Panorāma

Grieķijai grūti atgūties no 2009.gada krīzes

Panorāma

KNAB turpinās tiesāties

Dūmu detektori būs obligāti

Arī privātmājās varētu prasīt obligāti uzstādīt dūmu detektorus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ugunsgrēkos bojāgājušo skaita ziņā Latvija ierindojas Eiropas melnās statistikas augšgalā. Šogad vien uguns nelaimēs bojā gājuši jau 92 cilvēki, pērn - 104. Lai samazinātu upuru skaitu ugunsgrēkos, Iekšlietu ministrijā izstrādāti jauni Ugunsdrošības noteikumi. Pēc diviem gadiem  visās telpās mājās obligāti būs jābūt dūmu detektoriem.

Pašreizējie Ugunsdrošības noteikumi neparedz, ka telpas jānodrošina ar dūmu detektoriem, kas brīdina, ka telpā kaut kas aizdedzies. Cilvēki var savlaicīgi atstāt ēku un liesmu perēkli apslāpēt, pirms uguns izpletusies. Šobrīd šādi trauksmes cēlāji ir obligāti visās jaunbūvēs un publiskajās ēkās.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) jau sen cenšas panākt, lai arī katrā dzīvojamā mājā būtu dūmu detektori vai signalizācija, jo tas paglābtu daudzus.

Glābēju pieredze liecina – aizdegas lielākoties tieši dzīvojamās ēkas, un upuru skaits Latvijā ir lielāks nekā citur Eiropā.

„Hamburgas apvidū dzīvo trīs miljoni iedzīvotāju. Ugunsgrēku skaits ir līdzvērtīgs Latvijai, bet bojā gājušo skaits -  ja Latvijā ir ap 100 gadā, tad Hamburgā tikai 15,” stāsta VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

Igaunijā, kur dūmu detektori mājokļos ir obligāta prasība jau desmit gadus, bojāgājušo ugunsgrēkos samazinājies uz pusi.

Lai melno statistisku mazinātu Latvijā, tapis jaunu Ugunsdrošības noteikumu projekts. Tas paredz - no 2017.gada privātmājās, dzīvokļos un  daudzstāvu māju katrā stāvā būs jābūt dūmu detektoram.

Divi gadi noteikti kā pārejas posms, lai cilvēki sagatavotos un iegādātos ierīci. „Viens otrs plāno savus līdzekļus. Sevišķi dārgi nav. Prasība ir tāda, ka dzīvoklī vismaz vienam jābūt. Ideālā variantā katrā istabā un koridorā. Tas pīkstulis ir ne tik daudz īpašuma, cik cilvēka dzīvību saglābšanai.  Savlaicīgi pamodīsies, savlaicīgi pabrīdinās kaimiņus,” skaidro Lagzdiņš.

Pašlaik dūmu detektori ir liels retums dzīvokļos. Jaunās likuma prasības, kas stāsies spēkā pēc diviem gadiem, skars 90% dzīvokļu un privātmāju īpašniekus.

Aptaujātie iedzīvotāji ieceri vērtē pozitīvi. „Es vienmēr saku – vajag. Tas būtu ļoti labi. Visi tie gadījumi, kas ir bijuši, tos dūmus guļot jau nemaz nejūt,” saka Inta. Arī Valērijs neiebilst: „Tas ir labi. Būs mazāk ugunsgrēku. Ja vajadzēs, pirksim un liksim.”

Savukārt Anna spriež, ka obligāti gan nevajadzētu, jo tas ir dārgi. Turpretī Vija aizdomājas par dūmu detektora iegādi: „Man tāds nav, bet varbūt tiešām vajag. Cilvēki jutīsies drošāk , jo daudzi jau aizdegas.” Tāpat arī Rolands piekrīt iecerei.

Iemesli, kādēļ cilvēki nav uzstādījuši dūmu detektorus, ir dažādi. Vairums par šādu vajadzību nav aizdomājušies. Citi pārliecināti, ka detektori viņiem nav nepieciešami vai maldīgi to uzskata par dārgu un sarežģītu procesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti