Dienas ziņas

Tauvotāju darbs ostās

Dienas ziņas

Krievija aptur Igaunijas piena piegādi

Betlēmes silīte rada Ziemassvētku sajūtu

Arī Riebiņu baznīcā iekārto Betlēmes silīti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tradīcija figurāli atainot Kristus piedzimšanu Eiropā izplatījusies 13. gadsimta sākumā. Leģenda vēsta, ka pirmo Betlēmes silītes atveidu pagatavojis svētais Asīzes Francisks. No 17. gadsimta Betlēmes silītes modeļus ļaudis sāka izstādīt arī savās mājās - visizplatītākais bija Betlēmes silītes modelis maza stallīša veidolā ar apgleznotām koka figūriņām. Arī tagad Betlēmes atveidojums Ziemassvētku laikā ir katrā katoļu baznīcā, atgādinot par to, ka Jēzus ir nācis pie mums kā mazs, nevarīgs bērniņš.

Rītā pirms Ziemassvētkiem Riebiņu Romas katoļu baznīcā jau agri ir liela rosība. Draudzes jaunieši, vecākiem un vecvecākiem piepalīdzot, steidz iekārtot Betlēmes silīti. Tas ir liels notikums, ko parasti gaida katru gadu. „Mūsu draudzes bērni labprāt savas ikdienišķās lietas atliek, lai mēs tā visi draudzīgi kopīgi varētu šo darbu darīt - Betlēmi taisīt (..) Katrs izsaka savas idejas. Kaut kā savādāk cenšamies savu baznīciņu izpušķot," stāsta draudzes locekle Anita Rudzāte.

Šogad nav lielas [Ziemassvētku] sajūtas, tāpēc, ka nav sniega. Parasti gājām, bija sniegs, pārslas krita. Bet ir jau tā sajūta, ka Betlēme jātaisa, jāiet uz mežu eglīte jācērt, jāliek zvaigznītes virsū," saka 8.klases skolniece Evija Meluškāne.

Betlēmes silīte katoļu baznīcās ir līdz aizkustinājumam vienkāršs un sirsnīgs pirmās Ziemassvētku nakts atainojums, kur galvenie varoņi allaž ir Dievmāte, svētais Jāzeps un Jēzus bērns, visam pāri mirdz zvaigzne un švīkst eņģeļu spārni, piedalās gani, vērsis, ēzelītis. Tomēr Betlēmes iekārtošanai ir savi noteikumi, kuri jāievēro, un viss jādara ar lielu cieņu.

„Pats galvenais jau ir Jēzus bērniņš. Tas ir viducītī, tad nu seniem nostāstiem un rakstiem zinām, ka pa labai rokai bija Marija, pa kreisi svētais Jāzeps, tad tie ganiņi, kas pirmie atnāca pie Jēzus, zvaigzne viņiem parādīja ceļu. Tad tie lopiņi, kas bija, sildīja, jo cilvēki jau nelaida Jēzus bērniņu nekur savās mājās nepieņēma, kūtiņā piedzima," saka Anita Rudzāte.

Tikmēr draudzes jauniete Brigita Rudzāte piebilst: „Tā ir mīlestība pret Dievu un visu, ko baznīcā daru, katru Betlēmi, ko taisu, visu daru ar mīlestību, par godu Dievam, viņa dzimšanas dienai," saka Brigita Rudzāte.

Lai arī pirms vairāk kā 100 gadiem būvētajā mūra baznīcā ziemā ir drēgni, to piesilda draudzes locekļu mīlestība. Arī jaunieši labprāt atrod ceļu uz dievnamu. „Man iet uz baznīcu lūgt Dievu nozīmē lūgt piedošanu par saviem grēkiem, palīdzēt priesterim, " saka 7. klases skolnieks Meinards Rudzāts, piebilstot, ka lūdz labas sekmes skolā un mazāku vēlmi darīt blēņas.

Tur, kur mājo dzīva ticība, tur mūsdienās izdaudzinātais Ziemassvētku stress un depresija paiet garām ar līkumu. Arī tad, ja dāvanu klāsts un svētku galds ir pieticīgs, eņģeļu spārnus var sadzirdēt vienmēr.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti