Dienas ziņas

Britu jaunais premjers sola stabilitāti un grūtus lēmumus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rēzeknē gatavo blindāžas sveces

Arī Rēzeknē izgatavo blindāžas sveces Ukrainas aizstāvjiem

Latvijā arvien lielāku atsaucību gūst blindāžas sveču izgatavošanas darbnīcas. Blindāžas sveces ir liels palīgs karadarbības skartajā Ukrainā palikušajiem, lai sasildītos paši vai sasildītu tēju un maltīti. Nupat pirmā sveču liešanas darbnīca aizvadīta Rēzeknē, kas vienkopus pulcēja ne vien rēzekniešus, bet arī kara bēgļus no Ukrainas.

Kāds griež strēmelēs un loka kartonu, kāds smalcina parafīnu, bet kāds rūpējas par tā kausēšanu – telpās, kur Rēzeknē jau vairākus mēnešus pulcējas brīvprātīgie, lai sniegtu atbalstu kara bēgļiem, šajā reizē top blindāžas jeb ierakumu sveces tiem, kas palikuši Ukrainā.

Sveču gatavošana Rēzeknē
Sveču gatavošana Rēzeknē

"Kas sēž tumšos un mitros ierakumos, tiem ir ļoti nepieciešams siltums. Gan, lai sasildītos, gan, lai uzvārītu kādu ēdienu. Parastā svece deg, un vējš pūš, to nopūš. Šī bunkura svece ir metāla bundžā ar lielu daudzumu kartona, ar lielu daudzumu parafīna, raksta, ka viņa var degt vairākas stundas, un vējš to nevar nopūst. Un uz tās var uzvārīt 20 minūšu laikā, piemēram, litru ūdens," stāstīja brīvprātīgā, darbnīcas organizatore Diāna Selecka.

Atsaucība gan ziedot blindāžas svecēm nepieciešamos materiālus, gan iesaistīties ar izpalīdzīgu roku ir liela. Šeit sanākušie visi kā viens atzina, ka tas ir mazākais, ko spēj darīt, lai atbalstītu Ukrainas aizstāvjus.

"Katra pilsoniskais pienākums ir atbalstīt, cik var. Ja es to varu, protu – daru!  Būsim aktīvi, atbalstīsim Ukrainu, cik katram ir iespējams," aicināja rēzeknietis, darbnīcas apmeklētājs Voldemārs.

"Mums ir tā grupiņa, kur ir "Ukrainci v Latgalii". Un mēs uzrakstījām, ka mēs plānojam šo taisīt jau mēnesi iepriekš, sarakstījām, ko aptuveni vajag, un kolēģi atnesa un kaut kādi draugi, jebkas, kas vispār domā, kā var palīdzēt," piebilda darbnīcas līdzorganizatore Māra Āze.

Starp klātesošajiem ir ne vien vietējie iedzīvotāji, bet arī Ukrainas pilsoņi, kuriem Rēzekne ir pagaidu mājas. Iesaiste šādās darbnīcās viņiem ir kā papildu iespēja satikt savējos, socializēties un rast sajūtu, ka viņi šeit nav vieni.

Sveču gatavošana Rēzeknē
Sveču gatavošana Rēzeknē

"Kad mēs esam kopā, tāds spēks ir ļoti svarīgs parastiem cilvēkiem. Man ļoti sāp par karu, jo es pati esmu no Ukrainas, jau ilgi dzīvoju Latvijā, un man visi radinieki tagad ir Ukrainā. Gaidu, katru dienu gaidu kaut kādas labas ziņas," atzina ukrainiete Anna, kura Rēzeknē dzīvo septiņus gadus.

Kara bēglis no Ukrainas Valērijs atklāja, ka Latvijā ir pusgadu. "Sākotnēji mēs atbraucām tikai mazbērnu dēļ. Sieva Daiga ir latviete, dzimusi Rēzeknē.

Pusgada laikā esmu šeit adaptējies tā, ka uzskatu Rēzekni par savu pilsētu. Kāpēc? Jo šī pilsēta mūs tiešām pieņēma, ne mani vienīgo, visus ukraiņus kā savējos."

Darbnīcas līdzorganizatore Māra Āze piebilda: "Pajautāt cilvēkam, bēglim, kā tu jūties, nav nemaz tik viegli. Un sanāk tā, ka tev ir jābūt gatavam dzirdēt, ka viņam ir nomirusi māte, tēvs vai par viņu pašu uz robežas ir ņirgājušies."

Gatavās ierakumu sveces no Rēzeknes ceļos uz Rīgu, uz biedrībām, kas jau tuvākajā laikā organizēs to nogādāšanu Ukrainā. Līdzīgas ierakumu sveču izgatavošanas darbnīcas notiek arī citviet Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti