Sadaļas Sadaļas

Arī reģionos gaida jaunus «Dakterus klaunus»

Latvijā jau sešus gadus darbojas “Dakteru klaunu” biedrība, kas atbalsta bērnus un viņu tuviniekus slimnīcās visā Latvijā. Dakteri klauni ir sevi pierādījuši, tāpēc pašlaik ir izsludināta jau trešā brīvprātīgo uzņemšana Dakteru klaunu skolā. Īpaši brīvprātīgos gaida reģionu slimnīcās.  

Dakteri klauni – Žuka un Kņope - Rēzeknes slimnīcas Bērnu nodaļā jau otro reizi viesojas palātā pie mazā Andžeja, kuram atkal ir temperatūra un solītā došanās mājup ir atlikta. Mazais puika ar smaidu sagaida jautros klaunus ar sarkaniem deguniem un priecājas par katru viņu jautājumu un izdarību.

Rēzeknes slimnīcā Dakteri klauni parādījās pirms trim gadiem. Santa Limonoviča jeb Kņope atzīst, ka sākumā nebija viegli, jo bija jāparāda un arī jāpierāda, ka tik nopietnā iestādē, kur smiekli skan reti, var gūt arī pozitīvas emocijas, tāpēc, viņasprāt, svarīgākās īpašības, kas nepieciešamas dakterim klaunam, ir artistiskums un radošums, komunikabilitāte, gatavība mācīties un pilnveidoties, spēja atrast kopīgu valodu ar bērniem, izpratne par darba specifiku slimnīcā un psiholoģiskā gatavība iespējamām grūtībām.

Lai kļūtu par dakteri klaunu, jābūt iekšējam aicinājumam, atzīst Santa, jo tas ir brīvprātīgais darbs.

“Es nezinu, kāpēc es nolēmu kļūt par dakteri klaunu. Es laikam klausīju savai sirdsbalsij,” saka Sanita.

“Es pieteicos, un tad sekoja pretendentu atlase. Tad seko intervija un nodarbība, kurā tiek pārbaudīts tavs radošuma potenciāls un arī tava psiholoģiskā sagatavotība. Tādā veidā arī tiek atlasīti tie dakteri klauni. Un tad seko mācības. Mēs mācījāmies apmēram pusgadu. Mums bija psiholoģija, kur mācīja, kā bērni uztver emocijas, kā uztver cilvēkus, kā darboties ar viņiem, aktiermeistarība, improvizācija, klaunāde. Mums bija meistarklases, kur bieži atbrauca speciālisti arī no citām valstīm,” stāsta Sanita.

Rēzeknes slimnīcas vecākā māsa Elita Cīrule atklāj, ka dakterus klaunus triju gadu laikā Rēzeknes slimnīcā ir iepazinuši un iemīļojuši daudzi bērni, viņu vecāki un medicīnas personāls. Žuku un Kņopi gaida ne tikai bērnu nodaļā, bet arī citās.

“Pats galvenais, ko dakteri klauni dara pie mums un ne tikai pie mums, bet visā Latvijā, viņi rada smaidu vecākiem, smaidu personālam, smaidu bērniem, jo slimnieku ārstē jau ne tikai zāles, injekcijas, sistēmas, bet ārstē arī attieksme. Pie mums viņi nāk gan tikai reizi nedēļā uz trim stundām. Droši vien, ka mēs būtu ļoti priecīgi, ja viņi varētu nākt arī biežāk,” atzīst Cīrule.

Dakteru klaunu galvenais uzdevums ir psiholoģiski palīdzēt bērniem un atvieglot mazo pacientu ikdienu, kamēr viņi uzturas slimnīcā.

Taču kā uzsver biedrības “Dakteris klauns” vadītāja Latvijā Marianna Milovska, pašreizēja situācija liecina, ka slimnīcas, kurās nav dakteru klaunu, labprāt gribētu talkā jautros un tik nepieciešamos palīgus. Tāpēc ir izsludināta jaunu dakteru klaunu uzņemšana.

“Šobrīd Latvijā strādā apmēram 30 klauni. Tiesa, daži ir atvaļinājumos, daži atpūšas kādu brīdi, jo darbs ir diezgan smags. Mēs darbojamies ne tikai Rīgā, bet arī reģionos: Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē, Cēsīs un Valmierā. Ik pa laikam strādājam Jūrmalā. Tur mums ļoti pietrūkst cilvēku. Tāpat kā Daugavpilī,” atzīst Milovska.

“Tieši šī iemesla dēļ mēs esam izsludinājuši jaunu - ceturto, kā mēs sakām, iesaukumu dakteru skolā, kas sāksies septembrī. Šobrīd var iesniegt aptaujas anketas. Ja cilvēks tiešām jūt, ka tas ir viņa sapņu darbs, un, novērtējot savas vēlmes un iespējas, saprot, ka patiešām gribas ar to nodarboties, tad ir iespēja - var pieteikties,” saka Milovska.

Dr. Klauns ir klaunu terapijas programma, kuras analogi eksistē vairāk nekā 30 pasaules valstīs. Latvijā tā darbojas nu jau 6 gadus, un tagad ir skaidrs, ka profesionāli medicīnas klauni, kas psiholoģiski palīdz bērniem, slimnīcās ir ļoti nepieciešami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt