Arī Valkā satraukums par «legālo narkotiku» izplatību

Tā ir cīņa ar vējdzirnavām – šī brīža situāciju, tā saukto, legālo narkotiku tirdzniecībā vērtē gan pašvaldībās, gan policijā. Ja viela nav aizliegto sarakstā, tad policijai atliek meklēt dažādus sīkus pārkāpumus un pat, ja arī tirgotavu izdodas slēgt, tad pēc brīža ir nomainīta firma un bodīte atkal strādā.

Savukārt iedzīvotāji raksta protesta vēstules, vai ķeras pie radikālākiem soļiem – izsitot veikaliņu skatlogus, un tādi gadījumi valstī ir bijuši jau septiņi. Bet kā situāciju varētu uzlabot Saeimā pieņemtie grozījumi likumā "Par narkotisko un psihotropo vielu aprites kārtību". Tie paredz, ka jaunām  vielām, kas vēl nav iekļautas aizliegto  sarakstā, var piemērot pagaidu aizliegumu uz laiku līdz 12 mēnešiem, izņemot tās no tirdzniecības.

„Nāk, viens no bērniem aiziet aiz stūra, otrs pie būdiņas. Ir interese," tā par novēroto pie ūdenspīpju tīrīšanas līdzekļu veikaliņa Valkā stāsta tam blakus esošā taras punkta darbiniece. Valkas iedzīvotāji pauž satraukumu un aizdomas, ka šajā bodītē var iegādāties tā sauktās legālās narkotikas.

Visvairāk satraukuma jau ir vecākiem, šobrīd pilsētas skolās uzsākts izskaidrošanas darbs, bet kā uzskata valcēniete Inga Karpova, var jau izskaidrot šo vielu bīstamību, bet kā lai bērnam paskaidro, kāpēc tās tirgo legāli. „Kad es savai 12 gadus vecajai meitai izstāstīju, viņa man jautāja – mammu, vai no tā var nomirt? Es sacīju, ka ir gadījumi, kad nomirst. Bet tad viņa jautāja, kāpēc pieaugušie atļauj tirgot kaut ko tādu bērniem? (..)" stāsta Karpova.

Vidzemes reģiona Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Raimonds Kronbergs uzsver, ka tirgotāji vadās pēc principa „kas nav aizliegts, tas ir atļauts".

Šobrīd Vidzemē ir divas šādas tirgotavas Valmierā un Valkā, Cēsīs, tās darbību izdevās apturēt, jo tika atrasta aizliegta viela. Savukārt Valmierā pēc konstatētajiem dažādiem pārkāpumiem, tirgotavas darbība atjaunojās jau zem citas firmas.

Šobrīd jau šo bodīšu darbību, kā stāsta Valkas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Viesturs Zariņš jau nevar ietekmēt arī pašvaldība, atļaujot, vai aizliedzot atvērt šādu veikalu. „Pašvaldība dod atļauju tirdzniecību tirgum un veikaliem (..) Pat, ja būtu šis saskaņojums būtu nepieciešams, un mēs meklētu iemeslu, lai to nedarītu, mums to nebūtu tiesību to darīt," atzīst Zariņš.

Likuma grozījumi, kas drīzumā stāsies spēkā  ļaus šīs vielas izņemt no tirdzniecības uz pārbaudes laiku līdz 12 mēnešiem. Šobrīd bija tā, ja policija uz aizdomu pamata izņēma kādu vielu, bet tā nebija aizliegto sarakstā, tad tā bija jāatgādā atpakaļ.

Jaunais regulējums būs būtisks arī muitas dienestiem, ļaujot iespējamās, kaitīgās vielas  aizturēt jau uz valsts robežas, līdz ar to ierobežot to izplatību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt