Arī Ogrē vietējie iedzīvotāji satraukti par automazgātavas tapšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Līdzīgi kā Latvijas pilsētās arī Ogrē kādas pamestas mājas vietā tuvākajā laikā plānots būvēt pašapkalpošanās automazgātavu. Vietējie iedzīvotāji satraukti par iespējamo gaisa un grunts piesārņojumu.

Iedzīvotāji satraukti

“Mūs uztrauc, tās ir automazgātavas izmantotās vielas. Tās visas tiek marķētas ar bīstamības simbolu “kaitīgs”, un šo vielu iedarbība izpaužas ilgtermiņā. Tātad ar augstspiedienu mazgāšanas procesā šīs vielas neapšaubāmi nonāks ne tikai zemē, bet arī atmosfērā. Ilgtermiņā tas neapšaubāmi atstās ietekmi uz mūsu veselību un arī apkārtējo māju iedzīvotāju veselību,” uzskata Inga, kura dzīvo blakus paredzētajai automazgātavai.

Viņa arī bažīga par pārlieku spilgtām gaismām: “Uzņēmēji vēlas savu automazgātavu būvēt tā, ka visas gaismas nāk uz mūsu pusi. Ja pavērosiet, SIA “Puto.lv” automazgātavas atšķiras ar īpaši tādu agresīvu baltās gaismas LED apgaismojumu, kurš darbojās cauru diennakti neatkarīgi no gadalaika.”

Tikmēr blakus dzīvojošais Toms norāda uz iespējamo troksni: “Papildu troksnis, jo tā mazgāšana notiek ar augstspiedienu. Viņi mēģina ieskaidrot, ka ir klusi, bet tāpat ir troksnis. Viņi piedāvā tūjas sastādīt, bet tūjas jau arī… Viņiem tas ir burvju līdzeklis visam: sastādīs tūjas, tad būs pret smakām, pret ūdeni, pret skaņu, pret visu.”

Arī Veselības inspekcijā norāda, ka automazgātava mainīs situāciju iedzīvotājiem. “Es nedomāju, ka tas būtu tik vērtējams kā tāds piesārņotājs teritorijai. Vairāk tas varētu būt šis apgaismojums, kā tiks organizēti piebraucamie ceļi, vai tie neradīs diskomfortu apkārtējiem iedzīvotājiem, protams, troksnis, ja tās ir 24 stundas visu diennakti. Protams, ka tā būs pilnīgi cita situācija, nekā līdz šim, ja esi dzīvojis zaļā savrupmāju rajonā,” saka Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas vadītāja Solvita Muceniece.

Automazgātavas “Puto.lv” pārstāvis Madars klātienē tikties nevēlējās, bet sazvanīts bija izvairīgs par jautājumu, vai pats gribētu dzīvot kaimiņos automazgātavai.

Pašvaldība vēl lems

Par šo ieceri arī notikusi publiskā apspriešana, un daudzi vietējie iedzīvotāji neatbalsta šo ieceri. Tāpēc pašvaldība vēl tikai lems – būt vai nebūt automazgātavai.

“Publiskā apspriešana beidzās tikai 9.martā, šobrīd mēs apkopojam visus iesniegumus, jo, iespējams, vēl pa pastu tiks atsūtīts. Iedzīvotāju atsaucība ir ļoti liela, pārsteidzoši, tie ir vairāk nekā 100 iesniegumi. Lielākā daļa, protams, norāda, ka šī te automazgātava nav nepieciešama un ka tā būtiski ietekmēs vides kvalitāti, dzīves kvalitāti, un ka tā tajā vietā neiederas. Mēs pieņemsim pamatotu lēmumu, lai aizsargātu gan iedzīvotāju intereses, gan arī pilsētas attīstību turpmāko. Protams, savrupmāju teritorijā, tā nav vieta, kur blakus gribētos automazgātavu,” saka Ogres novada būvvaldes vadītājas vietniece, arhitekte Agnese Pivore-Bokota.

Ko publiskajā apspriešanā solījuši darīt automazgātavas pārstāvji, lai turpat dzīvojošajiem nebūtu diendienā jāpiedzīvo diskomforts?

“Viņi apsver dažāda veida iespējas. Ja šī iecere tiktu realizēta, tad, vienojoties gan ar kaimiņiem vai būvvaldi, tiktu meklēts risinājums, kā labāk pasargāt. Tie varētu būt gan stādījumi, gan atbilstoši kaut kādas sienas, kas ir trokšņu, gaismas vai mitruma slāpējošas,” atklāj būvvaldes pārstāve.

Kāds ir piesārņojums?

Automašīnu mazgāšanai tiek izmantotas dažādas ķīmijas, kuru daļiņas tvaiku veidā izplatās apkārtējā vidē. Interesanti, cik tad lielu gaisa piesārņojumu rada automašīnas nomazgāšana.

“Protams, tas ir vesels ķīmisko vielu kokteilis, pamatā tie ir mazgāšanas, tīrīšanas līdzekļi, virsmaktīvās vielas. Drīzāk es runātu par alerģiskām izpausmēm ilgākā termiņā, ja nepārtraukti tiek ieelpots šis aerosols,” norāda Solvita Muceniece no Veselības inspekcijas.

Bet kā tad ir ar automazgātavu notekūdeņiem – vai tie nevar radīt draudus apkārtējai videi?

“Stipri mazgāšanas līdzekļi, kuri faktiski tiek izmantoti, mēs, protams, to visu kontrolējam. Bet, protams, tām baktērijām, tiem dzīvajiem organismiem, kas nodarbojās ar notekūdeņu attīrīšanu, viņiem tas, protams, par labu nenāk.

Automazgātavas nav tas galvenais apstāklis, kas varētu būtiski ietekmēt notekūdeņu attīrīšanu. 

Mēs monitorējam šo ūdeņu kvalitāti un redzam, ka tas iespaids nav tik liels,” stāsta “Rīgas ūdens” pārstāvis Artūrs Mucenieks.

Speciālisti norāda, ka ne notekūdeņos, ne gaisā piesārņojums nav tik liels, kā sākotnēji varētu šķist. Turklāt jebkura būvniecība, tai skaitā automazgātavu, tiek detalizēti saskaņota un izvērtēta.

Rīgas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns atklāj kādu būtisku niansi: “Ja mēs runājam par saskaņošanas procesu, tad tas īsti ne ar ko neatšķiras no cita būvniecības procesa. Vienīgā atšķirība un vienīgais tas noteikums un prasība, kas ir jāievēro šādos gadījumos:

ja pašapkalpošanās automazgātava atrodas tuvāk par 100 metriem no dzīvojamās apbūves, tad tai jābūt slēgta tipa, respektīvi, ar nolaižamajiem vārtiem.”

Automazgātavu būvniecības bums Rīgā un citur Latvijā turpinās. Mums svarīgi, lai varam justies droši no veselības viedokļa un būt pārliecināti, ka notekūdeņi nepiesārņo apkārtējo vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti