība, valdības un parlamenta pārstāvji tiksies atkārtoti, lai tomēr nonāktu pie kopsaucēja, taču vienlaikus pie Saeimas notiks pedagogu darbinieku protests, kurā sola ierasties aptuveni 2500 skolotāju. Arodbiedrība neizslēdz iespēju rīkot arī streiku.

KONTEKSTS:

Iepriekšējā valdība pērn vasarā apstiprināja grafiku pakāpeniskai pedagogu algu celšanai. Vienlaikus noteikts, ka algu pieauguma grafiks ir indikatīvs. Proti, par reālu algu palielināšanu katru gadu valdība lemtu atsevišķi, jo plānā iestrādāts, ka tas notiks, tikai izpildoties konkrētiem faktoriem – jābūt valsts ekonomikas izaugsmei, skolu tīkla sakārtošanai, izglītības procesa uzlabošanai. 

Saskaņā ar grafiku zemākajai mēneša darba algas likmei pedagogiem jāpalielinās no pašreizējiem 710 līdz 750 eiro no šā gada  1. septembra, taču jaunā valdība secināja, ka 2019. gadā pedagogu algu palielinājums nenotiks. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") teica, ka valdība ir gatava meklēt risinājumus skolotāju algu palielināšanai, taču tie ir jārod izglītības sistēmā.

Tā kā valdība 5. martā, izskatot šā gada valsts budžetu, neatrada finansējumu minimālās pedagogu darba samaksas likmes celšanai, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība grasās šā gada 20. martā rīkot piketu pie Saeimas nama, kur pulcēsies vismaz 2500 arodbiedrības biedru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti