Arī Rīgā notiks klimata pārmaiņu problēmu aktualizēšanas gājiens

Šodien vairāk nekā 90 valstīs pasaulē, tostarp arī Latvijā, notiks „Globālais streiks nākotnei”. Latvijā protesta akcija notiks kā gājiens no Ministru kabineta līdz Saeimai, un to rīko neformālā jauniešu kustība “Fridays For Future Latvia”.

Arī Rīgā notiks klimata pārmaiņu problēmu aktualizēšanas gājiens
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Kā stāsta kustības pārstāve Laura Treimane, streika pamatā ir fakts, ka cilvēku darbības rezultātā klimats strauji mainās, taču kopš Parīzes klimata vienošanās 2015. gadā nav sekojušas vērā ņemama rīcība, lai novērstu globālo klimata krīzi. Līdzīgas akcijas kustība plāno rīkot arī turpmāk.

''Šodien notiks klimata pārmaiņām veltīts gājiens, kurā paredzam ļoti lietu sabiedrības iesaisti, īpaši jauniešu un bērnu piedalīšanos,'' saka Treimane. ''Plānotais sākums ir plkst. 15.30 Vērmanes dārzā, un mēs kustēsimies no Ministru kabineta līdz Saeimai. Gājiena mērķis ir pieprasīt steidzamu un tūlītēju rīcību no valdības puses klimata pārmaiņu mazināšanā, jo pašlaik tas netiek darīts pietiekami. Šo gājienu organizē globālā kustība „Fridays For Future” , kuras iedvesmas avots ir Grēta Tūnberga. Viņa ir 16 gadus veca klimata aktīviste no Zviedrijas, kura jau kopš augusta katru nedēļu protestē pie Zviedrijas parlamenta. Tādā veidā viņa ir iedvesmojusi arī citas valstis un jauniešus rīkot šādus pasākumus.''

Skolēni pieprasa politiķu rīcību cīņā pret klimata izmaiņām un vides problēmām.
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Šodienas mītiņi notiek zem saukļa „Globālais streiks nākotnei”, skolēnus, studentus un jauniešus aicinot piedalīties demonstrācijās un pieprasīt politiķu rīcību klimata izmaiņu apturēšanā un Parīzes klimata vienošanās īstenošanā. Pēdējo nedēļās ik piektdienu desmitiem tūkstoši skolēnu jau gājuši ielās tādās valstīs kā Vācija, Francija, Beļģija un Lielbritānija. Politiķi akcijas vērtē pretrunīgi, jo skolēni kavē stundas. Tomēr viņu aktivitāti atzinīgi novērtējusi, piemēram, Vācijas kanclere Angela Merkele un Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārdena.

Demonstrāciju kustību aizsāka 16 gadus vecā zviedru pusaudze Grēta Tūnberga. Viņa kopš augusta katru nedēļu protestējusi pie Zviedrijas parlamenta ēkas Stokholmā, pamazām gūstot arvien plašāku atpazīstamību. Zviedrijā Tūnberga pagājušajā nedēļā atzīta par „gada sievieti”. Bet Norvēģijas parlamentārieši rosinājuši viņai šogad piešķirt Nobela miera prēmiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti