Arī zirgi jāvakcinē – pret zirgu herpes vīrusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Savā ziņā distancēšanās un mājsēde tagad martā ir jāievēro arī zirgiem, jo Eiropā pēc zirgu herpes vīrusa uzliesmojuma Spānijā ir atceltas visas sacensības visās disciplīnās līdz aprīļa sākumam. Vai par šī vīrusa uzliesmojumu jāuztraucas arī Latvijas zirgaudzētavās?

Arī zirgi jāvakcinē – pret zirgu herpes vīrusu
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

''Noteikti ir satraukums, ļoti daudz arī mums cilvēki prasa, arī tie privātīpašnieki, kas tur pie mums zirgus, protams, interesējas,'' apstiprina Valmiermuižas staļļa vadītāja Rufīna Juraša, jo – lai arī šīs slimības uzliesmojums ir it kā tālu, protams, ir bažas par šī vīrusa izplatību, un zirgu audzētājiem šī slimība nav sveša.

''Par šo slimību, protams, ir zināms, tā jau arī ir bijusi Latvijā, bet viņa nebija tik agresīvā formā un neizplatījās tik intensīvi. Visi sportisti par to zina, un visi sporta zirgi ir vakcinēti, arī mums ir vakcinēti visi sporta zirgi, kas pārvietojas no staļļa uz stalli, no sacensībām uz sacensībām,'' apliecina Juraša.

Šī vīrusa uzliesmojumi pasaulē ir ik pa laikam, atsevišķi gadījumi ir bijuši arī Latvijā.

''Equine herpes vīruss – tātad zirgu herpes vīruss, un viņu vēl mēdz dēvēt par rinopneimoniju; to var pārnest no zirga uz zirgu gan tieši, gan ar inventāru,'' saka Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

Lai arī slimība šobrīd Latvijā nav konstatēta, tomēr Pārtikas un veterinārajā dienestā uzsver, ka ir būtiski arī profilaksei ievērot visus drošības pasākumus, tiem vairāk uzmanība tagad tiek veltīta arī Valmiermuižas stallī.

''Visvairāk šo slimību no staļļa uz stalli var pārnēsāt veterinārārsti vai kalējs, kas ir pabijis citās novietnēs, viņš jau arī nevar zināt, kā tur ir, – vai ir vakcinēti vai nav. Jāievēro tādi drošības nosacījumi, jābūt arī tīrām drēbēm, lai nevar pārnēsāt,'' klāsta Juraša.

Slimības lipīgumu apliecina arī tās uzliesmojums Spānijā, kur sacensībās saslima vairāki desmiti zirgu, pēc tam tā tika konstatēta staļļos Francijā, Beļģijā, Holandē, Vācijā, vairāki zirgi ir arī miruši.

''Šis vienkārši ir tāds kārtējais, plašais un arī tāds smags uzliesmojums. Ja mēs paskatāmies kopumā, tad ir pilnīgi visi priekšnoteikumi, lai šī slimība uzliesmotu, jo tā ir vieta, kur lielā skaitā koncentrējas dzīvnieki, un šiem dzīvniekiem līdz ar to ir arī zināms stress, sacensības, kā arī tā ir jauna vieta, kur viņi tiek turēti. Kas ir herpes vīruss? Herpes vīruss ir tas, kas sēž organismos iekšā, un kaut kādā stresa vai imunitātes pazemināšanās brīdī viņš uzliesmo ar tādu lielu sparu un notiek saslimšana,'' skaidro Ulmanis.

Sacensībās Spānijā ar saviem zirgiem piedalījās arī Latvijas vadošais konkūrists Kristaps Neretnieks.

''Mūsu zirgi bija jau prom no Valensijas, kad sākās akūti šī vīrusa uzliesmojums, man trīs zirgi bija šinī riska zonā, bet tas bija tieši pirms šī uzliesmojuma, tā ka teorētiski arī mani zirgi varēja saslimt. Bet nu ir pagājušas teju četras nedēļas, kopš mani zirgi tur bija, bet viņiem nekādu pazīmju nav; tas inkubācijas periods ir no trim līdz desmit dienām, tā kā es varu justies droši,'' par saviem zirgiem Kristaps Neretnieks ir drošs, bet tas, ka šobrīd Eiropā ir atceltas visas sacensības, ietekmē viņa gatavošanos Tokijas olimpiskajām spēlēm:

''Tas saīsina gatavošanās laiku līdz olimpiskajam līmenim. Šinī sportā ir tā, ka, mājās sēžot, nevar uz olimpiādi sagatavoties, mums būs par vienu mēnesi mazāk laika.''

Latvijā saistībā ar pandēmijas ierobežojumiem visas jāšanas sporta sacensības jau ir atceltas kopš rudens, un tas arī mazina satraukumu, ka vīrusa izplatība varētu būt arī pie mums.

''Ar gājputniem neatlidos šī slimība pie mums, bet, protams, ir jāpadomā par to, jo var jau būt, ka ne tikai Spānijā tā ir, arī Latvijā varbūt ir zirgi, kas ir šīs slimības nēsātāji kaut kādā latentā formā, un, ja tu nepārliecinoties ielaid savā stallī nepārbaudītus zirgus, tad šāda slimība var uzliesmot,'' norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

Latvijas Jātnieku federācija savā mājaslapā ieteikusi zirgu īpašniekiem uzmanīt to veselības stāvokli, lai laikus pamanītu slimības simptomus, kā arī īpašu uzmanību pievērst ievestajiem zirgiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti