Arī trešajā piegājienā Rīgas domes opozīcijai neizdodas «nogāzt» Ušakovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas domes (RD) opozīcijai ārkārtas sēdē pirmdien, 11. februārī, pēc ilgākām debatēm neizdevās panākt RD priekšsēdētāja Nila Ušakova ("Saskaņa") atbrīvošanu no ieņemamā amata. Par Ušakova atbrīvošanu no amata balsoja 21 Rīgas domes deputāts, bet pret - 33 deputāti. Šā Rīgas domes sasaukuma laikā šis jau bija trešais mēģinājums "gāzt" Ušakovu.

Ziņotājs par likumprojektu Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") pauda, ka nav runa tikai par pēdējās dienās izskanējošo informāciju saistībā ar iespējamiem korupcijas gadījumiem, bet arī par to, ka Rīgā ir auguši ūdens un apkures tarifi. Politiķis arī apelēja pie "Gods kalpot Rīgai" deputātu sirdsapziņas, sakot, ka "Saskaņas" kuģis grimst un ir pēdējās iespējas izvairīties no līdzīga likteņa.

"Sabiedriskā transporta biļetes mēra vadībā augušas trīskārtīgi. Pasažiertu skaits 10 gados samazinājies uz pusi. Nav izdevies atrisināt bērnudārzu rindas, kritušās investīcijas. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) pirms diviem gadiem veica ekspertīzi un secināja, ka viena no lielākajām Latvijas ekonomikas bremzēm ir Rīgas pārvaldība un sadarbība ar Pierīgas pašvaldībām. Rīga ir piesārņotākā Baltijas galvaspilsēta. Rīgu Ušakova laikā pametuši 60 000 iedzīvotāju," teica Ķirsis.

Rīgas domē opozīcijā esošās Nacionālās apvienības pārstāvis Ģirts Lapiņš debatēs tikmēr uzsvēra - ir pienācis brīdis, kurā deputātus satrauc iespēja, ka domes priekšsēdētājs varēti tikt aizvests rokudzelžos un tikt apcietināts. "Tāpēc šis ir viegls balsojums - atbrīvot vadītāju, kurš zaudējis morālas un ētiskas tiesības atrasties amatā. [Bijušas vicemērs Andris] Ameriks, visu cieņu, saprata, ka tā turpināt nevar. Mēs esam savākušies, lai izdarītu pēdējo epizodi visā korupcijas murgā," teica Lapiņš.

Viņam oponēja Baiba Rozentāle ("Saskaņa"), sakot, ka tiek pieredzēti uzbrukumi nevis tikai Rīgas domes priekšsēdētājam, bet gan arī Latvijas lielākās kreisās partijas priekšsēdētājam. Rozentāle sestdien apmeklējusi Ušakova atbalstam veltīto protesta akciju, kurā dzirdējusi atzinīgus vārdus par Rīgas domes darbu. "Mums ir ērts sabiedriskais transports, ir izremontētas skolas un pabalsti. Rīgas ilgtermiņa attīstības stratēģijā tas viss ir atspoguļots. Līdzšinējais domes priekšsēdētājs māk vadīt pilsētu," teica Rozentāle.

Savukārt "Saskaņas" deputāts Aleksejs Rosļikovs pārmeta Ķirsim dažādu melu izplatīšanu. "Kad Rīgas dome ir sasniegusi tādu pašu budžetu kā [Jānim] Birkam?  Taču pa to laiku ir attīstīt parki, bērnudārzi... viss ir izdarīts. Kad "Saskaņa" pārņēma Rīgu, cik liels bija pilsētas parāds? Miljards! Cik Rīgai tagad ir uzkrājumu uz konta? Vairāk par 90 miljoniem. Jūsu vienīgā motivācija ir varas pārņemšana," teica Rosļikovs.

"Saskaņas" deputāta teikto apstrīdēja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pārstāve Linda Medne, uzsverot, ka konta atlikums nenozīmē pozitīvu bilanci. "Tie ir nesamaksātie maksājumi uz gada beigām, kas paredzēti uz nākamo gadu. Piemēram, algas. Budžeta deficīts ir 35 miljoni eiro. Uz kā rēķina ir samazinājies budžeta deficīts? Gada beigās par 200 000 auguši papildu soda naudu ienākumi, palielinājušies ienākumi no nodevām uzņēmējdarbīai. [Tikmēr] samazinājušās ir sociālo maksājumu naudas," sacīja Medne.

Vairāk nekā divu stundu ilgo debašu noslēgumā tribīnē kāpa arī Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa"), kurš izteica pateicību visiem rīdziniekiem un saviem atbalstītājiem, kā arī norādīja uz galvaspilsētā paveiktajiem darbiem. "Mums ir bedres, bet pretī katrai bedrei varam likt sakoptu skolu, jaunu stadionu, atbalstu pensionāriem un sociālas programmas. Nekļūdās tie, kas savā dzīvē nav neko paveikuši. Nekļūdās tie, kuri ar partijas kongresa lēmumu raujas pie varas," teica Ušakovs.

Lai stiprinātu savus argumentus, “Saskaņa” uz ārkārtas sēdi bija saaicinājusi arī mēra atbalstītājus, kuri aizņēma visu viesu sektora balkonu, un ar skaļām ovācijām vai ūjināšanu aktīvi pauda savu attieksmi pret sēdē notiekošo.

KONTEKSTS:

KNAB 2018. gada novembrī sāka kriminālprocesu par pašvaldības uzņēmuma "Rīga satiksme" iepirkumiem. KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi un noslēgtie līgumi - par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi. Saistībā ar šo lietu aizturētas sešas personas Latvijā un vēl divas Polijā.

Raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5%-7%. Trīs iepirkumu summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro. Tātad kukuļos varētu būt samaksāti 13 līdz 20 miljoni eiro.

Tiesa apmierināja sešus KNAB lūgumus, apcietinot tā dēvētājā "Rīgas satiksmes" korupcijas lietā aizturētos. Tiesas namu, saslēgti roku dzelžos, atstāja uzņēmējs Māris Martinsons, uzņēmumā "Rīgas satiksme" par iepirkumiem atbildīgais Igors Volkinšteins, "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozāks, viņa sadarbības uzņēmuma vadītājs un partijas "Gods kalpot Rīgai" biedrs Aleksandrs Krjačeks, kā arī "Rīgas satiksmes" bijušais vadītājs Leons Bemhens. Apcietinājums piemērots arī uzņēmējam Edgaram Teterovskim, kurš uz tiesu veselības problēmu dēļ netika atvests. Visbargākais drošības līdzeklis netika piemērots tikai vienai lietā aizturētajai personai. Neoficiāla informācija liecina, ka tā ir uzņēmēja Elīna Kokina.

Savukārt 2019. gada janvārī KNAB veicis kratīšanu Rīgas mēra Nila Ušakova ("Saskaņa") kabinetā Rīgas domē un dzīvesvietā. Ušakovam lietā neesot nekāda statusa, un viņš negrasās atkāpties no amata.

Par Ušakova atcelšanu no amata Rīgas domes deputāti diskutēja arī 14. decembrī un 18. decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti