Arī studenti cer uz atbalstu cenu kāpuma dēļ

Lielāks valsts atbalsts nepieciešams arī studējošajiem, tā Latvijas Radio skaidro uzrunātās studentes. Šobrīd īpaši cenu pieaugumu izjūt tie studenti, kuriem jau iepriekš mācības atļauties bija grūtāk. Latvijas Studentu apvienībā prognozē, ka daļa strādājošo studentu varētu drīzumā izšķirties par labu darbam, nevis studijām, jo abus apvienot vairs nespēs.

Viena no finansiāli mazāk aizsargātajām grupām ir studenti, kuriem šis laiks, kad strauji pieaug energoresursu un pārtikas cenas, kā arī ir ierobežotas darba iespējas, ir sarežģīts. Latvijas Studentu apvienībā jau vērsa uzmanību uz to, ka šobrīd palielinās plaisa starp studentiem, kuri var studijas atļauties, un tiem, kuriem ar to iet grūti. Labākā situācijā ir tie, kuri studē par valsts budžeta līdzekļiem, tādi ir aptuveni 40% Latvijas studentu. Arī Lāsma Līga Reisa no Rīgas Tehniskās universitātes.

Arī studenti cer uz atbalstu cenu kāpuma dēļ
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

"Jāsaka godīgi, ka cenu pieaugums ir diezgan pamanāms. Apkures rēķini ir pieauguši diezgan pamatīgi šajā sezonā, arī elektroenerģijas cenas ir pieaugušas, un arī pārtikas cenas ir pieaugušas. Mums kā studējošajiem sāk kļūt grūti izdzīvot. Palielinās nevienlīdzība studentu vidū. Tie, kas ir stabilā finansiālā situācijā, tie šo krīzi var pārdzīvot.

Bet tiem, kas ir mazāk nodrošināti, mēs šeit varētu prognozēt pat atbirumu. Jo studējošais vairs nebūs pārliecināts par to, ka viņš var izdzīvot, tikai studējot," izteicās Reisa.

Viņa pašlaik dzīvo kopā ar vecākiem. Tas esot milzīgs atbalsts šajā laikā. Paralēli studijām Reisa darbojas Latvijas Studentu apvienībā. Viņa uzskata, ka šajā laikā var pastiprināties kāda negatīva tendence, proti, daļa strādājošo studentu izvēlēsies darbu, nevis studijas. Vienlaikus citi studijas pametīs, jo zaudē darbu, piemēram, apkalpojošajā sfērā.

Latvijas Radio aprunājās arī ar Ventspils Augstskolas studenti Patrīciju Martu Bērziņu. Viņa arī studē budžeta grupā un dzīvo kopmītnēs.

"Energoresursu cenu kāpums varbūt vēl tik ļoti neietekmē tos, kuri dzīvo dienesta viesnīcā, jo īres maksa pagaidām vēl nav palielinājusies. Bet no studentiem, kuri dzīvo ārpus viesnīcas, es esmu dzirdējusi, ka viņi ļoti izjūt šo cenu kāpumu. Un par pārtiku veikalos – kā jau visiem Latvijas iedzīvotājiem, ir ļoti nepatīkams pārsteigums ieiet veikalā un redzēt, ka, piemēram, mūsu mīļākais jogurts ir pacēlies cenā par 20 centiem nedēļas laikā," komentēja Bērziņa.

Viņa skaidroja, ka tagad daudz vairāk plāno izmaksas, meklē lētāku pārtiku, kā arī atliek naudu laikam, kad cenu pieaugums būs vēl lielāks. Abas studentes uzskata, ka tieši studējošajiem šajā laikā jāsaņem lielāks valsts atbalsts. Viens no variantiem ir stipendijas veidā. Pašlaik joprojām ir spēkā palielinātais stipendijas apjoms, taču tas ir mazāks nekā pērn, kad tie bija 200 eiro mēnesī. Šobrīd maksā 140 eiro. Tomēr stipendija pieejama vien nelielai daļai no budžeta grupas studentiem. Kopumā Latvijā stipendiju saņem aptuveni 5% studējošo.

Studentes uzskata, ka stipendiju varētu maksāt iepriekšējā 200 eiro apjomā un paplašināt to saņēmēju loku, tomēr paralēli ir jādomā arī par atbalstu tiem studējošajiem, kuri mācās par saviem līdzekļiem.

KONTEKSTS:

Valdību veidojošie politiskie spēki – "Jaunā Vienotība" , Nacionālā apvienība, "Attīstībai/Par!" un Jaunā konservatīvā partija  – ir konceptuāli vienojušies par 250 miljonu eiro atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām. Ģimene varēs saņemt 50 eiro ikmēneša pabalstu par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam. Studentu apvienības vadītājs jau iepriekš intervijā Latvijas Radio uzsvēris, ka jādomā, kā papildus stimulēt studējošos.

Atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, līdz šā gada maijam, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, kas piešķirts daļai sabiedrības, tiks sniegts līdz šī gada beigām.

Galīgo lēmumu par atbalsta paketi plānots pieņemt valdības sēdē otrdien, 25. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt