Dienas ziņas

Vai licence ir tikai formāls dokuments?

Dienas ziņas

Ventspils augstskolā – neiroinformātikas skola

Liepājas reģionālajā slimnīcā medmāsu trūkums

Arī Liepājas reģionālajā slimnīcā trūkst medmāsu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijā jau ilgu laiku izgaismojas problēma, ka slimnīcās trūkst vidējā medicīnas personāla. Diskusijās lielo slimnīcu vadība spiesta atzīt, ka reizēm situācija ir tik kritiska, ka, piemēram, medmāsu trūkuma dēļ nākas pat atcelt paredzētās operācijas. Māsu darbs ir intensīvs, bet atalgojums – nepietiekams. Liepājas reģionālajā slimnīcā pašlaik, ja darbinieki nedodas atvaļinājumā, darbu nodaļās izdodas nodrošināt.      

Liepājas reģionālajā slimnīcā pašreiz ir novērojams medicīnas personāla trūkums gan stacionārajā darbā, gan arī uzņemšanas nodaļā, lai varētu pilnībā nodrošināt diennakts dežūras.

Visakūtāk iezīmējas tieši vidējā medicīniskā personāla nepietiekamais nodrošinājums un pēc 3 līdz 4 gadiem slimnīcā varētu trūkt apmēram 45 māsu.

“Darbu nodaļā, ja visi strādā un neiet atvaļinājumos, var nodrošināt - ja mēs skatāmies pēc tādas loģikas viedokļa. Ja mēs skatāmies pēc Pasaules Bankas pētījumiem un tiem normatīvajiem aktiem, ka uz vienu māsu ir jābūt astoņiem pacientiem, tad, loģiski, ka māsu  trūkst,” atzina  Liepājas reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Edvīns Striks.

“Mēs būsim spiesti viņas atrast, ja ne, tad mēs būsim spiesti kādu no nodaļām slēgt ciet, bet nu tik pelēki scenāriji, es domāju, ka nepiepildīsies,” sacīja Striks.

Liepājas slimnīcas pluss, pēc medicīnas iestādes vadītāja sacītā, ir tas, ka Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Liepājas filiālē ir iespējams apgūt māszinības, taču novērojams tas, ka ne visi absolventi izvēlas slimnīcu kā savu nākamo darbavietu.

Gan medicīnas iestādes, gan filiāles vadība uzsver – galvenais interno māsu trūkuma iemesls ir zemais atalgojums.

“Mūsu misija nav nodrošināt ar darbavietu. Mēs esam izglītojuši studentu, kam ir visas iespējas izvēlēties potenciālo darbavietu. Tad patiesībā tā bumbiņa ir darba devēja vārtu pusē. Tātad viņš ir tas, kas var kaut ko pasolīt, var motivēt,” pauda RSU Liepājas filiāles direktore Dita Role.  

Liepājas slimnīca jau kopš 2008. gada sadarbībā ar pašvaldību intensīvi strādā pie speciālistu piesaistes, piemēram, ir izveidota dzīvokļu programma, kuras ietvaros jaunajiem mediķiem tiek piedāvāti mājokļi, kuru īri sedz slimnīca, bet ārsti paši maksā tikai komunālos pakalpojumus. Lai gan pēc slimnīcas vadītāja sacītā šī piesaiste ir nesusi augļus, joprojām nākas cīnīties par katru darbinieku.

Pašreiz arī Veselības ministrijā ir apstiprināts projekts 10 miljonu eiro apmērā tieši jauno speciālistu piesaistei Latvijas reģionos. To paredzēts īstenot līdz 2023. gada septembrim. 

“Ideja ir ļoti laba, bet tāda duāla sajūta, jo ir iestādes, kur ar to nodarbojas pašu spēkiem jau ilgstoši, ieguldot savus līdzekļus. Pēkšņi atkal ir iestādes, kas sēdēja un gaidīja, kad visu noliks priekšā, un viņas savu sagaidīja,” atzina Striks.

Vēsturiski slimnīcām ir nācies piesaistīt darbaspēku no citām valstīm, piemēram, māsiņas no Ukrainas un Baltkrievijas. Kā informē Liepājas reģionālās slimnīcas vadītājs – pašreiz par masveida speciālistu piesaisti no ārzemēm medicīnas iestādē netiek runāts, tie varbūt ir tikai daži cilvēki, kas paši vēlas šeit strādāt. Pats galvenais esot nodrošināt to, lai jaunie ārsti, kas beidz studijas Latvijā, arī šeit paliek.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti