Panorāma

Sabiedrībā valda iecietība pret vardarbību pret bērnu

Panorāma

Panorāma

Tiesneši kritizē Bordāna izteikumus par Magoņa lietu

Arī pēc tiesnešu kritikas ministrs nenožēlo savus izteikumus par spriedumu Magoņa lietā

Patīk jums vai nepatīk, es savu viedokli turpināšu paust – Tieslietu padomē sacīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) saistībā ar viņa izteikto kritiku pret tiesnesi  Kārli Jansonu, kurš skatīja Uģa Magoņa lietu. Tieslietu padome pieņēma rezolūciju, aicinot amatpersonas nekritizēt spriedumus, pirms tie ir pieejami, kā arī respektēt tiesu varu. Padomes locekļi arī norādīja, ka Bordāna izteikumus tiesas var uztvert kā politisku ietekmēšanu.

Pēc bijušā “Latvijas dzelzceļa” prezidenta Uģa Magoņa un miljonāra Oļega Osinovska attaisnošanas pirmajā instancē tieslietu ministrs Jānis Bordāns asi kritizēja rezultātu. Bordāns apšaubīja tiesneša Kārļa Jansona profesionalitāti un reputāciju un izteicās, ka vērtēs, vai pret Jansonu jāierosina jauna disciplinārlieta.

Juristu aprindās tas izsauca bažas par iejaukšanos tiesas neatkarībā un tiesnešu ietekmēšanu. Lietu apsprieda Tieslietu padome.

“Tas ir lāča pakalpojums tiesu sistēmai, jo ir iedots ierocis aizstāvjiem teikt, ka ir politisks spiediens uz tiesu,” skaidroja Augstākās tiesas tiesnese Dzintra Balta.

“Apgabaltiesas tiesneši var ieklausīties šajā retorikā, kāds no viņiem, kurš gribēs iet uz Augstāko tiesu. Tiesnešu karjeras jautājumu uz Augstāko tiesu Tieslietu padome nelemj. Tur vajag Saeimas lēmumu, un tur tā politiskā ietekmēšanās var parādīties,” norādīja Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas pārstāve Guna Kaminska īpaši kritizēja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja un Bordāna partijas biedra Jura Juraša izteikumus, ka pēdējos mēnešos virmojušas runas par ietekmīgu vīru interesēm panākt labvēlīgu spriedumu Magoņa lietā. “Vai jūs vērsāties tiesībaizsardzības institūcijās? Jeb jūs ar šādu virsrakstu, kā pasniegtu jūsu vārdā, atļāvāt graut tiesas reputāciju?” pauda Kaminska.

Jurašs atbildi parādā nepalika: “Tiesu varas reputāciju galvenokārt veido pati tiesu vara. Un neviens cits no malas to nespēj lielā mērā ietekmēt tik ļoti, kā tiesu vara ar savu rīcību.”

Jurašs arī uzsvēra, ka viņa paustās bažas par tiesnesi Jansonu esot saprātīgas, jo tiesnesis jau iepriekš saņēmis disciplinārkolēģijas sodus. 2014. gadā Jansons saņēmis piezīmi par rupju nolaidību, nepamatoti attaisnojot dzērājšoferi. Savukārt pirms diviem gadiem Jansons par rupju nolaidību sodīts vēlreiz saistībā ar citas lietas izskatīšanu.

Arī tieslietu ministrs Bordāns savus iztiekumus nenožēloja. Ministrs uzsvēra, ka viņam ir tiesības uz viedokli, turklāt viņš nav norādījis, kādam jābūt spriedumam.

“Patīk jums vai nepatīk mans viedoklis, es to paudīšu arī turpmāk. Tik ilgi, cik vajadzēs, un vajadzēs tik ilgi, kamēr korupcija Latvijā būs uzvarēta,” sacīja Bordāns.

Uz to gan viņš saņēma Strupiša jautājumu: “Ministra kungs, jūs esat piedalījies šīs lietas izskatīšanā?”

“Es esmu gatavs uzklausīt visu jūsu viedokļus, bet neesmu gatavs, ka šobrīd man nāksies piedalīties tiesas sēdē. Paldies!” pauda ministrs.

Tieslietu padome pieņēma rezolūciju, kurā norāda – tā kā pilnais nolēmums Magoņa lietā nevienam nav pieejams, par sprieduma kvalitāti vai motīviem spriesti ir pāragri. Turklāt nepatika pret spriedumu nevar būt pamats kritikai.

Tāpat padome aicina amatpersonas respektēt tiesas darbības principus un tiesnešu neatkarību.

Savukārt ģenerālprokurors Juris Stukāns sēdē aicināja tiesnešus savus lēmumus skaidrot sabiedrībai. Viņš norādīja, ka prokuratūra jau gatavo protestu par Magoņa lietas nolēmumu. Spriedumu gan varēs pārsūdzēt tikai tad, kad tas būs uzrakstīts. Vidzemes rajona tiesā Limbažos atbildēja, ka nav zināms datums, kad tiks sastādīts pilns spriedums.

KONTEKSTS:

Vidzemes rajona tiesa Limbažos ceturtdien, 21. janvārī, attaisnoja bijušo "Latvijas dzelzceļa" valdes priekšsēdētāju Magoni un Igaunijas miljonāru Osinovski, kuri bija apsūdzēti lietā par kukuļošanu. Vidzemes rajona tiesas Limbažos tiesnesis Jansons, kurš skatīja šo lietu, iepriekš vairākkārt nonācis Tiesnešu disciplinārkolēģijas redzeslokā un saņēmis sodus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt