Arodbiedrība mudina atjaunot ilgāku un lielāku bezdarbnieka pabalstu

Covid-19 krīze ieilgusi, bezdarbs pieaug, tāpēc arodbiedrības uzskata, ka būtu jāatgriežas pie iepriekšējās kārtības, kad bezdarbnieka pabalstus izmaksāja ilgāk un lielākā apmērā, tāpat būtu jāpagarina termiņš palīdzības pabalstam, ko cilvēki saņem pēc bezdarbnieka pabalsta termiņa beigām, LTV “Rīta panorāmai” sacīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Viņš atzina, ka Covid-19 krīzes laikā valsts palīdzība nāk, tikai tā nesasniedz visus, kam tā ir nepieciešama.

Tāpēc arodbiedrības uzskata, ka jāatgriežas pie bezdarbnieka pabalstu  sistēmas, kas bija spēkā līdz 2020.gadam.

No 2020. gada bezdarbnieka statusu piešķir un pabalstu maksā astoņus mēnešus līdzšinējo deviņu mēnešu vietā. Labklājības ministrijā šādas izmaiņas pamatoja ar to, ka tas “motivētu ātrāku un efektīvāku atgriešanos darba tirgū un pilnvērtīgu iekļaušanos sociālās apdrošināšanas sistēmā”.

Pabalstu pirmos divus mēnešus izmaksā pilnā apmērā, par trešo mēnesi pabalsts ir 75% no pilnā apmēra, par piekto un sesto mēnesi izmaksā 50%, bet par septīto un astoto mēnesi – 45% apmērā no piešķirtā pabalsta.

Pirms izmaiņām bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums bija deviņi mēneši 12 mēnešu periodā no pabalsta piešķiršanas dienas. Pirmos trīs mēnešus personai pabalstu izmaksāja pilnā apmērā, nākamos trīs mēnešus 75%, bet pēdējos trīs mēnešus 50% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta.

Baldzēns atzina, ka varēja samazināt pabalstu, kamēr nebija tieši darbavietu deficīts, varēja tā rīkoties un mudināt aktīvāk doties meklēt darbu. Bet šobrīd situācija ir atšķirīga, bezdarbs pieaug, norādīja Baldzēns.

Viņš arī pauda, ka būtu jāpagarina bezdarbnieka palīdzības pabalsta termiņš. Pašlaik noteikts, ka šo 180 eiro ikmēneša pabalstu bezdarbnieki, kuriem beidzies bezdarba pabalsta termiņš, var saņemt līdz 30. jūnijam.

Baldzēns norādīja, ka termiņš būtu jāpagarina tiem cilvēkiem, kuri reāli nevar atrast darbu un kuriem atliek cerēt vien uz pašvaldības palīdzību.  

Gandrīz pirms gada, sākoties pirmajai ārkārtējai situācijai, ko valdība izsludināja Covid-19 izplatīšanās dēļ, labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") pauda, ka, iespējams, būs jāpārvērtē bezdarbnieka pabalsta ilgums, ja ieilgs Covid-19 radītā krīzes situācija.

Pēc samērā mierīgas vasaras Covid-19 izplatība atkal strauji pieauga, un kopš novembra spēkā ir jau otrā ārkārtējā situācija, kas pašlaik ir pagarināta līdz 6. aprīlim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt