Ārkārtējās situācijas pagarinājumu paredz vismaz līdz mēneša beigām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Svētdien noslēdzas pašlaik Covid-19 izplatības dēļ noteiktais ārkārtējās situācijas termiņš, bet valdība šīs nedēļas sēdēs plāno pieņemt lēmumu par ārkārtējās situācijas pagarināšanu. Līdz ar to saglabāsies vairums pašlaik valstī noteikto ierobežojumu. 

ĪSUMĀ:

  • Pašlaik saslimstība ar Covid-19 mazinās, bet līdz pieņemamai robežai vēl tālu.
  • SPKC: Pie pašreizējās tendences pieņemamo robežu var sasniegt mēneša beigās.
  • SPKC: Ja tendence nesamazināsies tik ātri, var paiet arī ilgāks laiks.
  • EM gatavo regulējumu, ka veikali varēs atsākt darbu, kad saslimstība mazināsies.
  • Tirgotāji: Iepirkties var droši, ierobežojumus var mazināt.
  • KM gatavo atbalstu radošajām pašnodarbinātajām personām dīkstāves laikā.

Ārkārtējās situācijas pagarinājumu paredz vismaz līdz mēneša beigām
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Ārkārtējā situācija un ar to saistītie ierobežojumi būs jāpagarina vismaz līdz februāra beigām. Tas izriet no Covid-19 izplatības statistikas datiem, kuros gan fiksēta Covid-19 izplatības mazināšanās, bet vēl neizdodas tuvoties ne vairāk kā 200 gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem 14 dienu laikā vai ne vairāk par 270 jauniem gadījumiem dienā. (Uz 1. februārī kumulatīvais rādītājs bija 550,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju).

Pašlaik Covid-19 izplatība Latvijā ir krietni augstāka. Izteiktā prognoze ir optimistiska, atzina Slimību profilakses un kontroles centra speciālists Jurijs Perevoščikovs.

“Ja pašreizējā samazinājuma tendence turpināsies, mēs varam sasniegt šo līmeni ap 23. vai 28. februāri. Tas gan ir diezgan optimistisks scenārijs, un gadījumā, ja saslimstības samazinājuma tendence kādas dienas vai nedēļas apstāsies, šis laiks varētu būt ilgāks,” sprieda SPKC pārstāvis.

Līdz ar to paredzams, ka vēl vairākas nedēļas spēkā būs esošie pulcēšanās ierobežojumi, ierobežota pasākumu norise iekštelpās un mājsēdes regulējums nedēļas nogalēs vakaros.

Savukārt brīdim, kad epidemioloģiskā situācija būs uzlabojusies, Ekonomikas ministrija gatavo plānu tirdzniecības atsākšanai plašākā veikalu lokā ar papildu prasībām par platību katram apmeklētājam un viņu uzskaiti.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs gan uzskata, ka pietiekami stingrs ir jau esošais regulējums.

“Jau pašreizējie noteikumi nodrošina drošu iepirkšanos un jau šobrīd pārsniedz Eiropas Savienības dalībvalstīs noteiktās prasības. Esam aicinājuši noņemt tirdzniecības ierobežojumus darba dienās. Nerunājot par to, ka vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs, piemēram, Igaunijā, nav nekādu ierobežojumu tirdzniecībā,” sacīja Danusēvičs.

Covid-19 situācijai turpinoties, valdība paplašina atbalsta pasākumus dažādām nozarēm. Pagājušajā nedēļā ministri lēma paplašināt potenciālo atbalsta saņēmēju loku apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Izstrādāti jauni kritēriji, piemēram, par apgrozījuma kritumu vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu pērn laikā no augusta līdz oktobrim. Šo plānu gan vēl saskaņos Eiropas Komisija.

Savukārt Kultūras ministrija izstrādā plānu, kā nodrošināt 500 līdz 1000 eiro atbalstu radošajām pašnodarbinātajām personām dīkstāves laikā. Kritēriju izstrāde pabalsta saņēmēju noteikšanai gan būs ļoti sarežģīta, jo daļa potenciālo pabalsta saņēmēju turpina darbu citā profesijā, piemēram, ir pedagogi, intervijā Latvijas Radio izteicās Pašnodarbināto mūziķu biedrības vadītājs Kaspars Zemītis.

“Ir tādi, kuri šobrīd ir uz diezgan liela izmisuma robežas, teikšu godīgi. Ir, protams, mūziķi, kuriem ir kādi uzkrājumi. Stādieties priekšā, mums ir arī ļoti populāri mūziķi, kuriem šobrīd ir smagi. Es domāju, ka šobrīd šie 500 līdz 1000 eiro ir teorētisks cipars, un šobrīd būs nopietnas sarunas, lai identificētu tos radošos, kuriem šī palīdzība ir vajadzīga,” sacīja Zemītis.

Jaunākie dati liecina, ka laikā no aizvadītā gada 1. decembra līdz janvāra beigām Valsts ieņēmumu dīkstāves pabalstus un algu subsīdijas kopumā izmaksājis par kopumā 27,7 miljoniem eiro. 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Tomēr saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim, un līdz tam spēkā ir stingri ierobežojumi, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti