Dienas ziņas

Nepabeigtie būvdarbi rada neērtības Ozolnieku iedzīvotājiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Arī bēgļi no Ukrainas cieš no telefona krāpniekiem

Arī Ukrainas kara bēgļi Latvijā cieš no telefonkrāpniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Telefona zvanus no krāpniekiem, kuri uzdodas par banku darbiniekiem, iedzīvotāji saņem laiku pa laikam, nu tādi viltus zvani sākuši atskanēt arī Latvijā mītošo Ukrainas kara bēgļu telefonos. Nesen tādā situācija nonāca arī kāda ukrainiete Ventspilī, kura šajos svētkos jau devusies atpakaļ mājās un vēlējās pabrīdināt citus savus tautiešus.

Svētku steigā daudzi var nepamanīt, ka sarosījušies arī krāpnieki un no privātajiem banku kontiem vai uzņēmumu kontiem ar telefona zvanu starpniecību ļaundari mēģina iegūt konfidencionālu informāciju. Latvijā iebraukušie kara bēgļi no Ukrainas nav izņēmums. Nepārzinot Latvijas banku darbības principus viņi ir laba mērķauditorija krāpniekiem. 

Kristīne Kostinova, kura Latvijā no Ukrainas pilsētas Odesas iebrauca martā, ir jau saskārusies ar šādu informācijas nozagšanas mēģinājumu.

Kostinova stāstīja: "Tā kā es ikdienā esmu aizņemta māmiņa, tad es varu nepievērst uzmanību detaļām. Un es atbildēju uz zvanu. Pie manis vērsās krievu valodā bankas darbinieks. Un man pat īsti nepateica, no kuras bankas."

Kristīne Kostinova ar meitu
Kristīne Kostinova ar meitu

Ukrainietes gadījumā no apzagšanas paglāba vien tas, ka viņas kontā nebija naudas, tāpēc krāpnieciskā telefonsaruna ātri tika pārtraukta.

Kostinova sacīja: "Vai jūs apstiprināt tādu un tādu informāciju? Un tagad pārbaudīsim summu jūsu bilancē. Es saku, labi. Kāda summa ir jūsu bilancē? Es saku, 11 centi. Jā, labi. Apstiprinām šo informāciju. Jums piezvanīs turpmākām darbībām. Viss būs labi, jūsu konts ir drošībā. Un nolika klausuli. Es vēl nodomāju, jā, protams, viss droši, jo kurš tad zags 11 centus."

Banku speciālisti atgādina, ka banka nekad nezvana un nesūta klientiem e-pasta vēstules ar lūgumu izpaust privātos datus, tādus kā konta numuru, PIN kodus, maksājumu kartes numuru, internetbankas pieejas paroles. Tāpat banku speciālisti runā valsts valodā.

"Swedbank" pārstāvis Jānis Krops norādīja: "Mums nav jāzina jūsu internetbankas lietotājvārds, strādajot bankā. Mums nav jāzina jūsu personas kods. Ja jūs izpaužat jūsu lietotājvārda datus, ko tas nozīmē? To, ka krāpnieks, kurš tiešām nezina jūsu datus, ar veiklu mēli izvilina to, ka jūs izstāstāt. Viņš notēlo, ka ir bankas darbinieks, ievada jūsu datus un jūs ielaižat savā internetbankā. Tā ir milzīga atšķirība."

Ja tomēr nauda ir pārskaitīta krāpniekam, pēc iespējas ātrāk par to jāziņo bankai un policijai. Maksājumu karšu darījumos izdevies atgriezt zaudēto naudu līdz pat 50% gadījumu.

Tikmēr Kostinova ir nolēmusi slēgt savus bankas kontus Latvijā, jo kopā ar mazo meitu Kiru tieši Ziemassvētkos viņas ir atgriezušās Ukrainā, un Otrajos Ziemassvētkos vilcienā Kostinova nosvinēja savu 26. dzimšanas dienu.

"Tā bija labākā dāvana manā dzimšanas dienā. Šī nedēļa pirms Jaungada man vienmēr bijusi īpaša, ģimenes lokā. Svētā Nikolaja diena, dzimšanas diena, Jaunais gads. Šīs septiņas dienas, kad esam kopā ir ar īpašu atmosfēru, pat ja ir karš. Baidījos, ka man neļaus braukt mājās, tomēr mēs ar vīru un vecākiem vienojāmies, ka braukšu," pastāstīja ukrainiete. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti